חיפוש

dsdsdsd
סדר העדיפויות הזוגי והמיניות

סדר העדיפויות הזוגי והמיניות

מהו המודל הרצוי לקיום אינטימיות זוגית והאם פערים בצרכים המיניים בין בני הזוג הם עילה לגירושין? איך הפמניזם השפיע על התא המשפחתי ומה ההבדל בין אירופה לארה"ב ביחס לבגידות?

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

​המיניות מעסיקה את בני האדם משחר האנושות, אך אופי המיניות, ובעיקר מיקומה בסדר העדיפויות שלנו, עברו שינויים שנגזרו בחלקם מהשינויים במבנה המשפחתי.

המבנה המשפחתי השתנה לחלוטין ובעקבותיו גם הדרישות המיניות. השינויים בתא המשפחתי והצרכים המיניים המשתנים הביאו להמצאת הגלולה למניעת הריון ובעקבותיה למתירנות מינית והדגשת ההנאה המינית גם אצל האישה. המיניות הזוגית היא כיום המודל האידיאלי, וזה לא היה כך בעבר. השינויים המהירים באופי המיניות, ככל הנראה גם הביאו לעלייה בשכיחות הבעיות בתפקוד המיני.

איפה היתה ההנאה המינית של האישה בעבר?

עד אמצע המאה ה־19 הבסיס המשפחתי היה המשפחה המורחבת. מבנה כזה קיים עדיין במספר חברות גם בימינו.
האנשים חיו בבתים גדולים בהם נשארו לגור הבנים הנשואים עם נשותיהם וילדיהם. במבנה משפחתי כזה, לא יכולה להיות אינטימיות זוגית.

הנישואין באותן תקופות נועדו לשפר את המצב הכלכלי, והמין היה כדי להמשיך את הדורות. לא דובר אז על הנאה מינית אצל נשים. יחסי מין היו רק להנאת הגבר ואילו ההנאה המינית של הנשים הושארה רק לנשים מפוקפקות ולא לנשים מהוגנות. בסיס הזוגיות היה כבוד הדדי והערכה ולא אהבה.

האם בני האדם היו פחות פעילים מבחינה מינית?

הפעילות המינית לא הועתקה אל מאחורי הקלעים. צורכיהם המיניים של אנשים מצאו ביטוי גלוי והמין לא היה טאבו אפילו בקרב ילדים. העירום לא עורר מבוכה ובבתי המרחץ התרחצו נשים וגברים ביחד.

האם הם היו יותר מאושרים?

הביטחון הפיזי והכלכלי היה סביב המשפחה המורחבת והעיסוק הכלכלי היה בדרך כלל עסק משפחתי בו עבדו כל בני המשפחה המורחבת. עקב המבנה המשפחתי היו בעבר פחות מקרי גרושין. כיון שאהבה לא היתה דרישה מקדמית כחלק מהזוגיות, לא היו גרושין עקב חוסר אהבה. מעטים היו הזוגות שנהנו ואהבו זה את זו, אבל  אושר לא היה נדרש בכדי לקיים חיי זוגיות.

מה המודרניזציה עשתה לתא המשפחתי?

הבסיס של התא המשפחתי בימינו הוא חיים במשפחה גרעינית. החיים אינדיבידואליים ויש דגש על קריירה עצמאית של שני בני הזוג. הפמיניזם בא לידי ביטוי גם בצרכים המיניים של האישה ולכן הזוגיות המינית היא חלק חשוב ובלתי נפרד מהזוגיות הכללית. השאיפה האידיאלית היא לאהבה ואינטימיות בין בני הזוג.

האושר, שבעבר לא היה נדרש כחלק מהזוגית הוא כיום דרישה משמעותית בין בני זוג. אמצעי המניעה - הפכו את המין מאקט ביולוגי לאקט סוציולוגי.

איך כל זה משפיע על גירושין ובגידות?

ישנם הבדלים תרבותיים גם בהסתכלות ובחשיבות של התא המשפחתי. באירופה, לדוגמה, יש חשיבות רבה למרכיב המשפחתי ופחות לזוגי ולכן יש יותר סובלנות לבגידות, בתנאי שהמשפחה הגרעינית לא נהרסת וממשיכה להתקיים, כביכול ללא שינוי) אחוזי הגירושין באירופה הם נמוכים לעומת המצב בארצות הברית בה יש יותר חשיבות לזוגיות ולאמון בין בני הזוג ולכן פחות סובלנות לבגידות ויותר מקרי גרושין.

הביטחון האישי והכלכלי בימינו, הוא מבן/בת הזוג ולא מהמשפחה המורחבת. הבעיה היא שלא תמיד ביטחון ואינטימיות הולכים ביחד. כאשר אנו שמים מבטחנו בבן הזוג, לא תמיד זה מתאים לנו לחיות חיי אינטימיות בהן יש פריצה של גבולות אישיים, פיזיים ורוחניים, עם אותו אדם שאמור להגן עלינו. גם מבחינה כלכלית, כאשר אחד מבני הזוג מכניס יותר כסף לקופה המשפחתית מקומו בתא המשפחתי עולה ותתכן השפעה על חיי המין.

הגירושין מנסים בעצם לשמור על המודל של הזוגיות בנישואין ואז טוענים "לא מצאתי בן זוג נכון" ולכן כדאי להתגרש. יתכן שמודל הנישואין אינו נכון, או אינו נכון לכולם או שאולי לא הבשלנו מספיק בכדי לצאת לגמרי מהמודל הקודם של המשפחה המורחבת.

מהו המודל הרצוי לקיום אינטימיות זוגית?

אינטימיות זוגית הוא מושג שהפך למוטו, אך רק מעט זוגות מצליחים לקיים אותו. הצורך, או יותר נכון החוסר באינטימיות זוגית, גורם לקשיי תפקוד במישור המיני ובמישור הזוגי הלא מיני.

מושג האינטימיות הוכנס והודגש כאשר נשים החלו לעבוד כמטפלות בתחום הפסיכולוגי. בטיפול זוגי, חלק ניכר מהעבודה הוא על האינטימיות. הבסיס לטיפול הפסיכולוגי הוא דיבור ולכן יוצא שלעתים קרובות, "הגבר הוא פחות אינטימי". לגברים יש לעתים שפות אחרות בהן הם מדברים. לכן, בטיפול יש צורך לנסות לדבר בעוד שפות כגון שפת הגוף בכדי לשפר את האינטראקציה הזוגית.

איך אפשר לבנות התאמה מינית?

לא תמיד הצרכים המיניים של בני הזוג דומים ואז יש לנסות לגשר על הפערים. לעתים הפערים גדולים מדי ולפעמים הפער לא גדול, אך הצרכים המיניים של שני בני הזוג אינם גבוהים ואז מותר להחליט שהמין לא יעמוד במקום גבוה בסדר העדיפויות של הזוגיות.

סדר העדיפויות שלנו משתנה לאורך החיים, על פי הגיל ואירועי חיים שונים ולעתים עדיף שיהיו חיים מאושרים, ללא הרבה מין (או חיים עם מין לא לגמרי אידיאלי), מאשר מלחמה בלתי אפשרית בנסיון להגיע למיניות אינטימית אידיאלית על חשבון הרס הזוגיות הכללית. לא תמיד גירושין הם הפתרון וכל זוג צריך להחליט מהו סדר העדיפויות שלו ולבחור מה חשוב לו יותר בכדי ליצור חיי זוגיות מאושרים. 

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש