חיפוש

dsdsdsd
אישה מאושרת לזוגיות טובה

המתכון לחיים מאושרים: אישה מאושרת

חלקכם אולי עלו לבד על המתכון הזה, אבל עכשיו זה בדוק מדעית: מחקר של כ־400 זוגות נשואים מצא שככל שהאישה מאושרת יותר בחיים המשותפים, כך הבעל מרוצה יותר מהחיים באופן כללי - גם אם הזוגיות לא קוסמת לו. גברים, תתחילו לפנק

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

מחקר בהשתתפות 394 זוגות מצא שככל שהאישה מאושרת יותר מחיי הנישואים, כך גם בעלה יהיה מרוצה יותר מהחיים באופן כללי - ולא משנה איך הוא מרגיש לגבי הזוגיות.

02

כדי להעריך את איכות הנישואים, נשאלו המשתתפים האם בן או בת הזוג מעריכים אותם, מתווכחים איתם, מבינים את הרגשות שלהם או עולים להם על העצבים.

03

"אם אישה מאושרת בנישואים, היא תעבוד קשה כדי שגם לבעלה תהיה חוויה חיובית", הסבירו החוקרים, "היא תיתן לו יותר אהבה, תתמוך ותעודד אותו יותר ותבשל בשבילו".

תגיד, הפתעת לאחרונה את אשתך בזר פרחים, אולי החמאת לה על השמלה החדשה שהיא לבשה, פינקת אותה במסאג' או שימחת באיזו מחווה שתגרום לה להרגיש מאושרת איתך? כי אתה מבין, האושר שלה הוא גם האושר שלך. מי אמר? מה זאת אומרת, זה בדוק. מדעית!

מחקר חדש מצא שככל שהאישה מאושרת יותר מחיי הנישואים, כך גם בעלה יהיה מרוצה יותר מהחיים באופן כללי - ולא משנה איך הוא עצמו מרגיש לגבי הזוגיות. במילים אחרות, המתכון לחיים מאושרים ולנישואים ארוכים הוא אישה מאושרת.

394 זוגות השתתפו במחקר, לו הייתה מגבלת גיל: כל אחד ואחת צריך להיות בן 50 ומעלה ולפחות אחד מבני הזוג בן 60 או יותר. בממוצע, לזוגות המשתתפים היה ותק של 39 שנות נישואים. מרשים!

כדי להעריך את איכות הנישואים, נשאלו המשתתפים האם בן או בת הזוג מעריכים אותם, מתווכחים איתם, מבינים את הרגשות שלהם או עולים להם על העצבים. בנוסף, כל אחד ואחת התבקשו לנהל יומן ובו לכתוב עד כמה הם היו מרוצים ב-24 השעות האחרונות, בזמן שעסקו בפעילות שגרתית: קניות, סידור הבית וצפייה בטלוויזיה.

בסך־הכל, מסתבר שהמשתתפים היו די מרוצים מהחיים, והחוקרים מצאו קשר בין נישואים ארוכים ושמחים לשביעות רצון כוללת.

טוב, אבל למסקנות דומות הגיעו מחקרים קודמים - מה מיוחד הפעם? פרופ' דבורה קר מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת רוטגרס בארה"ב, אמרה שבמחקר אותו היא ערכה יש התייחסות נפרדת לרגשות של הגבר ושל האישה, ולהשפעות שלהם על הצד השני במערכת היחסים.

וכשהאישה לא הייתה מרוצה מהזוגיות, זה היה סימן לצרות. מבין הבעלים שתיארו את חיי הנישואין כ"עלובים מאוד", אלו שנשואים לנשים שלא היו מאושרות מהזוגיות גם כן, נתנו ציון של 1.8 מתוך 6 לשביעות רצון מהחיים. לעומת זאת, גברים שלא היו נשואים באושר אבל בת הזוג כן הייתה מרוצה במערכת היחסים - נתנו ציון של 5.4 מתוך 6 לשביעות רצון מהחיים.

מהצד השני, בין הנשים שנתנו ציון נמוך לזוגיות שלהם, שביעות הרצון הכוללת מהחיים הושפעה ממש במעט גם אם הבעל היה מרוצה בנישואים.

אז למה ההשפעה של האישה קריטית כל־כך? "אם אישה מאושרת בנישואים, היא תעבוד קשה כדי שגם לבעלה תהיה חוויה חיובית", הסבירה קר, "היא אולי תיתן לו יותר אהבה, תתמוך ותעודד אותו יותר, תכין לו ארוחות ותדאג לו כשהוא חולה. הדברים האלה עשויים להפוך את הבעל למאושר יותר באופן כללי, גם אם הם לא ישפיעו על העמדה שלו לגבי הנישואים".

ולמה שאישה תהיה מאושרת בנישואים אפילו אם הבעל לא מתלהב מהזוגיות? "גברים מדורות קודמים חונכו שלא לדבר על חיי הנישואים", אומרת קר, "אז גם אם הם לא מאושרים הם לא בהכרח יגידו משהו. האישה אולי אפילו לא תדע שהוא לא מאושר".

ואם אתם מחפשים עוד סיבה לזוגיות טובה וחיים מאושרים, קר מסכמת: "איכות הנישואים חשובה, כי היא עוזרת להתמודד עם ההשפעות המלחיצות שיש לזקנה, ומאפשרת לזוגות להתמודד עם החלטות קשות שנוגעות לבריאות".

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש