חיפוש

dsdsdsd
מחלות מין

מחלות מין: התקציר המלא

מי אמר שלא תמיד מתפתח משהו אחרי מפגש מיני מהנה. מתברר שמפגש מיני יכול להוביל לעוד דברים, כמו מחלות מין, שהן מחלות המועברות באמצעות מגע מיני. כדי שיהיה לך נוח, ריכזנו אותן עבורך

צוות אתר כללית

צהבת B

מה זה בכלל דלקת כבד נגיפית מסוג B? בכל שבוע נדבקים גברים צעירים ופעילים מינית (שזה אתה...) בדלקת כבד נגיפית מסוג B. יש שלושה דברים שאתה צריך לדעת עליה: זו לא מחלה קלה, היא ממש לא סימפטית והכי מצחיק – נורא קל להתחסן נגדה. אגב, גם בחורות חשופות, וגם להן מומלץ להתחסן.

LGV

המחלה, ששמה Lymphogranuloma Venereum (או בקיצור LGV), היא מחלה המועברת ביחסי מין ונגרמת על-ידי שלושה זנים של החיידק כלמידיה טראכומטיס (Chlamydia Trachomatis) – שהם זנים שונים מאלה הגורמים למחלת הכלמידיה "המוכרת". שם נוסף של המחלה הוא "בובו טרופי" (Tropical Bubo).

מחלת הנשיקה

הנגיפים הגורמים לה כל-כך נפוצים בקרב בני האדם, שרובנו נושאים אותם (אם כי לא כולנו מפתחים מחלה שניכרת לעין). היא מידבקת בנשיקה – כשמה – וגם בהתעטשות, במגע קרוב וביחסי מין. אין לה תרופה, אבל לרוב התסמינים שלה קלים למדי ועוברים, בסופו של דבר, לבד.

סקביאס

אין שום דבר עלי אדמות שמגרד יותר, או משגע יותר, ואת זה יכולים לספר כל מי שאי פעם זכו ל"ביקור" של הקרדיות הזעירות הגורמות לסקביאס. קרדית?! כן, קרדית זעירה בשםSarcoptes Scabiei , שגודלה כ-0.3 מילימטרים. הקרדית חופרת מנהרות בעור וניתן לזהות את החפירות אילו בהסתכלות ישירה על העור. כן, יש טיפול, והוא אפילו די פשוט.

הרפס

הנגיף אוהב רק בני אדם ומתקיים רק בתוכם. אנחנו הפונדקאי היחיד שלו על פני כדור הארץ. כבוד? לא בדיוק. מעקצץ? בהחלט. מגרד? באבו אבוה. כואב ומטריף את השכל באופן כללי? או יה! מביך? זה כבר עניין של גישה. כי לא מתים מקצת הרפס, ולא צריך ישר להיות "דרמה קווין". זה אפילו יכול לעבור לבד. אבל למה לסבול? בדרך כלל מדובר בשלפוחיות קטנות וכואבות שמופיעות על השפתיים או על איברי המין. הן יכולות להופיע גם באיזור פי הטבעת, בעיקר אם משתמשים בו לסקס.

כלמידיה בגברים

אצל גברים, כלמידיה מהווה לפחות כ-25% מהמקרים שבהם מאובחנת דלקת של השופכה שאינה נגרמת על ידי זיבה, הקרויה NGU
(Non-Gonococcal Urethritis). כלמידיה היא אחת ממחלות המין הנפוצות ביותר בעולם המערבי וגם אצלנו. הבעיה היא שהרבה פעמים אין לה סימפטומים, ושהבדיקות השגרתיות לא תמיד עולות עליה. והחדשות הטובות? החדשות הטובות הן שמאוד קל לטפל בה

כלמידיה בנשים

הסימנים הראשונים עשויים להיות כאב בהשתנה, כאב בשיפולי הבטן או הפרשה מהשופכה (החור של הפיפי, בעברית) ועשויה גם להופיע הפרשה מוגלתית. הבעיה העיקרית עם כלמידיה היא שהזיהום יכול להיות סמוי ובלי תסמינים, במיוחד אצל נשים (שני שלישים מהנשים כלל לא מרגישות את המחלה). אצל נשים אלה, הרבה פעמים הסימן הראשון שמרמז על זיהום בכלמידיה הוא סיבוך של המחלה: דלקת פנים האגן, עקרות או הריון מחוץ לרחם. אגב, גם כחצי מהגברים שנדבקים במחלה לא מרגישים כלום.

 זיבה

צורב לך כשאתה משתין? יש לך הפרשה מוגלתית מאיבר המין? זה כואב? בינגו. אבל לפחות אתה יודע שכנראה יש לך זיבה. הבעיה העיקרית היא דווקא אצל נשים, שהרבה פעמים בכלל לא יודעות שנדבקו. איך זה נראה? הפרשה מוגלתית סמיכה, צהובה או דמית, מאיבר המין. מה מרגישים? רוב הגברים מרגישים בסימני המחלה, אך רק מיעוט מהנשים (עשרה עד עשרים אחוזים) ערות לכך שהמחלה מקננת בגופן.

בקטריאל וגינוזיס

יש לך הפרשה מימית מהנרתיק בצבע אפור עם ריח חזק? היא מתגברת אחרי קיום יחסי מין? רוב הסיכויים שחטפת וגינוזיס. בקטריאל וגינוזיס בשבילך. חוץ מהסימנים האלה, לא תרגישי בדרך כלל לא גירוד ולא צריבה. מה עושים? לוקחים אנטיביוטיקה וזה עובר. וחשוב גם לטפל בבן הזוג. אחרת תמשיכו להדביק אחד את השני. חשוב שהטיפול בשני בני הזוג יהיה בו זמנית.

יבלות

אצל נשים הן מופיעות בסביבת שפתי הנרתיק או בתוכו. אצל הגברים - באיזור איבר המין או סביב פי הטבעת. ברוב המקרים היבלות תמימות. רק שבמשך הזמן, וכאן מתחילה הבעיה, הן עלולות להפוך ממאירות. מה עושים? מסירים. ויש כל מיני שיטות. וגם: הכל על החיסון נגד הנגיף הגורם ליבלות.

טריכומוניאזיס

יש לך הפרשה קצפית בגוון צהוב-ירקרק מהנרתיק? הריח לא נעים במיוחד (ואנחנו עוד עדינים כאן)? מגרד לך בטירוף? כנראה שיש לך טריכומוניאזיס. לא נעים? בהחלט. לא נורא? כן לא נורא. קצת אנטיביוטיקה וסגרנו עניין
איך זה עובר מאחד לשני? דרך ההפרשות במגע מיני. מחקרים אחדים מראים שאפשר להידבק בטריכומונס גם בשירותים ציבוריים, בסאונה, בבריכות שחייה ועל ידי שימוש משותף בבגדי ים ובמגבות. במספר מקרים הגבר נדבק באופן כרוני, ואז הוא משמש מאגר לטפיל.

מנדבושקס

כן, זה שכיח. הטפיל הזה מצליח להציק בכל הגילאים, אבל בקרב אנשים שפעילים מינית - ולכן בקרב חבר'ה כמוך הוא כמובן מציק יותר. מדובר בגירוד מה-זה-מעצבן, שלא נפסק. הגירוד הוא תגובה אלרגית של הגוף לחומרים המופרשים מהכינים בזמן שהן נושכות את העור, בחיפושן אחרי דם. איך תדע שזה מנדבושקס? רואים. אפילו אפשר לראות אותן הולכות שם בתוך הסבך. ואם הן קטנות מאוד, הכינים, אפשר לראות אותן בסיוע של זכוכית מגדלת. מה זה אומר? שצריך ללכת לבית מרקחת, לקנות משחה (או שמפו) ולגמור עניין.

פטרייה

האם זה שכיח? מאוד מאוד. איך זה נראה? הפרשה לבנה צמיגה, הדומה לעיתים (בהיעדר דימוי נגיש יותר טוב) לגבינת קוטג'. מה זה פטרייה בעצם? הפטרייה חיה בעצם באופן טבעי בגוף האשה, אך היא מתפרצת במצבים מסוימים כמו לקיחת אנטיביוטיקה, ירידה בהתנגדות החיסונית של הגוף, הריון וסוכרת. ויש בנות שהפטרייה מתפרצת אצלן באופן די קבוע לפני המחזור, בגלל שינויים ברירית הנרתיק. בקיצור: חטפת? לא נורא, ואין את מי להאשים. יש טיפול יעיל וכדאי להימנע בעתיד מהגורמים המסייעים להתרבות הפטרייה, כדי שזה לא יחזור שוב (המלצות בגוף הכתבה).

עגבת

הסימן הראשון להדבקה הוא פצע קטן על איבר המין, שבכלל לא כואב. ואם מתעלמים, הוא נעלם. בשלב השני מופיעים חום, פריחה בהירה על הגוף ונפיחות בבלוטות הלימפה. לשלב השלישי אתם ממש לא רוצים להגיע. ממש ממש ממש לא. לא, אנחנו לא מנסים להפחיד אתכם. אם אתם מקיימים יחסי מין עם מספר בני זוג (לא משנה מאיזה מין), תיהנו גם (ואתם כנראה נהנים...) רק מה, כדאי להיבדק מדי פעם. יש בדיקה שמשמשת כ"בדיקת סקירה" (בדיקה ראשונית) לעגבת: קוראים לה "בדיקת נוגדן VDRL" ורופא המשפחה שלכם יכול לתת לכם הפנייה אליה.

בדיקת STD​

בדיקת שתן שבודקת סוגים שונים של חיידקים שמועברים במגע מיני.


ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש