חיפוש

dsdsdsd
פליבנסרין

בפיתוח: גלולת חשק לנשים

חוקרים ניסו תרופה חדשה לטיפול בדיכאון. הניסוי נכשל, אך המשתתפות דיווחו על עלייה בחשק המיני. התגלית המקרית עשויה להוביל לפיתוח "ויאגרה נשית"

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

​​פליבנסרין, תרופה שנועדה לטפל בדיכאון, עשויה להיות התשובה הנשית  לוויאגרה הגברית, ולעורר מחדש חשק מיני בנשים.  התרופה משפיעה ישירות על האזורים במוח בהם פועלת ההתעוררות המינית של הנשים.התרופה החדשה פותחה במעבדות של יצרנית התרופות בורינגר־אינגלהיים. 

היכולת המינית של הפליבנסרין נתגלתה במקרה, לאחר שנוסתה לטיפול בדיכאון. אמנם המשתתפות בניסוי דווחו שהתרופה החדשה לא הצליחה להוציא אותן מהדיכאון, אך הן סיפרו כי חשו בהגברה משמעותית של הדחף המיני.

חברת התרופות עורכת ארבעה ניסויים בהשתתפות 5,000 נשים ב־220 מקומות שונים. אם הניסויים יצליחו, היא מקווה לקבל אישור לשווק את התרופה ממינהל המזון והתרופות בארצות הברית (FDA). 

מפתחי התרופה עדיין לא יודעים להסביר את מנגנון הפעילות המדויק של הפליבנסרין (Flibanserin). החוקרים משערים, שהתרופה החדשה מעוררת חלקים במוח, הקשורים לרגשות והנאות ובהם החלק המווסת תשוקה והתעוררות מינית.​​

עוד נמסר, כי בעוד שהוויאגרה פועלת באופן מיידי, הטיפול בפליבנסרין עשוי להימשך מספר שבועות, עד לקבלת ההשפעה הרצויה, כך שהתרופה צריכה להילקח באופן מתמשך. אגב, הוויאגרה נבדקה במקור כתרופה נגד תעוקת לב (אנגינה פקטוריס).

בכנס האירופי לרפואת מין שנערך ב־16 בנובמבר 2009 בליון שבצרפת, מדענים מארצות הברית וקנדה דיווחו כי התרופה הוכיחה שיפור בתשוקה המינית. החוקרים הסתמכו על ניסוי שנערך בקרב 1946 נשים בגילאי 18 עד גיל המעבר, שסבלו מהפרעה בחשק המיני.​

לדברי החוקרים, לאחר נטילת התרופה פעם אחת ביום דיווחו המשתתפות בניסוי על עלייה בחשק המיני וגם בסיפוק המיני. בנוסף, התרופה הפחיתה את הלחץ הנפשי, אשר מלווה בעיות בתפקוד המיני. תופעות הלוואי המעטות שחוו המשתתפות בניסוי היו סחרחורת קלה, בחילה ונדודי שינה.

בעקבות הצלחת הניסוי, מיהרה חברת בהרינגר להודיע כי פתחה בהליכי רישום של התרופה בארצות הברית ובאירופה., אם תאושר, תגיע התרופה לבתי המרקחת במהלך שנת 2010.

הערה: ויאגרה לא מעוררת חשק מיני, אלא רק גורמת לזקפה על ידי הרפית שריר חלק וזרימת דם מוגברת לאבר המין הזכרי. דבר זה אינו קורה ללא התעוררות מינית של הגבר.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה לשעבר בשירותי בריאות כללית​​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש