חיפוש

dsdsdsd
הסיגריות והפגיעה בזוגיות

הסיגריות והפגיעה בזוגיות

סקר חדש: 52 אחוז מהמעשנים ובני זוגם רבים בגלל העישון; 51 אחוז מהמעשנים מודאגים מההשפעות השליליות של העישון על בריאותם; 27 אחוז הצהירו שייגמלו רק בעקבות מחלה

דורון קוראל

דורון קוראל

​הסיגריות לא פוגעות רק בבריאות, אלא גם בזוגיות. כך עולה מסקר בהזמנת שירותי בריאות כללית, שנערך לקראת יוזמה חדשה לעידוד הפסקת העישון - "ישראל מפסיקה לעשן".

52 אחוז מהמעשנים ובני זוגם העידו כי העישון יוצר ביניהם סכסוכים ומחלוקות. עוד עולה מהסקר, כי רוב המעשנים מודאגים מהשפעת הסיגריות על בריאותם, אולם רובם לא רוצים מספיק, או לא יכולים להתמודד מיידית עם ההתמכרות.

27 אחוז מהמעשנים הצהירו, כי יפסיקו לעשן רק במקרה של מחלה ו-13 אחוזים אמרו כי הם לא יודעים מה יגרום להם להפסיק לעשן. 

רק שני אחוזים אמרו כי יפסיקו לעשן בגלל לחץ של בן משפחה או חבר קרוב. 74 אחוזים מהלא מעשנים בציבור הישראלי מודאגים אף הם מההשפעות המזיקות של עשן הסיגריות של המעשנים בקרבתם.

מרבית המעשנים, 60 אחוז, מאמינים כי ניתן להיגמל מעישון בכוח הרצון בלבד ו-20 אחוזים ציינו את תחליף הניקוטין או תרופה כלשהי.

"ידוע לנו ממחקרים רבים שרוב רובם של המעשנים שמנסים להיגמל בכוחות עצמם ולהתמיד בכך, נכשלים במשימה", אומרת מנהלת המחלקה לחינוך וקידום בריאות בשירותי בריאות כללית, דיאן לוין, "תוצאות הסקר מצביעות על כך שהציפיות של המעשנים אינן תואמות את מה שאנחנו יודעים מהמחקרים. לכן אנו מבצעים הסברה מקיפה על האמצעים והשירותים שתומכים במעשן לקראת גמילתו, תוך כדי תהליך הגמילה ובמתן חיזוקים להתמדה".

לוין מוסיפה כי המסרים על נזקי הסיגריות בעשורים האחרונים בארץ ובעולם לגבי נזקי הסיגריות אמנם נטמעו בתודעה הציבורית וכמעט כולם, לרבות רוב המעשנים, מבינים את ההשלכות הקטלניות של העישון, אך תוצאות הסקר מצביעות על כך שעדיין ישנו פער גדול בין המודעות לבין קבלת ההחלטה להיגמל ונקיטת פעולה מעשית. 

שושלת של מעשנים

63 אחוז מהמעשנים ציינו, כי אחד מהוריהם או שניהם מעשנים. 19 אחוז אמרו, כי העישון של ההורים השפיע על היותם מעשנים בעצמם, ואילו 27 אחוז מאילו שאינם מעשנים טענו, כי דווקא העישון של הוריהם השפיע במידה רבה על הימנעותם מעישון. 

בנוסף, 39 אחוז מהמעשנים שהם הורים לילדים עד גיל 18 אמרו כי לדעתם היותם מעשנים לא תשפיע על ילדיהם לעשן; לעומת זאת,21 אחוז ציינו כי הדבר כן ישפיע, ואילו 24 אחוז משערים כי היותם מעשנים תעודד את ילדיהם לא לעשן.

הסקר נערך באמצעות מכון TNS טלסקר בקרב 500 איש מעל גיל 18, המהווים מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. 

נגמלת, לא שלמת

הכללית ממשיכה לפתוח סדנאות גמילה מעישון תחת הכותרת "נגמלת לא שלמת". הסדנה משלבת תמיכה קבוצתית ויעוץ אישי למשתתפים, תוך מתן כלים להתמודד  ולהתגבר על התלות הגופנית, ההתנהגותית  והפסיכולוגית, כדי להשתחרר מהרגל  העישון ולהתמיד בגמילה לאורך זמן. בסדנאות משולבות גם ההנחיות וההמלצות  לאמצעים התרופתיים, תוך התאמתם האישית למשתתפים. הסדנה כוללת שמונה מפגשים שבועיים.  כל מפגש אורך שעה וחצי.

הסדנאות מונחות על־ידי  אנשי מקצוע, שהוכשרו בייעוץ לגמילה מעישון. הסדנאות נערכות במרפאות הכללית, במקומות בהן מתגבשת קבוצה בת כ-12 משתתפים לפחות, וכן במקומות עבודה המעוניינים לערוך סדנאות אלה לעובדיהם. הסדנאות פתוחות לחברי כל קופות החולים.

מחיר הסדנה: 420 שקלים ללקוחות הכללית, 210 שקלים למבוטחי הביטוח המושלם  ולמתמידים מביניהם בגמילה מעישון, כעבור חצי שנה לפחות מסיום הסדנה - החזר כספי מלא, לאחר בדיקה.

לקבלת החוברת "טיפים לגמילה מעישון" להרשמה לסדנאות  -  התקשרו ל-2700*

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש