חיפוש

dsdsdsd
סקס ומיגרנה

אורגזמה נגד מיגרנה

כאב ראש לא חייב להיות תירוץ נגד קיום יחסים: חוקרים טוענים שהאורגזמה גורמת לשחרור סרוטונין שמרחיב כלי דם במוח. היצרות של כלי הדם היא שאחראית למיגרנה

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

את או אתה סובלים ממיגרנה? אל תשתמשו בה כתירוץ לדחיית בן או בת הזוג, כאשר הוא רוצה לקיים יחסי מין. מחקרים הוכיחו כי יחסי מין דווקא עשויים להקל עליכם.

מהי מיגרנה?

המיגרנה היא כאב ראש חזק, לרוב בצד אחד של הראש, והיא יכולה להיות מלווה בבחילות, הקאות או רגישות לאור ולרעש.
כ־60 אחוזים מהסובלים ממיגרנה דיווחו על פגיעה בחיי המין.

האם מיגרנה היא מחלה של נשים?

המיגרנה שכיחה יותר בקרב נשים: סביב גיל 40, בערך 75 אחוזים מהסובלות ממיגרנה הן נשים. ברור גם שיש קשר בין המיגרנה למחזור החודשי: כאבי הראש הקשורים לווסת יכולים לנבוע מירידה באסטרוגן או פרוגסטרון, מירידה בסרוטונין או מעלייה בפרוסטגלנדינים.

ארבעה עד עשרה אחוזים מהנשים סובלות ממיגרנה בזמן הווסת.
רבע עד חצי מהנשים סובלות ממיגרנה הקשורה למחזור. בקרב נשים אלה, כך מראים מחקרים, חלה ירידה בכאבי הראש הן בהריון והן במנופאוזה.

האם יש תרופה נגד מיגרנה?

הטיפול פועל בשני מישורים - בזמן אירוע חריף או כטיפול מונע. גם הטיפול המונע יכול להיות על בסיס  קבוע או  לסרוגין.

• טיפול לא הורמונלי - כגון חוסמי בטא, תכשירי ארגוט  ונוגדי דלקת (NSAID).
• טיפול הורמונלי - תכשירי אסטרוגן או פרוגסטרון, גלולות, אנטי אסטרוגנים ועוד
• טריפטנים - ריזלט, אימיטרקס ועוד.
• טיפול לא תרופתי - כגון ביופידבק ופיטואסטרוגנים.

מהם מאפייני כאב ראש הקשור לפעילות מינית?

כאב הראש מתחיל עם העלייה בריגוש המיני ומגיע לשיא בזמן האורגזמה. אופי הכאב הוא עמום, מעין תחושת פיצוץ בראש והוא קשור לתנוחה - שכיבה או ישיבה. אחר כך הכאב פוחת, אך המשקעים הקשים מהחוויה נותרים ונהפכים פעמים רבות לפחד ממגע מיני. אצל חלק מהאנשים מופיע הכאב גם בעת אוננות או בזמן המשחק המקדים. כאבים אלה אינם קשורים לבעיה אנטומית בראש, כמו בעיה בכלי הדם. הכאבים מוגברים על ידי ריגוש מיני, והם מורגשים בדרך כלל משני צידי  הראש.  ניתן למנוע את הכאבים, אם מפסיקים את הפעילות המינית לפני הופעת האורגזמה.

האם פעילות מינית יכולה למנוע מיגרנה?

מספר רב של מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, הראו שפעילות מינית סדירה ומהנה טומנת בחובה הרבה מאוד יתרונות. אחד מהם הוא הפחתת כאבי ראש. מחקרים גילו שחלק מהנשים חוו הקלה מוחלטת או חלקית במיגרנה הרגילה שלהן אחרי שחוו אורגזמה. האורגזמה גורמת לשחרור הסרוטונין, שמרחיב כלי דם במוח, שהצרתם גרמה להופעת מיגרנה.

ומה קורה אצל הגברים?

מחקר חדש מגלה כי אצל חלק מהגברים כאבי הראש מגבירים את החשק המיני. תופעה הפוכה היא כאב חזק שמופיע אצל גברים ברגע שהם חווים אורגזמה. מדובר באחוז יחסית נמוך, אבל זה קורה לחלק מהגברים ורצוי לדווח על כך כי ניתן לקבל טיפול מונע שאפשר לקחת לפני קיום יחסי המין.

לטענת החוקרים, אחד מכל 100 גברים סובל מהתופעה לפחות פעם בחיים, וחלק מהם סובלים מכך בקביעות. כאב הראש בזמן סקס בקרב גברים מתחיל בפתאומיות סביב זמן האורגזמה. אחרים יסבלו מכאב ראש עמום, שהולך ומחמיר בהדרגה לפני האורגזמה. כמחצית מהמטופלים הגיעו למסקנה שהם יכולים למנוע את ההתקף על ידי הגברת הריגוש המיני בהדרגה.

השינויים בלחץ הדם, בדופק ובמתח השרירים והשינויים ההורמונליים שחלים בגוף בזמן ריגוש מיני, משפיעים גם על קצות עצבי הכאב בגולגולת, ואצל הרגישים לכך – מביאים לכאב ראש.

ההנחה היא שסרוטונין קשור הן בכאבי ראש מיגרנוטיים והן בתשוקה מינית. הקולטנים לסרוטונין קשורים לאספקטים רבים של התפקוד המיני אך כנראה ישנם תתי סוגים שונים של סרוטונין, ועדיין לא ברור איזה מהם הוא המשפיע על החשק המיני.

אם יש כאבי ראש הקשורים ליחסי מין ניתן לקבל טיפול מונע (למי שאכן מעונין/ת בכך) אך כמו בנושאים רבים ברפואה ועוד יותר בתחום המיני, ניתן למצוא תופעות שונות אצל גברים או נשים שונים ולא ניתן להכליל. לכן כל אחד ואחת צריכים למצוא את הדרך ללב בן או בת הזוג כדי לא להגיע לצורך להשתמש בתירוץ האולטימטיבי - "כואב לי הראש". 

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש