חיפוש

dsdsdsd
שתי בובות נייר מחזיקות קונדום

קונדום: החבר הכי טוב שלך

אולי אתה מעדיף להיות ספונטני מאשר חכם, אבל אפילו בחור כמוך יכול להבין שכדאי לך להתיידד עם אותו קונדום שלך (כן, אפילו לפני שמכניסים את הפרטנרית או הפרטנר שלך למשחק). למה? כי אפילו לילה של סקס נפלא לא שווה את עוגמת הנפש שעלולה להיות אחרי. אז יאללה

קטי קמחי

קטי קמחי

מערכת היחסים שלנו עם הקונדום היתה מאז ומעולם מעורבת. מצד אחד אהבנו את אותו קונדום על היכולת המופלאה שלו להיות זול כל כך, זמין כל כך ומגן כל כך. אבל מצד שני, שנאנו את הנוכחות החוצצת שלו, את ניחוח הגומי, את הסרבול ואת אובדן התחושה.

אז תמיד שאלנו את עצמנו איך זה סקס עם קונדום לעומת סקס בלי קונדום, איך לשים קונדום, האם אנחנו עושים את זה כמו שצריך ועוד קושיות הנוגעות לקונדום.

שימוש בקונדום יכול להציל חיים, ובכל זאת, כולנו יכולים לזכור רגעים בהם ויתרנו עליו, למרות הכל.

אז נכון שהיו לנו את הסיבות שלנו: היינו חרמנים בטירוף, לא אהבנו סקס "לבוש", הפרטנר נראה בריא מאוד, בדיוק לא מצאנו אף קונדום, אולי בכלל אזלו הקונדומים ושכחנו לקנות חבילה חדשה, בכלל לא התכוונו שזה יגיע עד הסוף – כך שהיו לנו את כל התירוצים שבעולם, אבל בשורה התחתונה העדפנו להיות ספונטניים מאשר חכמים ולא שמנו קונדום.

מי בכלל צריך קונדום?

אל תחשבו שאתם כל כך מקוריים, למרות מה שאתם מן הסתם חושבים, לא אתם המצאתם את כל התירוצים שמוזכרים לעיל. אלו הם תירוצים שמתרוצצים בשטח כבר די הרבה זמן, אבל אפילו ערב נפלא של סקס מטורף וספונטני, לא שווה את עוגמת הנפש שעלולה להיגרם אחריו בגלל שלא רצינו/ שכחנו/ לא היה לנו קונדום...

לצערנו, כשאנחנו בשיאה של סערת ההורמונים, אנחנו נוטים לשכוח את הצד שמחבב את אותו קונדום, מתייחסים אליו כאל צלע שלישית ומעיקה בזוגיות, ומוותרים.

אבל אולי כדאי להסתכל על כל העניין אחרת. יש עוד דרכים להתמודד עם נוכחות קונדום זה או אחר ולהעריך אותו ואת יתרונותיו הרבים. וחוץ מזה, האם את באמת יודעת היכן ביקר איבר המין הזה (שאת כל כך משתוקקת אליו כרגע) לפני שבוע? ואתה, האם אתה יודע מי ביקר שם לפניך?...

אז מה לעשות, עד כמה שזה לא תמיד נעים לנו לשאול את עצמנו שאלות כאלה, כדאי לזכור שאנחנו חיים בתקופה בה נדיר מאוד למצוא מישהו שלא היו לו פרטנרים מיניים לפנינו. אז לשם הסדר הטוב (ובעיקר הבריאות) – כדאי מאוד שלא נעביר לעצמנו "מתנות" לא רצויות מפרטנרים קודמים של בן או בת הזוג הנוכחיים שלנו.

למה כדאי לאמץ את הקונדום כחבר הכי טוב שלך במיטה?

הקונדום נחשב לאמצעי המניעה הזול ביותר ובעל תופעות הלוואי המעטות ביותר מבין כל אמצעי המניעה הקיימים בשוק. הוא זמין, ניתן לקנות אותו ללא מרשם והוא היחידי שמגן גם מפני הריון לא רצוי וגם מפני מחלות המועברות דרך מגע מיני.

אז נכון שעדיין לא הומצא קונדום אולטימטיבי, זה שמאפשר ליהנות מיתרונותיו אבל גם נותן להרגיש כאילו הוא בכלל לא שם (למרות שיש חברות שמתמחות בייצור קונדומים דקים במיוחד). אבל מצד שני, הקונדום הוא אמצעי המניעה היחיד שיכול להיחשב גם כצעצוע מין, ולכן יצרני הקונדומים אינם מפסיקים מלחדש.

מי ששמע על גלולות או התקנים בצבעים וטעמים שיקום! אבל מה, קונדומים יש ויש. יש גם כאלה עם זיזים וחודים מיוחדים המיועדים לענג את שני בני הזוג, כשאליהם מצטרפים נוזלי סיכה בטעמים שונים ומשונים שגם הם מהווים עולם שלם של שמחה שאין לאמצעי המניעה האחרים.

אז איך לבחור קונדום?

מסקר שבוצע עבור קונדומי R3 נמצא כי ל־72.5% מהגברים יש קונדום מועדף אליו הם בוחרים לחזור.

מצד שני, רבים טוענים שהקונדום מקהה את התחושה באזור איבר המין.

מה עושים?

בוחרים קונדום דק יותר ומנסים מידה גדולה יותר.

מפתיע, אבל למרות שרוב הגברים היו רוצים גדול יותר, כשהם בוחרים קונדום הם קונים דווקא מידה צרה. הסיבה לכך, ככל הנראה, היא הפחד שהקונדום יחליק בסוף המשגל. ובכל זאת, נסו להמשיך לחשוב בגדול ולרכוש קונדומים במידה טיפה יותר גדולה - כאלה שלא ילחצו על האיבר ושיישבו עליו בנוחות.

מתלבטים? אל תתקמצנו, קנו יותר מגודל או אריזה אחת של קונדומים ועשו ניסוי "על יבש".

יותר מכך - זה הזמן להתיידד עם הקונדום שלכם והדרך הטובה ביותר לעשות את זה, היא לתת לאותו קונדום יחס אישי.

יחס אישי? למה הכוונה?

לפנות זמן איכות, רק אתה והוא, לפני שמערבים בחורה (או בחור) נוספים בעסק. פתח אריזות, משש, בדוק מרקם, עובי ואפילו נסה לטעום. חפש דרך להלביש את הקונדום על הפין בדרך שתרגיש אירוטית יותר ואפשר לעצמך ליהנות.

"קשה באימונים קל בקרב" – עובד גם במקרה קונדום. וכן, ואם תתאמן עם עצמך על הלבשת הקונדום תגיע למפגש המרגש רגוע יותר, ואז השימוש בקונדום ירגיש הרבה יותר ידידותי.

תופתע לדעת עד כמה האקט הקטן הזה (לפני האקט הגדול) יכול לשנות את מערכת היחסים שלכם עם אמצעי המניעה הזה.

איך לשים את הקונדום?

תופתע לשמוע – כי לך זה בוודאי לא קרה מעולם – אבל יש גברים שמוצאים את אקט הלבשת הקונדום מטריד במיוחד. הם לא בטוחים שיצליחו בזמן אמת, פוחדים שהזקפה תיעלם ברגע המפגש עם אותו קונדום או פשוט לא בטוחים מתי הזמן הנכון להלביש אותו על האיבר.

אכן, מלחיץ. לכן חשוב כל כך אקט ההתיידדות עליו דיברנו קודם.

בנוסף, יש דרך נוספת "ללבוש" קונדום, אבל בשבילה תזדקק לפרטנר או פרטנרית שווה: כזה או כזו שלא מגעיל אותו או אותה טעם של גומי, ושלא מפחד או מפחדת להשקיע.

ברגע שלומדים איך עושים את זה, רגע הלבשת הקונדום יכול להפוך לחלק מהמשחק המקדים, רגע של אינטימיות המזכיר את המטרה שמשותפת לשניכם: מניעת הריון והידבקות ממחלות.

איך עושים? מניחים את הקונדום בפה, כשהטבעת צמודה לשפתיים ומגלגלים אותו על הפין של בן הזוג בעזרת הלשון, השפתיים והאצבעות. אם לא טעיתם בכיוון, אותו קונדום אמור להתגלגל מטה עד הקצה המיוחל.

על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על סיכוך קונדום?

לא כולם יודעים עד כמה משמעותית תוספת נוזל סיכוך לשימוש בקונדום. רובם מכילים נוזל סיכה בכמות מזערית, לכן, למען העונג של כולם, חשוב למרוח על הפין ובפתח הנרתיק נוזל סיכה נוסף.

לרוב, על המדף בו מונחים הקונדומים נמצאים גם נוזלי סיכה שכמו שכבר הזכרנו, ניתן למצוא אותם בטעמים, מרקמים ואיכויות שונות. וזה בדיוק הזמן לנסות קונדום כזה או אחר.

יש קונדום ריחני יותר או פחות, קונדום טעים יותר או פחות, קונדום דביק יותר או פחות, זה עניין של טעם. לכן, גם כאן – חשוב לא להתקמץ ולרכוש יותר מאחד, להתנסות ולבדוק מה מתאים.

חשוב ביותר: הקפידו שחומר הסיכה יהיה על בסיס מים או שמן טבעי בלבד. כל חומר אחר עלול להמיס את הקונדום ולפגום ביעילותו.

טיפ: להגברת העונג מומלץ להניח מעט מנוזל הסיכה על איבר המין לפני הלבשת הקונדום מה שיאפשר תנועה עדינה של הקונדום על איבר המין בזמן החדירה ויגביר את התחושה באזור. פוחדים שיחליק לכם? אל דאגה. אם הקונדום יושב טוב לאורך כל איבר המין, טיפה קטנה על העטרה לא תגרום שום נזק – להיפך.

איידס וחברים לא קרואים אחרים

נכון, בזמן אמת, תמיד נעדיף להיות בלי מאשר עם, אבל אי אפשר שלא להזכיר: למרות שהקמפיינים נחלשו והנושאים מדוברים פחות, מחלות מין מסתובבות כמו מטורפות בארץ.

ותעזבו איידס, יש גם כלמידיה, צהבת, זיבה ועוד מחלות שיש להן תופעות לוואי מאוד לא נעימות.

בתחילת השנה פורסמו נתונים חדשים שנאספו מניתוח נתוני המטופלים במרפאת לוינסקי של משרד הבריאות לטיפול במחלות מין.

על פי אותם נתונים, באזור תל אביב בלבד ישנם אלפי החולים בכלמידיה, איידס וזיבה, ולפי נתוני המחלקה לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, בשנת 2009 אובחנו 384 חולי כלמידיה - עלייה של 91% בהשוואה ל-2008; ו-234 חולי זיבה - עלייה של 10% בהשוואה ל-2008.

אז מתי בכל זאת אפשר להיפטר מהקונדום?

אז ככה: הכרתם, טוב לכם, אתה ואותו קונדום מסתדרים נהדר מחוץ למיטה ובתוכה והחלטתם להפוך את מערכת היחסים למונוגמית? חכו שלושה חודשים ואז ערכו בדיקות דם כדי לוודא שאתם לא נושאים איזושהי מחלה. אם הכל בסדר – אתם יכולים להודות לקונדום על שירותו היעיל ולהניח אותו בצד (עד לפרטנר הבא) או עד בכלל.

אבל – אם התגלה שאתם כן נושאים מחלה כלשהי, מומלץ מאוד להמשיך ולהשתמש בקונדום על מנת שלא תדביקו את בן או בת הזוג הנוכחיים. וכאן מדובר בסופו של דבר באחריות אישית.

המחמירים, או אלה שבאמת דואגים לבריאותם, ימשיכו להשתמש בקונדום גם כשהם נמצאים במערכת יחסים רצינית, היות והם לא יכולים להיות באמת בטוחים שבן או בת הזוג אינם מקיימים איזשהו קשר מיני מחוץ ליחסים (ובינינו – כבר היו דברים מעולם...)

אז תעשו את החשבון שלכם ובנושא הזה – סמכו בעיקר על עצמכם ולא על הבטחות וסיפורים של בני הזוג. בסופו של דבר מי שיצטרך לשאת בתוצאות – זה אתם ורק אתם!

 קטי קמחי היא כתבת הסקס והזוגיות של  "20 פלוס" 
 ייעוץ מקצועי: שרי לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש