חיפוש

dsdsdsd
קבוצות תמיכה לצעירים

הלכת לאיבוד? תמצא את עצמך בקבוצת טיפול בכפר סבא

תקועים בחיפוש אחר כיוון בחיים, טרודים בענייני עצמאות או חווים קשיים ביצירת קשרים זוגיים וחברתיים מספקים? אתם לא לבד בעסק הזה ויש מה לעשות. איך זה עובד?

ד"ר תמר שביט-פסח

ד"ר תמר שביט פסח

בקיצור

01

צעירים ומרגישים קצת תקועים או אבודים? יש סדנאות קבוצתיות באווירה נעימה בכפר סבא שמיועדות לכם.

02

הן ניתנות פעם בשבוע, ומנחים אותם אנשי מקצוע: פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים ועובדים סוציאליים מומחים.

03

אם אתם מתעניינים ניתן לפנות, להשאיר פרטים ונחזור אליכם כדי לתאם ראיון היכרות. כל שאר הפרטים פה למטה

למי מיועדות הקבוצות?

לבני 20 עד 30

ולאילו אנשים?

לכל מי שתקועים בחיפוש אחר דרכם בחיים, טרודים בענייני עצמאות או פרידה מבית ההורים, חווים קשיים ביצירת קשרים זוגיים ו/או חברתיים מספקים ועוד. למשל, לצעירים המרגישים תקועים במסלול הלימודים או העבודה שבחרו, ש"לא הולך להם" בזוגיות, שמתלבטים מתי ואיך לעזוב את בית ההורים - ועוד ועוד.

כלומר, לכל מי שהתחושה שלהם היא שהם נותנים "פול גז בניוטרל" ולא מתקדמים לשום מקום או לאלו שמתקשים להתניע ולתת גז...

זה עולה כסף?

כן, 80 ש"ח. למה? כי מאז כניסת הרפומה בבריאות הנפש השירות הייחודי הזה לא נכלל בסל הבריאות. 

מה המטרה?

א. לסייע לך לראות שאת או אתה לא לבד בתהליך או במצב הזה, ומדובר בשלב שעובר כמעט על כולם;
ב. שאפשר למצוא פתרונות שיסייעו לך לצמוח ולהתפתח - ויקלו על המצוקה הרגשית שהמצב הזה מעורר.

מה קורה בקבוצה?

בכל שבוע נפגשים שמונה עד עשרה צעירים לפגישה של שעה וחצי ביחד עם שני מנחים (או מנחות). המפגשים הראשונים הם מפגשי היכרות שמטרתם ליצור קשר ראשוני בין חברי הקבוצה ולסייע בבניית אווירה נוחה של אמון וביטחון.

כשאנשים מתחילים להרגיש יותר בטוחים, והפנים שמולם הופכות מוכרות - הם בדרך כלל מעלים בהדרגה את ההתלבטויות והקשיים שמטרידים אותם ואז ניתן לדבר על כך ולהגיע להבנה ולמודעות, שמתוכן צומח הרבה פעמים שינוי התנהגותי אמיתי וחיובי.

אבל למה בקבוצה? מה אני צריך שכולם יידעו על הבעיות שלי?

נכון שלטיפול הפרטני יש יתרונות משלו, אבל קבוצה מאפשרת התנסויות בתהליכים חברתיים שלא יכולים לקרות בפגישה זוגית.

חברי הקבוצה מהווים מעין מראה ומשקפים לך בחזרה דפוסים והתנהגויות שלך. בעזרתם את  ואתה יכולים ללמוד על עצמכם בחברה. איך אתם "עוברים", מתי התחושות שלכם נכונות ומתי אתם חושבים שאתם "משדרים" משהו, אבל אחרים בכלל לא שמים לב אליו.

כיוון שהמשוב המתקבל הוא מכמה אנשים - ה"ראי" רחב יותר, מגוון יותר ועוצמתי יותר ממה שקורה בפגישה אישית עם פסיכולוג.

ויש לזה יתרון?

כן. אפילו כמה.

למשל: הקבוצה מאיצה לרוב את תהליך השינוי המבוקש. בנוסף, בקבוצה ניתן ללמוד טוב יותר, מתוך האינטראקציות בין המשתתפים, היכן את או אתה "תקועים". ניתן לזהות דפוסי התנהגות חברתיים, שהרבה פעמים את או אתה כלל אינכם מודעים להם ואשר מחבלים בקשרים החברתיים או האינטימיים שלכם.

כמו?

כמו נטייה לשתלטנות ולחודרנות, רגישות מוגזמת, נטייה ליטול אחריות-יתר על המצב - ועוד. כאשר מזהים דפוס כזה בקבוצה, ניתן לתת משוב מתאים ואפשר לבחון בהדרגה, בתוך הקבוצה, דפוסי התנהגות אחרים. כך יוצרים חוויה מתקנת.

בתוך הקבוצה, את ואתה יכולים להתנסות ו"להתאמן" בתפקידים חברתיים שהם חדשים בעבורכם - ולבדוק האם הם מתאימים לכם. בהמשך, אם תרצו, תוכלו לאמץ אותם גם מחוץ לקבוצה.

למשל?

ביישנים יכולים להתנסות, בהדרגה, ביותר שיתוף ובחשיפה, ואילו "דברנים" יכולים להתנסות קצת בשתיקה וביותר הקשבה ומתן מקום לאחרים. "מנהיגים" יכולים לנסות ולנוח מהובלה ומאחריות, "ליצנים" יכולים לנסות להוריד את המסכה ולהשתלב בקבוצה בדרכים אחרות - ומי שנוטים לרצות אחרים יכולים להתנסות בעמידה על שלהם ואסרטיביות.

ולא פחות חשוב - בקבוצה יש הזדמנות לראות ולהפנים שאת ואתה לא חריגים. בעצם - כולנו היינו שם. כל אחד בפאן אחר. זה מרגיע וזה מכניס את הדברים לפרופורציות.

שימושון: למי מיועדות הקבוצות? איפה נפגשים? למי פונים?

הקבוצות לצמיחה אישית העוסקות בסוגיות המתוארות במדריך מתקיימות מטעם "מרפאת צעירים" הפועלת במסגרת מרפאת החוץ למבוגרים במרכז לבריאות הנפש "שלוותה", מקבוצת כללית.
הקבוצות פתוחות לבני 20 עד 30 (לפעמים אפילו קצת יותר, אם מתאים).

המפגשים נערכים במרפאה של הכללית, בכפר־סבא (מרפאת אליעזר), ועלותם 80 ש"ח.

הקבוצות נועדו לסייע בקשיים מהסוג שתואר כאן ועוסקות בנושאים הקשורים בגיל, ביצירת קשרים זוגיים ובינאישיים מספקים, בחיפוש עצמי, בעצמאות, בפרידה מבית ההורים וגם סוגיות נוספות.

השתכנעתי... איך פונים?
הדרך הפשוטה ביותר היא ללחוץ כאן ולשלוח את פרטי ההתקשרות שלך לצוות שלנו, או לשלוח ישירות לכתובת: tamarsp@clalit.org.il

במייל כותבים בקצרה גיל, מין, מצב משפחתי ואת סיבת הפניה. מומלץ להשאיר מספר טלפון להתקשרות. אנחנו נחזור אליך ונזמין אותך לראיון היכרות.

אפשרות נוספת היא להתקשר לטלפון
09-7478500 או 09-7478501 ולבקש לדבר עם ד"ר תמר שביט־פסח (נמצאת בימים א', ד' וה'). אם אין תשובה מספקת ניתן להשאיר הודעה לתמר עם מספר הטלפון שלכם במזכירות. אפשרות נוספת היא לשלוח מסרון SMS למספר: 052-3949498 עם בקשה שיחזרו אליכם בקשר לקבוצות הצעירים.

אפשר לקבל קצת דוגמאות מהנעשה בקבוצה?

בשמחה! הדוגמאות אמיתיות, השמות בדויים:

לירון בת 28, הגיעה לקבוצה בגלל תסכולים חוזרים ונשנים בקשרים זוגיים. תמיד מצאה את עצמה "רוקדת לפי החליל" של הגברים שמולה, שזלזלו בה ולא היו קשובים לצרכים שלה. בקבוצה, בעזרת שיקופים של חברי הקבוצה והמנחים, הבינה שבעצם היא משחזרת את הקשר שלה עם אביה - שאותו ניסתה תמיד לרצות וממנו זכתה ליחס מזלזל. בכל הקשרים הזוגיים, נטתה לבחור בני זוג שדומים לאביה, או התנהגה בתוך הקשר בדרכים שגרמו לגברים שמולה להיכנס לתפקיד של אביה. כאשר הפכה מודעת לכך, שינתה לירון בהדרגה את התנהגותה בתוך הקשרים הזוגיים, והם הפכו יותר שוויוניים ומהנים.

• אורי בן 26, היה בחור רגיש וסגור שהגיע לקבוצה בשל תחושות של חוסר ביטחון ודימוי עצמי ירוד. בקבוצה התברר שהוא נוטה להיפגע במצבים חברתיים כאשר מבקרים אותו, ואז הוא כועס ומתוסכל. אורי אף פעם לא ניסה להביע את דעותיו בקול או לברר יותר את הדברים מול מי שעמדו מולו, אלא היה מתכנס ונמנע עוד יותר מקשר. באחת הפגישות, כאשר אורי נפגע מאמירה של אחד מחברי הקבוצה האחרים, היה מקום להציע לו לנסות בשטח דפוס תגובה אחר. בתמיכה של בני הקבוצה ניהל בפעם הראשונה דו-שיח עם הפוגע, ניסה להבין ממנו למה התכוון ואף למד שהוא עצמו ניפח והקצין אמירה שלא כוונה כלל לפגוע. לאחר מספר התנסויות כאלה בתוך הקבוצה אורי צבר ביטחון, החל להיות פתוח יותר ולהביע רגשות גם מחוץ לקבוצה, וקשריו החברתיים השתפרו.

• דניאל בן 24, הגיע לקבוצה אחרי שלא הצליח לסיים את שנת הלימודים הראשונה שלו במחשבים באוניברסיטה. הוא היה מתוסכל ולא הבין מדוע מבחור מוכשר וחכם הפך "כל-כך עצלן, לא משקיע וכישלונר" - מה שלא אפיין אותו בכלל. בקבוצה עלה בהדרגה כי בעצם הבחירה שלו בלימודי המחשבים נבעה מלחץ של הוריו (גם אביו היה איש מחשבים) ולא מרצון אמיתי של דניאל. הוא חש חסר כוחות להתעמת עם הוריו, אבל באופן לא מודע "התמרד" ונכשל בכל מה שרצו שיצליח... בעזרת התמיכה והדחיפה של חברי הקבוצה, החל להתעמת עם הוריו באופן ישיר והחליט לשנות מסלול לימודים על אף מחאותיהם. כיום הוא מרוצה מאוד בלימודי הכלכלה שלו ומרגיש עצמאי יותר גם בתחומים אחרים בחייו.

מי מנחה את הקבוצה?

אנשי מקצוע (פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים) שזה תחום ההתמחות שלהם מטעם "מרפאת צעירים", שהיא חלק ממרפאת החוץ למבוגרים במרכז לבריאות הנפש "שלוותה", מקבוצת שירותי בריאות כללית.

מתי ואיפה נפגשים?

אחת לשבוע, למשך שעה וחצי, באווירה נעימה, במרפאה של הכללית (מרפאת אליעזר) בכפר־סבא. להתראות!

ד"ר תמר שביט־פסח היא פסיכולוגית קלינית, מנהלת "מרפאת צעירים" במרכז לבריאות הנפש "שלוותה", מקבוצת כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש