חיפוש

dsdsdsd
נקודת הג'י

נקודת הג'י: יש חיה כזאת?

מה קורה במעמקי הנרתיק הנשי, מה הסיפור עם האורגזמה הנרתיקית והאם בכלל קיימת נקודת הג'י או שהיא פיקציה? מה אומרים המחקרים האחרונים ומהי עמדתו של המומחה שלנו לענייני סקס, ד"ר צחי בן־ציון

קטי קמחי

קטי קמחי

חוקרי המין ויליאם מאסטרס ווירג'יניה ג'ונסון, החרוצים כל כך, ניסו להבין כמה עובדות בסיסיות על האורגזמה הנשית. למשל, איך למרות כל מה שנלמד עד כה על חשיבות הדגדגן, יש נשים שבכל זאת מצליחות להגיע לאורגזמה נרתיקית.

אז מה, אם כן, הביא את הנשים הללו לשיא? שאלו השניים וענו בהגיון: "חיכוך הפין על השפתיים הקטנות". לטענתם, כשהפין חודר לתוך הנרתיק, הוא מזיז את השפתיים הקטנות בחלקו הפנימי של הפות, שבתורן מנענעות את דגדגן ומשם מגיעה האורגזמה המיוחלת.

עולם האורגזמה הנרתיקית היווה מאז ומעולם תעלומה לא פתורה: רוב הגברים רצו להאמין שהאשה שלהם יכולה לגמור מחדירה - בלי לקבל גירוי מקדים או בו בזמן לחדירה - אך המציאות הוכיחה שרק אחוז קטן מהנשים יכול לעשות זאת.

מה קורה במעמקי הנרתיק הנשי? תהה המין האנושי, וכמובן שגייס את מיטב החוקרים להתעמק (תרתי משמע) בתעלומה.

אז מה הסיפור עם נקודת הג'י?

בשנות ה־50 כתב הגינקולוג הגרמני ארנסט גרפנברג על אזור ארוטי שממוקם בדופן הקדמי של הנרתיק (הג'י – למקרה שתהיתם - מקורה באות הראשונה של שמו), שמתגרה בעת חדירה אחורית לנרתיק, אבל הוא הסתפק באמירה ש: "התוצאה המגרה של יחסי מין מסוג זה (דוגי סטייל, ק.ק.) אינה צריכה להיות מוסברת במלואה... על ידי התנועה המלודית של האשכים הנוקשים כמו ענבל בפעמון על דלת הדגדגן".

אז מה כן?

מאסטרס וג'ונסון, אלה מתחילת הכתבה, חשבו שהם הבינו את העניין, אבל ההסברים הרעועים לעונג המביאות תנוחות מסוג זה לא סיפק את דור ההמשך של חוקרי המין.

בספרה הנפלא "דפיקה", עקבה מרי רואץ' אחרי מחקרים בתחום המין שנעשו לאורך ההיסטוריה האנושית, והיא מספרת על הקולומביאנים שחיפשו את ההסבר ההגיוני יותר:

ב־1984 צוות חוקרים קולומביאנים הזמינו 16 זונות ו־32 פמיניסטיות אל המעבדה כשכך נכתב בדו"ח המחקר: "הבוחן, שידיו או ידיה רחוצות, הכניס/ה את האצבע המורה המזוככת שלו/ה ו/או את האצבעות האמצעיות אל תוך הנרתיק של משתתפת המחקר והחל/ה לחכך בצורה מוכנית את שני דופנות הנרתיק, כשהוא/היא מפעיל/ה לחץ מתון עד חזק בזווית לדופן...".

כאשר החוקרים איתרו את הנקודה האידיאלית הם הניעו את האצבעות בסגנון "בוא הנה" ויותר משלושת רבעי הנחקרות הגיעו לאורגזמה. אאוריקה!

אז הקולומביאנים הוכיחו שקיים אזור ארוגני שמתעורר בזמן גירוי מיני ויכול אפילו לגרום לנשים מסוימות אורגזמה. אבל מה משמעות הרקמה המסתורית הזו, ולמה היא חמקמקה כל כך?

יש שטענו שמדובר בעצם בשורשיו העצביים של הדגדגן החבויים עמוק עמוק ומגיעים עד דופן הנרתיק, יש שטענו שמדובר ברקמות הקשורות לצינור השופכה, ורק לפני שנתיים מחקר שהתפרסם בעיתון "גרדיאן" הבריטי, דיווח שמדובר בעצם ברקמת עצב מעובה ובדיקת אולטרה־סאונד פשוטה יכולה לאתר את הנקודה הנחשקת.

אז אם כך, מדובר בעניין אנטומי פשוט, שרק צריך ללמוד למצוא ומשם הדרך לאורגזמה נרתיקית מטלטלת מובטחת לא? אהמ... לא בטוח....

בשני העשורים האחרונים עשרות נשים ובני זוגן שקעו בחיפוש קדחתני אחרי הנקודה העלומה. כתבות על אופן החיפוש נכתבו, ספרים בנושא הופצו ונקודת הג'י (גם אנחנו כתבנו עליה!) הפכה לנקודה המפורסמת ביותר בעולם.

אבל מהשטח החלו לעלות קולות של מרמור. נשים רבות הקדישו לעניין את כל תשומת הלב הראויה ו-נאדה. הייתכן שמדובר בעצם בתרגיל שיווקי של יצרני הוויברטורים המעוקלים?

בינתיים, שתי קבוצות חוקרים נוספות חיפשו את מה שחבריהם הקולומביאנים מצאו, אבל לצערם הם לא מצאו דבר (אבל כנראה מאוד נהנו מהחיפוש עצמו...).

בינואר האחרון היכה את העולם המחקר האחרון בתחום שלטענתו הוכיח חד משמעית שנקודת הג'י היא עניין סובייקטיבי – נקודה. עיתון הטיימס הלונדוני פירסם מחקר שנערך באוניברסיטת קינגס קולג' בלונדון לפיו קיומה של נקודת הג'י הוא תיאורטי בלבד ואין לו שום אחיזה במציאות הפיזיולוגית.

בסיס המחקר הוא שאלון בנוגע לחיי המין שחולק ל־1,800 נשים בגילאי 23-83, כולן תאומות החולקות את אותם הגנים. החוקרים שיערו כי אם אכן אותו מקבץ עצבים חמקמק קיים – עליו להימצא אצל שתי תאומות במקביל. אחרי קריאת השאלונים נמצא ש־56% מהנשים טענו שאכן יש להן נקודת ג'י אולם לא היה קשר בין התשובות של התאומות.

"נשים עשויות לטעון שקיומה של נקודת הג'י נובע מדיאטה או התעמלות", אומר פרופסור טים ספקטור, מומחה לגנטיקה ואפידמיולוגיה ואחד מעורכי המחקר. "אך למעשה, זה כמעט בלתי אפשרי למצוא תכונות אמיתיות לכך. זהו המחקר הגדול ביותר שנעשה והוא מראה באופן די ברור שהרעיון של נקודת הג'י הוא סובייקטיבי".

ומה אומרים אצלנו? ד"ר צחי בן־ציון, פסיכיאטר, סקסולוג ומומחה ברפואת מין, אומר: "עד היום ניטש ויכוח מר בין המצדדים בקיומה של נקודה חמקמקה זו ויש שלא: כנראה שהחיפוש שלה יותר מהנה ממציאתה...כפי הנראה יש נשים שנהנות מאוד מגירוי החלק הקדמי־עליון של הנרתיק ואחרות לא מגיבות לזה כלל. כל אחת צריכה לנסות ולבדוק מה עושה לה טוב ולעסוק בזה באופן מתמיד ורציף".

קטי קמחי היא כתבת הסקס והזוגיות של " 20 פלוס"

ייעוץ מקצועי: ד"ר צחי בן־ציון

ד"ר צחי בן־ציון הוא פסיכיאטר מומחה וסגן מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי "סורוקה" בנגב, מקבוצת שירותי בריאות כללית. הוא גם מנהל המרפאה לטיפול מיני וזוגי ב"סורוקה" והיועץ המדעי של עולם הסקס במגזין "20 פלוס". 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש