חיפוש

dsdsdsd
טיפול מיני

אף פעם לא מוקדם לבעיות בתפקוד המיני

שפיכה מעוכבת, שפיכה מהירה וקושי להתקשות אינם בהכרח מנת חלקם של המבוגרים בחבורה. לפעמים זו נבואה שמגשימה את עצמה. איך אפשר להתמודד לבד, מתי ההתעסקות רק יוצרת כדור שלג - ומי צריך כדורים?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

חייהם של אנשים צעירים, בני 30-20, נתפסים בדרך כלל כחגיגת סקס זורמת. הרחק מהגיל שבו צצים בעיות בריאות, תחלואים ומגבלות, נראים חיי המין של השנתונים הנכונים כעונג נטול הפרעות ותקלות. אבל המציאות, כדרכה, פחות מושלמת. גם צעירים בריאים, שהתיק שלהם נקי מצרות רפואיות, עלולים לסבול משיבושים בתפקוד המיני. לא צריך להיבהל מזה; צריך להבין את זה, להכיר את זה - ולטפל בזה. בואו נעשה את זה.

חרדה שמגשימה את עצמה

רופא הנשים שלנו מחלק תחילה את המטופלים לשניים: גברים ונשים. אצל הגברים, הוא מסביר, הבעיה הנפוצה ביותר היא חרדת ביצוע. גבר צעיר חושב לפעמים שמצפים ממנו להיות אתלט אולימפי, או רב-שגל וירטואוזי, כמו זה שראה בסרטי הפורנו.

תפישה כזו יכולה לעורר אצלו מחשבות בנוסח "אני לא אדע מה לעשות"; "חייב לתפקד ברמה מעולה"; "בטח היו לה הרבה לפניי, ומנוסים ממני"; "יש לי קטן מדי" - כל המחשבות המרגיעות הללו עלולות להוליד בעיות בתפקוד. זה יכול להיות תפקוד חלקי, המתבטא בעיקר בשפיכה מוקדמת, או אי תפקוד, המתבטא בהיעדר זקפה.

לבעיות מסוג זה נוטים יותר אנשים חרדתיים, בעלי ביטחון עצמי נמוך וגם חלק מהסובלים מהפרעת קשב וריכוז (הקושי להתרכז עלול לפגוע גם בקיום יחסי המין). אירועים טראומתיים מהעבר, דוגמת זיכרונות של כישלונות, יגבירו את הסיכויים לבעיות תפקוד. אם הגבר הצעיר בילה פעם עם בת זוג שאמרה לו משפט מחזק כמו "מה, זהו? כל כך מהר?", הוא עלול לסבול מירידה בביטחון. בעתיד, ייתכן שתתקיים נבואה המגשימה את עצמה: הבחור יחשוש מאוד להיכשל - וייכשל.

בעיית תפקוד נוספת, הנובעת מסיבה שונה, היא שפיכה מעוכבת. בניגוד לגברים הצעירים הממהרים לגמור, יש כאלה שמצליחים להגיע לשיא רק אחרי זמן רב מאוד של פעילות. וזה לא תענוג גדול, בעיקר במקרים שבהם לבת הזוג הדבר מאוד לא נוח. שפיכה מעוכבת קורית לגברים בעלי הרגלי אוננות קלוקלים, אנשים שהרגילו עצמם לגירוי עצמי חזק מאוד כדי לשפוך. לכן, לא בקלות הם באים על סיפוקם באקט מיני רגיל.

בעיה מסוג אחר נובעת משימוש באלכוהול ובסמים. גם זה עלול לפגוע בתפקוד, כשבמסגרת הקהיית החושים הכללית נפגעים גם החושים הפעילים באקט המיני. וחבל.

להגיע לנקודה - ולעצור

לא תמיד יכול הגבר הסובל מחרדת ביצוע להרגיע ולשכנע את עצמו שיהיה בסדר. יש אנשים שאצלם "טיפול עצמי" כזה יעבוד והמצב ישתפר. אבל אצל הרוב, התעסקות בנושא רק תיצור אפקט של כדור שלג. ראשית, אם קרתה תקלה - אין לייחס לה חשיבות יתר ובוודאי אין להילחץ. רק כשהבעיה חוזרת שוב ושוב, לא חולפת ולא מתגברים עליה, יש לפנות לטיפול מקצועי.

השפיכה המהירה - הבעיה הנפוצה ביותר - תזכה לטיפול התנהגותי, הסברתי, וגם לתרגול של שליטה בשפיכה (ביחסי מין או באוננות). המטופל ילמד להגיע עד נקודה מסוימת, ואז להפסיק ולהשהות. במקרים בהם טיפולים אלה אינם יעילים, יינתן טיפול תרופתי להשהיית השפיכה.

בעיות בזקפה, אם יתגלה שמקורן בחרדת ביצוע, יטופלו תחילה באופן הסברתי. אם הבעיה לא תיפתר, יינתן טיפול בכדורים מעוררי זקפה. לשימוש בכדור כזה יהיה אפקט גופני וגם אפקט פסיכולוגי, שיגביר את ביטחונו של הגבר בביצוע. מינון התרופה שיינתן במקרים כאלה יהיה נמוך, בתקווה שלא תתפתח תלות פסיכולוגית בכדור ושניתן יהיה לוותר עליו בעתיד.

ועתה, צפירת הרגעה: הבעיות הנגרמות מחרדת ביצוע נפתרות ברוב המקרים. זו פונקציה של גיל, בשלות, ניסיון וגם איכות הטיפול, כמובן. ומה לגבי השפיכה המעוכבת? היא תטופל בהקניית הרגלי אוננות נכונים. תחילה ייגמל המטופל מאוננות בצורה שהתרגל אליה, ואם ירצה לחזור לאונן, יצטרך לעשות זאת אחרת. גם בעיה זו עשויה בהחלט להיפתר בטיפול מקצועי.

וזה כואב, זה מפריע לתנועה

אצל נשים הבעיות שונות. חרדת הביצוע לא שכיחה, ואם קיימת, היא פחות באה לידי ביטוי ברמה הפיזית. אישה הסובלת מבעיה כזו תתקשה בדרך כלל להגיע לאורגזמה. לעומת זאת, כאבים הם סיבה נפוצה לבעיות תפקוד מיני של נשים בגילי 30-20. מדובר בכאבים שמקורם דלקות, יובש או כיווץ לא רצוני של שרירי רצפת האגן. נשים אלו נמנעות מקיום יחסי מין, או מקיימות וסובלות, ובכך מחריפות את מצבן.

הטיפול, שיתבצע אצל רופא/ת נשים, יבחן תחילה את הסיבה לכאבים. אם מדובר בדלקת או ביובש, האישה תקבל טיפול תרופתי. אם העניין הוא כיווץ לא רצוני של שרירי רצפת האגן, ייבדק מקור הכיווץ. לרוב הוא פיזיולוגי, ואז הטיפול יהיה פיזיותרפי. במילים אחרות, השאלה היא אם הכיווץ נובע מכאב או מפחד. במקרה של פחד טיפול הרגעה בשיחות, ולעתים טיפול תרופתי נגד חרדה, יסייעו.

נשים צעירות סובלות פחות מנשים מבוגרות מחוסר חשק מיני, אבל גם זה עלול לקרות. חוסר החשק נובע לרוב מטיפול תרופתי, בעיקר גלולות נגד היריון. במקרים כאלה מפסיקים את השימוש בתרופה (או בגלולה), או מחליפים אותה בתרופה אחרת, שלא תגרום ירידה בחשק.

בעיה נשית מוכרת, שבה עסקנו בנפרד, היא חוסר היכולת להגיע לאורגזמה. בעיה זו נובעת במקרים רבים מסיבות חברתיות או פסיכולוגיות: בורות, רקע חינוכי בעייתי מהבית, תחושות בושה ומבוכה, דימוי גוף נמוך, קושי בריכוז ועוד. לאחר שמפצחים בטיפול את הגורם לבעיה, מתמודדים איתה באופן ספציפי, לרוב בטיפול התנהגותי, הסברתי וכדומה.

ואם ציינו את האלכוהול כאויב התפקוד של הגברים במקרים מסוימים, מעניין לציין את חלקו בחיי המין של הנשים. נשים לא מעטות אינן מסוגלות לעשות סקס בלי לשתות אלכוהול לפני כן. רק בעזרת אלכוהול הן מצליחות להשתחרר ולאבד את העכבות. הטיפול המקצועי יברר תחילה ממה נובע הקושי, ואז יטפל בבעיה הספציפית ויסייע להשתחרר מהתלות בטיפה המרה.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש