חיפוש

dsdsdsd
סקס בימים שלפני המחזור

הימים הנוראים שלה (ושלך)

בניגוד למה שחלק מהגברים חושבים, התסמונת הקדם־וסתית היא לא תירוץ להפגנת מצב רוח מזופת, אלא מצב ביולוגי נתון, שבו האישה חווה תחושות לא נעימות: מנפיחות בבטן, דרך תיאבון מוגבר (בייחוד למתוקים) ועד עצבנות ובכי. מה יכול הגבר שאיתה לעשות? להבין ולקבל

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

לפני המחזור תסבול כמעט כל אישה מתופעות, כמו: נפיחות בבטן, גודש בשדיים, תיאבון מוגבר, שינויים במצב הרוח וירידה בחשק המיני.

02

יש לזה תרופה? תזונה נכונה עשירה בחלבונים ובפחמימות מורכבות, פעילות גופנית, תרופות נגד דיכאון ולעיתים אף תרופה לדיכוי הביוץ.

03

מה אתה יכול לעשות בשביל להקל עליה? להבין ולקבל את המצב. להשלים עם כך שהיא באמת סובלת, ולא מדובר בתירוץ כדי להתחמק ממך ומיחסי המין.

גברים רבים משוכנעים שמדובר בהמצאה מסתורית, אבל האמת היא שהתסמונת הקדם וסתית (PMS) היא תופעה טבעית ושכיחה המתרחשת בנשים שיש להן מחזור טבעי במהלך השבועיים שלפני קבלת הווסת.

מדובר באוסף של תופעות, שפוקדות בדרגות חומרה שונות כ־75% מהנשים בכל הגילים. אין בנמצא הסבר אחד וברור להתרחשותה של התסמונת. קיימת תיאוריה הגורסת שהדבר קשור לשינויים החלים ברמות ההורמונים אצל האישה. התיאוריה הרווחת ביותר קושרת את התסמונת לירידה ברמות הסרוטונין, מוליך עצבי המופרש במוח, בתקופת הטרום־וסת.

מתשוקה למתוקים ועד ירידה בחשק המיני

ד"ר שלומית שדמון־סייג, מומחית ברפואת המשפחה ומטפלת מינית מוסמכת, מסבירה שהתסמינים של התסמונת הקדם־וסתית רבים, מגוונים ומטרידים. כל אישה סובלת מתופעות שונות מתוך המבחר העשיר הבא: נפיחות בבטן המלווה בתחושה לא נעימה, גודש ורגישות מוגברת בשדיים, תיאבון מוגבר (בעיקר תאווה למתוקים), גלי חום, דופק מואץ, סחרחורות. ובצד הנפשי-רגשי: שינויים במצב הרוח, עצב, עצבנות, בכי, התנתקות חברתית ומשפחתית וירידה בחשק המיני.

במצבים חמורים של PMS, כשמתקיימים תסמינים פסיכולוגיים רבים וחריפים, מדובר על PMDD - הפרעה דיכאונית הקשורה למחזור. אבל זהו מצב קיצוני ולא שכיח.

תופעותיה הרגשיות והנפשיות של התסמונת הקדם־וסתית משליכות כמובן על מערכת היחסים הזוגית. אחד התחומים הראשונים שיושפעו, אומרת המומחית, הוא התחום המיני. רוב הסיבות לירידה בחשק המיני אצל נשים קשורות למצבים רגשיים ולתקשורת זוגית, ועל רקע זה, הפגיעה בסקס בתקופה שלפני הווסת מובנת מאליה.

בימים קשים האישה לא רק תחווה ירידה בחשק, אלא תדחה את בן זוגה ואת ניסיונותיו. חשוב לציין כי לא רק בן הזוג מודר במצבים כאלה - יחסי האנוש עם הסביבה החברתית והמשפחתית עשויים להיפגע לא פחות.

יש לזה תרופה?

את ההשערות שלפיהן העניין הוא רק מיתוס מפואר, או לכל היותר תירוץ להפגנת נרגנות וקוצר רוח, ד"ר שדמון־סייג דוחה על הסף. העסק הזה ביולוגי, ולאישה יש "אישור מהרופא" להתנהל בצורה לא רגילה. ועם זאת, מודה הרופאה, מידת השליטה בהתנהגויות עצמן היא כבר שאלה של מאפייני אישיות.

אז מה אפשר לעשות כדי להתמודד עם התסמונת ועם תסמיניה המעיקים? תחילה, יש טיפולים לא-תרופתיים, שההוכחות ליעילותם מעטות. מה שכן, בדומה לבעיות רבות אחרות, גם כאן לא תזיק שמירה על אורח חיים בריא, תזונה נכונה ועשירה בחלבון ובפחמימות מורכבות, ופעילות גופנית אירובית.

בין הטיפולים התרופתיים, שיעילותם מוכחת יותר, ניתן למצוא את קבוצת התרופות נוגדות הדיכאון והחרדה, SSRI, עמן נמנה, למשל, הפרוזק. חשוב להדגיש שמדובר בתרופות מרשם הניתנות על ידי רופא.

במצבים קיצוניים, בהם כל הטיפולים לא עוזרים, ניתן לבצע דיכוי ביוץ באמצעות נטילת תרופה המונעת את הפרשת ההורמון הגורם לביוץ.

נטילת גלולות למניעת הריון אמורה להפחית ואף למנוע את תופעות התסמונת. אז היא אמורה. לדברי המומחית, לא על כל הנשים הגלולות משפיעות כך. קיים גם פיתרון של "גלולות ללא הפסקה". בדרך כלל, נשים שנוטלות גלולות עושות הפסקה במהלך החודש כדי לקבל את הווסת. כשהן ממשיכות לקחת את הגלולות ללא הפסקה, הווסת לא מופיעה – וגם התסמונת הקדם־וסתית לא מופיעה.

ד"ר שדמון־סייג אומרת שעקרונית, אין בכך כל בעיה. לווסת עצמה אין משמעות ביולוגית, ולנשים הסובלות מהתסמונת כדאי לדלג עליה.

ומה התפקיד שלי בתסמונת הזאת?

לסיום, הרופאה והמטפלת המינית אומרת שהדבר הטוב ביותר שבן הזוג יכול לעשות למען האישה הסובלת הוא לקבל ולהבין. עליו לדעת שהתופעה אמיתית ושבת הזוג שלו לא מחפשת תירוץ כדי להעניש אותו או להימנע ממנו. מחקרים מצביעים על כך שרוב הנשים אוהבות סקס, טוענת המומחית. וכשאישה לא מעוניינת ודוחה מעליה את בן זוגה, צריך פשוט להאמין לה.

ייעוץ מקצועי: ד"ר שלומית שדמון־סייג

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש