חיפוש

dsdsdsd
מודעות נשית

"מודעות נשית" בואי להכיר את עצמך שלא הכרת

אם בשבילך "המחזור החודשי" הוא צמד מילים שאליהן מצורף אוטומטית טמפון ומשכך כאבים, אם אמצעי המניעה היחידים שאת מכירה הם גלולה או התקן, אם בתכל'ס את לא ממש מכירה את עצמך מבפנים - הכתבה הזאת ממש בשבילך

קטי קמחי

קטי קמחי

כולנו מודות לאמצעי המניעה על שנולדנו בזמנים מופלאים אלה, המאפשרים לנו ליהנות מסקס משוחרר בלי לקחת בחשבון מחלות המועברות במגע מיני וצאצאים, אבל אנחנו באמת אנחנו יודעות על הגלולה, על ההתקן או על הדיאפרגמה?

לרובנו אין כמעט ידע על מערכת הרבייה שלנו, והבחירה באמצעי המניעה המתאים לנו נתונה, הרבה פעמים, בידם הבוטחת של הגינקולוגים (לרוב גברים). אלה, העסוקים מאוד, נותנים הרבה פעמים את אותה המלצה לעשרים המטופלות שהיו לפנינו, צעירות או מבוגרות יותר, בריאות או חולות יותר, מנוסות או תמימות יותר...

אז מה את באמת יודעת על מחזור הפוריות שלך ועל אמצעי מניעה?

לפי מה שלמדנו בשיעורי החינוך המיני בבית הספר, מתישהו באמצע המחזור החודשי (בערך שבועיים אחרי תחילת הווסת) אמור להתרחש הביוץ. לפי שיטה זו, זהו חלון ההזדמנויות היחיד להיכנס להריון. לאחר כ-24 שעות (משך חייה של הביצית), חלון זה נסגר ואנו יכולות לשוב אל בין הסדינים, חופשיות כמו ציפורי דרור.

ההסתמכות על החישוב הזה (הידוע גם כשיטת הימים הבטוחים) כאמצעי מניעה, תזכה בשלב זה לצקצוק שפתיים מחמיר מצד קוראים נאורים ולמבט מזועזע מצד אנשי המקצוע (שלזכותם אפשר לומר כי יילדו עשרות ילדים בריאים ומאושרים בזכות "שיטת המניעה המקצועית הזו").

ענת ארד, מנחה בקורס "מודעות נשית": "שיטת הימים הבטוחים כדרך לאמצעי מניעה היא סוג של רולטה - עוסקים בהימורים על סמך מה שלמדנו בבית הספר. לעומת זאת, שיטת Fertility Awareness מדברת על מודעות כשיטה. מעקב יומיומי. כי רק כשידע מיושם שיטתית, נוצר ההבדל בין הימור בקזינו לבין השקעה בטוחה".

אז איפה לומדים את זה?

בקורס "מודעות נשית". שם, בשלושה עד חמישה מפגשים, תלמדי להכיר את המחזור החודשי שלך, להתמצא באנטומיה ובפיזיולוגיה של מערכת הרבייה שלך, להכיר אמצעי מניעה שונים ובעיקר – תלמדי כיצד לזהות את סימני הפוריות שלך וכיצד לפענח אותם.

אפשר להגדיר את השיטה כ"אמצעי מניעה טבעי"?

שירלי פבליק, מנחה בקורס: "כשאני שואלת נשים 'למה בעצם את משתמשת באמצעי מניעה?', אני שומעת שוב ושוב את אותה תשובה: 'מה זאת אומרת, כי אני רוצה ליהנות מהמיניות שלי, אבל אני לא רוצה בשלב זה של חיי להרות'.

וכשאני מבררת האם לאמצעי המניעה השונים יש השפעות על תחושת המיניות, מסתבר שלכל אמצעי מניעה יש איזשהו חיסרון, שבא לידי ביטוי ברמת החשק וברמת הכיף של להיות ביחד עם בן זוג אהוב".

והנה, בהישג היד של כולנו נמצא אמצעי מניעה שהוא יעיל לרוב (אף כי לא במאה אחוזים): ידע ומעקב מעמיק אחרי גופנו. בחמשת העשורים האחרונים (כמעט במקביל להשקת הגלולה הראשונה למניעת הריון) נערכו מחקרים שהצליחו להוכיח כי קיים קשר בין השינויים המתרחשים בגוף האשה באופן מחזורי לבין האירועים השונים במהלך המחזור. שינויים אלה מתייחסים לחום הגוף הבסיסי, להפרשות מצוואר־הרחם ולצוואר־הרחם עצמו. השינויים משקפים את מצב הפוריות של האשה ומספקים לה מידע: מתי היא פורייה ומתי היא אינה פורייה.

הידע המדעי שנצבר בעשורים אלה הוליד שיטה ייחודית שכוללת מעקב אחר סימני הפוריות השונים ופענוחם מדי יום. התוצאה: יכולת לקבל מידע ברמת "כאן ועכשיו" על מצב פוריותה של המשתמשת. כלומר את. וכך את יכולה לדעת בבירור מתי כדאי שתשתמשי באמצעי מניעה, מתי את מוגנת יותר ללא אמצעי מניעה, והשליטה בפוריות שלך נמצאת בידיים שלך ולא תלויה בגורם חיצוני מלאכותי (כמו, למשל, גלולות או התקן תוך רחמי).

"שיטת המודעות לפריון" (או Fertility Awareness) היא שיטה ידועה, שמעלתה העיקרית, לדעתי, היא החלון שהיא פותחת בפני כל אחת ואחת להיכרות מעמיקה עם אברי הרבייה ומערכות הגוף. מדהים לפעמים עד כמה נשים וגברים אינם מכירים את האופן שבו גופם "עובד".

בכל הקשור לשימוש ב"שיטת המודעות לפריון" כאמצעי למניעת הריון לא רצוי, בקרב הרופאים יש ויכוח גדול עד כמה ניתן להסתמך עליה - אם בכלל, ורבים מהרופאים כלל אינם מוכנים להתייחס אליה כאל "שיטת מניעה". מה לעשות, זו העמדה של הרפואה הקונבנציונלית. בכל מקרה, ההסתמכות על השיטה לבדה על-מנת למנוע הריון אינה פתרון של מאה אחוזים, כפי שקטי מציינת. כדאי לקחת בחשבון, שאם את משתמשת בשיטה בתור אמצעי מניעה, את עדיין עשויה להיכנס להריון. מהצד האחר, "שיטת המודעות לפריון" כדרך להכיר את עצמך וגופך טוב יותר היא בהחלט דרך מצוינת.

איך זה עובד?

במהלך המחזוריות של הווסת עוברים על הגוף הנשי שינויים שונים. חלקם מינוריים יותר (ברמת השומן של העור למשל) וחלקם מינוריים פחות (ברמת השינויים ההורמונליים). שיטת FA מלמדת את הנשים להתוודע אל כל אותם שינויים ולהשתמש בהם ככלי למודעות אישית.

כאן, אין ברירה אלא להודות שרובנו יודעות על הגוף שלנו מעט מאוד. נכון שלא כולנו רוצות להיות גינקולוגיות, אבל להיכרות עם מערכת הרבייה שלנו ולהבנת הקשר בין המחזוריות, הפוריות והבריאות, אין תחליף.

למה?

כי הידיעה איפה ממוקם צוואר־הרחם שלך והשינויים שעוברים עליו במהלך החודש יכולים למנוע ממך (כמו שקרה לחברה טובה) לרוץ לגינקולוג במחשבה שצוואר־הרחם שלך הוא טמפון שנשכח בפנים.

כי הלימוד המעמיק על יתרונותיו וחסרונותיו של ההתקן התוך רחמי הוא הרבה פעמים (הרבה) יותר מההסבר שתקבלי מהגינקולוג העסוק שלך כשהוא ידחוף אחד כזה לתוכך לחמש השנים הקרובות עם ההסבר המינימלי ביותר.

כי הבנה ויישום טכניקות הבדיקה לימי הפוריות הם דרך נפלאה להימנע מהריון או להיכנס אליו ללא עזרים טקטיים.

מה בקורס?

המפגשים נערכים בממוצע פעם בשבועיים (כדי לאפשר לכל אחת לתרגל וליישם את מה שנלמד) עם שתי מדריכות ועוד כעשר נשים כמוך. כלולים בהם לימודי ידע תיאורטי וידע מעשי (שקיים גם, אגב, ברבים מהספרים העוסקים בתחום). היתרון הברור במפגש עם המדריכות ונשים אחרות הוא היכולת לדבר בקול רם על הנושא, לשאול שאלות, להבין לעומק במה מדובר ולהתנסות התנסות מעשית.

דוגמה 1:
במהלך החודש משתנה חום הגוף אצל האשה. השינוי הוא עדין מאוד, חצי מעלה עד מעלה מרגע הביוץ ועד המחזור. בתחילת הקורם מחולק לכל הבנות מדחום מיוחד, הסופר שתי עשיריות אחרי הנקודה (ומקבלים תדרוך מדוקדק על זמן המדידה ואופן רישום הטמפרטורות מדי יום). במפגש ניתנת ההזדמנות לכל אחת לדבר על חודש המעקב האישי שלה.

דוגמה 2:
בפגישה המלבבת, שעניינה היכרות עם סוגי ההפרשות של הנרתיק, לומדות הבנות להכיר כל הבדל דק בגוון ההפרשות ובאיכותן. היכרות זו - בשילוב מדידת החום, בדיקת הגובה של צוואר־הרחם ומידת הקשיות שלו - מאפשרת לזהות טוב יותר את זמן הביוץ.

וידוי אישי לסיום

עבורי "המחזור החודשי" היה, עד גיל שלושים, צמד מילים שאליהן מצורף אוטומטית טמפון ומשכך כאבים. אחרי המפגשים ב"קורס מודעות נשית", למדתי מה אומרת באמת המחזוריות של הגוף הנשי ונפתח בעבורי חלון הצצה לעולם שקיים בי, אבל מעולם לא שקלתי להתמודד איתו או להכיר אותו באמת.

לפעמים נדמה לי שבימים ההם, חלק משמעותי מהווייתי כאשה הודחק כיוון שלא רציתי להכיר באמת את כל מה שיודע עלי הגינקולוג שלי. כשהגוף שלי היה מסתורי גם בעיני, וכשטמפון היה הדרך היחידה להתמודד עם הטרדה אותה הגדרתי כווסת.

כיום, אינני מיישמת את השיטה כאמצעי מניעה, אולם ההיכרות עם גופי מקנה לי ביטחון עצום. אני מודעת למעגל המחזור שלי, לימים הטובים יותר והטובים פחות, מכירה את רוב אמצעי המניעה הרלוונטיים לחיי, את הקשר בין המחזור שלי לירח - ובעיקר מאושרת מהחופש שלי לבחור בצורה מודעת את הדרך שבה אני רוצה להיכנס להריון, או למנוע אותו.

קטי קמחי היא כתבת הסקס של אתר כללית

לפרטים ומידע נוסף:
ענת ארד amarad@netvision.net.il 

052-5532-166

שירלי פבליק aquajerome@hotmail.com
04-618-0437

למידע נוסף בעברית
• למידע נוסף באנגלית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש