חיפוש

dsdsdsd
סקס אחרי התקף לב

סקס אחרי התקף לב: לא רק בעיה של גברים

גם נשים סובלות מהתקפי לב, וממש כמו הגברים - גם הן רוצות לדעת מתי אפשר לחזור לעשות סקס, אבל משום מה לא מדברים איתן על זה. וגם: לא נשואה? נוהגת לשבת מעל 10 שעות ביום? הסיכוי שלך להתקף לב עולה. לתשומת ליבך

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

בגיל הפוריות הנשים מוגנות מהתקפי לב יחסית לגברים בגלל ההורמון הנשי אסטרוגן, אבל מעל גיל 65 השכיחות אצל נשים וגברים זהה ועומדת על כ־50%

02

הסימן הקלאסי של התקף לב בגברים, הכאב בחזה, לא תמיד מופיע אצל נשים. מה כן? כאבים בצוואר, בלסת, בגב, קוצר נשימה, חולשה ועייפות

03

נשים אחרי התקף לב חוששות מקיום יחסי מין, אבל הרופאים המטפלים לא דנים איתן בנושא, שלא כמו אצל הגברים, שם עולה הנושא באופן שגרתי

​הידעת? למרות שהתקפי לב (אוטם בשריר הלב) נחשבים לבעיה גברית, גם נשים סובלות מהתקפי לב, וכ־30 אלף נשים מתאשפזות בישראל כל שנה עקב מחלות לב.

מה ידוע לנו על התקפי לב בנשים?

• אחוז הנשים הלוקות בהתקפי לב עולה עם הגיל.
• שכיחות התקפי לב בנשים בכל הגילאים מתוך כלל התקפי הלב המדווחים בארץ היא כ־10%.
• בגיל הפוריות הנשים מוגנות מהתקפי לב יחסית לגברים עקב ההורמון הנשי אסטרוגן.
• מעל גיל 65 השכיחות בנשים וגברים היא זהה: כ־50%.
• מעל גיל 75 הסיכון להתקף לב אצל נשים אף גבוה יותר מאשר בגברים.
• בנשים עם גורמי סיכון נוספים כגון סוכרת, יתר לחץ דם, רמות שומנים גבוהות בדםעישון והשמנת יתר - הסיכון גבוה עוד יותר.
• אחוזי התמותה בזמן התקף לב ואחריו וכן הסיכון לאוטם חוזר גבוה יותר אצל נשים לעומת גברים. הסיכון למוות מהתקף לב גבוה פי שניים בקרב נשים לעומת גברים.

מהן הסיבות לאחוז תמותה גבוה יותר אצל הנשים לעומת הגברים?

בעיקר עקב חוסר מודעות לקיום המחלה בנשים, אבחון מאוחר ולעיתים אף טיפול לא נכון.

על פי סקר של האיגוד הקרדיולוגי האמריקני, המודעות למחלה נמוכה גם בקרב הרופאים. הקושי באבחון נובע בין היתר מכך שהסימנים של התקף לב אצל נשים שונים מהסימנים האופיינים בגברים ועקב כך לעיתים קרובות אבחנת התקף הלב אצל נשים מתאחרת.

מה ההבדל בין נשים לגברים בהופעת התקף לב?
הסימן הקלאסי של התקף לב בגברים, שהוא הכאב בחזה, לא תמיד מופיע אצל נשים. לעומת זאת, ישנה שכיחות גבוהה של כאבים בצוואר, בלסת או בגב (עם או בלי הכאב בחזה) וכן קוצר נשימה, חולשה ועייפות.

הקשר בין פעילות גופנית למחלות לב

ממחקרים שונים מתברר שגם בנשים כמו בגברים, ככל שהפעילות היומית כרוכה ביותר ישיבה ופחות פעילות של הגוף, הסיכון למחלות לב וכלי דם עולה.

במחקר, שהתפרסם בעיתון הרפואי Journal of the American College of Cardiology, נבדקו כ־71,000 נשים בגילאים שבין 79-50 שנים במשך 12 שנים.

כל משתתפת מילאה בתחילת המחקר שאלון נרחב שכלל בין היתר את השאלה: כמה זמן את מבלה בישיבה במשך יממה? (כולל ישיבה בעבודה, אכילה, נהיגה, צפייה בטלוויזיה ועוד). בנוסף העריכו את משך הפעילות הגופנית שמבצעת כל אישה. 

הנשים חולקו לשלוש קבוצות על פי משך הפעילות בישיבה: עד חמש שעות ליום, בין חמש לעשר שעות ומעל 10 שעות. כמו כן, הן חולקו גם לארבע קבוצות על פי הפעילות הגופנית שלהן: חוסר פעילות, פעילות נמוכה, פעילות בינונית ופעילות גבוהה. 

התוצאות הראו שנשים שישבו מעל 10 שעות היו בסיכון למחלות לב וכלי דם הגבוה ב־27% בהשוואה לנשים עם פעילות בישיבה פחות מחמש שעות. לאחר שקלול הנתונים על פי השמנת יתר ומחלות שונות הסיכון היה גבוה ב־15%.

נשים שלא עשו כלל פעילות גופנית היו בסיכון למחלות לב וכלי דם הגבוה ב־77% בהשוואה לנשים עם פעילות גופנית גבוהה. ולאחר שקלול הנתונים היה הסיכון גבוה ב־35%.

בכל שלוש קבוצות הפעילות הגופנית הנמוכות יותר (בדרגה מתחת לפעילות גופנית גבוהה), ככל שזמן הישיבה היה רב יותר כן היה הסיכון למחלות לב וכלי הדם גבוה יותר. 

החוקרים מדגישים שישיבה ממושכת מגדילה את הסיכון למחלות לב וכלי הדם באופן בלתי תלוי בפעילות גופנית בשעות הפנאי וכן שהסיכון מוגבר ככל שגיל האישה ומשקל הגוף שלה גבוהים יותר.

הקשר בין המצב המשפחתי לבין הסיכון להתקף לב

נשואה? גרושה? רווקה? את בטח תוהה מה זה קשור להתקף הלב. ובכן, מחקר שבוצע בפינלנד מצא שהסיכון לאירוע לב חריף גבוה יותר באנשים החיים לבד בהשוואה לאנשים נשואים או אנשים החיים עם אדם אחד נוסף לפחות.

המחקר, שפורסם בעיתון הרפואי European Journal of Cardiovascular Prevention & Rehabilitation, ביצע חתך נתונים סטטיסטיים על כ־15,000 אנשים בגילאי 35 שנה ומעלה.
הנתונים הראו שנשים לא נשואות היו בסיכון גבוה יותר של 60%-65% לסבול מאירוע לב בהשוואה לנשים נשואות. גם התמותה מהתקף לב היתה גבוהה משמעותית בנשים לא נשואות לעומת נשים נשואות.

יחסי מין לאחר התקף לב

נשים רבות לאחר התקף לב, חוששות מחזרה לפעילות מינית. תחושת הפחד קיימת גם בבני הזוג של אותן נשים. החשש הוא בעיקר מהתקף לב חוזר במהלך יחסי המין, וישנו גם פחד ממוות.

ברוב במקרים אין מניעה רפואית לחזור לפעילות מינית מהר יחסית לאחר התקף הלב. אבל נראה שהן בקרב הנשים והן בקרב הרופאים המטפלים בהן יש פחות דיון והמלצות בנושא זה. בגברים, לעומת זאת, נושא החזרה ליחסי מין עולה כיום ברוב המחלקות הקרדיולוגיות באופן שגרתי הן על ידי הגברים והן על ידי הצוות המטפל.

מתי ניתן לחזור לקיים יחסי מין אחרי התקף לב?
לפי המלצות ארגון הקרדיולוגים האמריקני ניתן לשוב לקיים יחסי מין בתוך עשרה ימים מאוטם הלב ברוב הנשים עם התקף לב ללא סיבוכים. רק לחולים עם מחלת לב לא יציבה או תסמינים חמורים אסור לבצע פעילות מינית. כמובן שכל אישה צריכה להיוועץ ברופא המטפל שלה, אך כאמור הרבה נשים לא עושות כך.

מחקר, שפורסם בעיתון הרפואי Journal of the American Heart Association, בדק נושא זה בנשים.

במסגרת המחקר נערכו ראיונות עם 17 נשים בגילאי 43-75 שנים. 16 מהן היו במערכת זוגית עם גבר ואישה אחת במערכת זוגית עם אישה.

עקב קבוצת המחקר הקטנה, המסקנות אינן ניתנות על פי מובהקות סטטיסטית אלא על סמך תישאול מאוד מעמיק ועל פי ניתוח החוקרים המנוסים, גבר ואישה.

רוב הנשים חזרו לפעילות מינית לאחר חודש מהתקף הלב. רק חלקן קיבלו הדרכה על ידי קרדיולוג, כשרובן יזמו בעצמן את השאלה לקרדיולוג. כל 17 הנשים שנשאלו חשו כי הקרדיולוג היה הרופא המתאים ביותר, מבין אנשי הצוות הרפואי, לייעץ להן באשר לחזרה לפעילות מינית.

למחקר יש מגבלות: הקבוצה הקטנה שנחקרה, העובדה שהמחקר בוצע בארצות־הברית ואולי יש בכך הטיה חברתית וכן העובדה שמדובר בנשים שהתנדבו לענות לשאלון ואולי יש הטיה בכך שאינן מיצגות את כלל האוכלוסיה.

אז מה נשים רוצות לפי המחקר?
כל הנשים חשו שעל הצוות הרפואי ליזום את נושא יחסי המין לאחר התקף לב ומבחינתן האדם המתאים לכך הוא הקרדיולוג המטפל. הנשים הדגישו את צורת ההדרכה בשלילה: "אסור לך לקיים יחסי מין בחודש הראשון" , "אסור לך לבצע פעילות פיזית קשה משך חודש וחצי" וכדומה. רובן היו מעדיפות לקבל הדרכה חיובית, כגון: "החל מעוד חודש מותר לך לקיים יחסי מין".

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש