חיפוש

dsdsdsd
קשיי זקפה

קשיי הזקפה נחשפים ברשת

גברים ונשים מתביישים לגשת לטיפול כשמופיעה אצלם בעיה מינית, והנתוניםנחשפים דרך שאלונים ברשת האינטרנט. כך מתברר, למשל, כי קשיי הזקפה שכיחים פחות בארצות הברית מאשר במזרח התיכון. מה עוד אפשר ללמוד מהשאלונים?

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

שכיחות בעיות הזקפה בארה"ב: בגילאים 66-38 שכיחות בעיות הזקפה הייתה 38%.

02

בין גורמי הסיכון: דאגה בנוגע לגודל הפין ושפיכה מהירה.

03

כמה זמן לוקח לגבר לפנות לטיפול? עד לפני עשור היו מקרים בהם היו פונים לטיפול רק לאחר כמה שנים, אפילו עד חמש שנים מהופעת הבעיה. בשנים האחרונות, מאז הופיעו הוויאגרה והסיאליס, פחת הזמן הממוצע לבקשת טיפול.

​​​בעיות בתפקוד המיני מעסיקות גברים ונשים ברחבי העולם. כיוון שהנושא בעייתי, והאנשים אינם ששים לשתף אחרים בבעיות המיניות שלהם, קשה מאוד לקבל מידע אמין בנוגע לשכיחות האמיתית של הבעיות המיניות השונות. אחת האפשרויות היא מילוי שאלונים, בדרך כלל בעילום שם, המועברים, למשל, דרך האינטרנט.

גם לאחר שמופיעה בעיה מינית, קשה לגברים ולנשים לפנות לקבלת טיפול עקב בושה ואי־נוחות מול הרופאים המטפלים, ויש תקופת השהיה בין גילוי הבעיה לזמן הפנייה לקבלת הטיפול.

ניקח לדוגמה את בעיית הזקפה בגברים: בשנים האחרונות קיימות תרופות רבות לטיפול בבעיה, ולמרות זאת נוצר הרושם שהגברים עדיין לא מגיעים מספיק מהר לקבלת עזרה רפואית.

באחרונה נערכו שני מחקרים מעניינים הקשורים לבעיית הזקפה שפורסמו בעיתון Journal of Sexual Medicine.

עד כמה שכיחה בעיית הזקפה ומהם הגורמים לה?

המחקר הראשון בדק את שכיחות בעיית הזקפה בארצות הברית. ה־The Global Online Sexuality Survey - GOSS - הוא מחקר אפידמיולוגי כלל־עולמי העוסק במיניות ובבעיות בתפקוד המיני, הנעשה באמצעות מילוי שאלונים על ידי אנשים ברחבי העולם (מחקר כזה הראה, למשל, כי ב־2010 הגיעה שכיחות בעיות הזקפה במזרח התיכון ל־47%).

המחקר, שפורסם באחרונה, בדק את השכיחות של בעיות זקפה ואת גורמי הסיכון לבעיה בארצות־הברית, והוא נערך בשנים 2012-2011.

השאלון הוצע לגולשים דוברי אנגלית בארצות־הברית באינטרנט דרך פרסום בפייסבוק. בשאלון היו 146 שאלות, כולל שאלות בנוגע לתפקוד הזקפה.

2,022 גולשים ענו על השאלון, הגיל הממוצע היה 52 (טווח גילאים 66-38), ושכיחות בעיות הזקפה הייתה 38%.

גורמי הסיכון להופעת בעיית זקפה כללו: סוכרת, יתר לחץ דם (עם ובלי טיפול תרופתי), מחלת לב כלילית, השמנת יתר, קשיים בהשתנה, דיכאון וחרדה. נוסף על כך הייתה שכיחות יתר של בעיות זקפה בגברים שהתלוננו על שפיכה מהירה, על חשש מאיבר מין קטן, על ירידה בחשק המיני ועל יחסי מין לא סדירים. כמות העישון וצריכת האלכוהול לא היו גורמי סיכון לבעיות זקפה, אך נמצא קשר בין משך שנות העישון לבין בעיות זקפה.

מה היו מסקנות החוקרים?

1. שכיחות בעיות הזקפה בארצות הברית לפי המחקר הזה היא 38% (בהשוואה ל־47% במזרח התיכון).
2. גורמי הסיכון הקלאסיים, כמו סוכרת, יתר לחץ דם וגיל הגבר - קיימים גם בארצות הברית.
3. דאגה בנוגע לגודל הפין ושפיכה מהירה הם גורמי סיכון להיווצרות בעיות בזקפה.

חשוב לציין שבעיות בזקפה יכולות לנבוע גם מבעיות פתופיזיולוגיות וגם מבעיות פסיכולוגיות־רגשיות, והמחקר אכן הראה ששני סוגי הגורמים קיימים גם באוכלוסייה שנבדקה בארצות־הברית.

כמה זמן לוקח לגבר הממוצע לגשת לטיפול?

עד לפני עשור היו מקרים שבהם היו פונים לטיפול רק לאחר כמה שנים, אפילו עד חמש שנים מהופעת הבעיה. המחקר השני ניסה לבדוק האם משך הדחייה בפנייה לטיפול בבעיות זקפה השתנה בשנים האחרונות, שבהן פותח טיפול תרופתי פשוט ויעיל לבעיה באמצעות מעכבי PDE5 (ויאגרה, סיאליס ולויטרה).

במחקר נאספו נתונים בשנים 2010-2000 מ־619 גברים שפנו בפעם הראשונה לקבל טיפול בבעיית זקפה שהופיעה אצלם לראשונה. נבדקו מדדים שונים של קשיי הזקפה, ונבדק גם האם הייתה להם מודעות שקיים טיפול תרופתי יעיל.

תוצאות המחקר היו מעודדות. אומנם משך הזמן הממוצע מהופעת הבעיה ועד הפנייה לטיפול היה 30.2 חודשים (טווח שבין 5 ל־300 חודשים), אך נצפתה ירידה במשך זמן הדחייה לאורך השנים שבהן נערך המחקר. הירידה המשמעותית הופיעה ב־2009.

ב־2008 היה הממוצע 31 חודשים ובשנת 2009 - 7.5 חודשים. ההבדל הזה היה משמעותי מבחינה סטטיסטית. לא היה הבדל בין שני פרקי הזמן האלה בגילאי הגברים, ברמת ההשכלה שלה או בחומרת בעיית הזקפה שממנ סבלו.

מסקנת החוקרים הייתה שהגורם היחיד שהשפיע על הורדת משך ההשהיה בפנייה לקבלת טיפול היה הידיעה על קיום התרופות מקבוצת מעכבי PDE5.

זהו אכן מידע מעודד כי הבעיה אכן יכולה להיות קשה ומטרידה, אך קיימים טיפולים יעילים ופשוטים, ולא כדאי להשהות את הפנייה לרופא או למטפל המיני. ככל שמקדימים להגיע, כך הטיפול יהיה פשוט ויעיל יותר.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

מקורות:

Shaeer, O. and Shaeer, K. (2012),
The Global Online Sexuality Survey (GOSS): The United States of America in 2011. Chapter I: Erectile Dysfunction Among English-Speakers.
Journal of Sexual Medicine, 9: 3018–3027. doi: 10.1111/j.1743-6109.2012.02976.x
 
Salonia, A., Ferrari, M., Saccà, A., Pellucchi, F., Castagna, G., Clementi, M. C., Matloob, R., Briganti, A., Rigatti, P. and Montorsi, F. (2012),
Delay in Seeking Medical Help in Patients with New-Onset Erectile Dysfunction Remained High Over and Despite the PDE5 Era—An Ecological Study.
Journal of Sexual Medicine, 9: 3239–3246. doi: 10.1111/j.1743-6109.2012.02953.x

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש