חיפוש

dsdsdsd
טנטרה

ארבעה זרמים חדשים בעולם הטנטרה הישראלי

הגעת לסדנת טנטרה עם ציפיות לחוויית סקס אקזוטי וקיבלת במקום זה הגיגים רוחניים? באת בכלל כדי להגות במשמעות הקיום וזכית בתמורה לליטוף חושני? קטי קמחי תעשה לך סדר בין שלל הזרמים בטנטרה

קטי קמחי

קטי קמחי

אחרי כל כתבת אינטרנט שעניינה טנטרה אפשר למצוא אינספור תגובות אינטליגנטיות בסגנון: "טנטרה, שמנטרה, מתי עושים סקס?", או "פראייר מי שמשלם כסף כדי שילמדו אותו לנשום" והאהוב עלי "הזיון היחיד פה זה זיון שכל".

אם העניין היה ממצה את עצמו בטוקבקים באינטרנט: דיינו. אבל מה עושים אלה שמגיעים לסדנה של שלושה ימים עם ציפיות לחוות סקס אקזוטי ומקבלים הגיגים רוחניים (ולחילופין אלה שהגיעו להגות במשמעות הקיום ומקבלות ליטוף בתחת)?!

עולם הטנטרה בישראל הולך ומתפתח ולצד המורים הוותיקים צצים מורים חדשים וזרמים מפתיעים. כולם מקדשים את המהות המקורית של הטנטרה, אבל כל אחד לוקח את התרגול למקום קצת שונה.

יש בשוק הסדנאות טנטרה ליחידים, טנטרה לזוגות, קונדליני, טנטרה יוגה, טנטרה קבלית, תרפיית EFT, אבל מעניין לדעת גם שישנם ארבעה זרמים מרתקים בעולם הטנטרה הישראלי המבוססים על מורים בסגנונות שונים. כל מורה והדגשים שלו – כל מורה והמורים שמלמדים אותו.

מחפשת המלצה על סדנת טנטרה שתתאים לכם? רוצה להעמיק את מה שכבר למדת? להלן ארבעת המורים החמים בשוק הטנטרה המקומי.

1. אושו – לכל מי שרצה לדעת והתבייש לשאול

אושו, הוא איש רוח, פילוסוף ומורה שלימד הרבה יותר מטנטרה, אבל בשמו נקשרו בעיקר שיטות ההנחיה העסיסיות ורוח של הדוניזם בריא (מה שהוא הגדיר כ"זורבה הבודהה"). אושו כתב ספרים ופיתח סדנאות ומדיטציות מופלאות שעניינן עולם הטנטרה. כולן מהממות בחוכמתן ויופיין.

העניין היחיד הוא שלפעמים, בין סדנת הטנטרה מבית אושו ובין הטלפון שלכם עומד עניין אחד מביך: איך להגות את השם של המנחה. ואכן, בין התגובות בטוקבקים באינטרנט מצאתי את "איזה גיבוב של שטויות מאנשים ששמותיהם רפיק ושרדהה...". כי, מה לעשות, מדריכי הטנטרה שמגיעים מהעולם של אושו מתהדרים לרוב בשמות ביזאריים כמו גיתמה, סמבביה וסוג'יי.

אקילה, מורה לטנטרה-יוגה: "טנטרה במקור היא זרם ביוגה: הוראות ביצוע, חוקים וכללים. אושו, שידע הרבה מאוד על יוגה, הבין שהעולם המערבי לא יכול להכיל את ההוראות של הטנטרה יוגה מאחר ואנחנו מגיעים מתרבות שיצרה הרבה אשמה סביב נושא המין, ולכן הוא ייצר את הניאו-טנטרה.

הניאו-טנטרה היא טנטרה מודרנית, שהיא בעצם עבודה פסיכולוגית נטו, בה משחררים ומנקים את החסימות הללו כדי שאפשר יהיה להתחיל ללמוד טנטרה יוגה בשקט. רק אדם שעבד על הילדות שלו, הקשר עם ההורים, ההדחקות והאגו יכול להתחיל לגלות את היופי של הטנטרה, את הקדושה שבמין, את טקסי המיזוג של הגבר והאשה".

אושו, בדרכו הפסקנית טען שטנטרה יכולות רק נשים ללמד ועל הגברים להיות אסיסטנטים בלבד. אבל בין המורים נמצאים גברים נפלאים שמלמדים סדנאות לצד בנות זוגן. הטנטרה של תלמידיו מבוססת על הרבה עבודה עם תנועה, ריקוד ושחרור שמקדימים לרגעי האיחוד והשקט. המורים שהזכרתי למעלה מעבירים סדנאות ליחידים ולזוגות והם גם בין המומלצים בתחום.

2. מנטק צ'יאה – לרציניים בלבד

מנטק צ'יאה, אחד המורים המובילים בעולם לאומניות התרגול הטאואיסטיות, הפיץ את שיטת הטאו המרפא. צ'יאה, שחי כיום בתאילנד, הקדיש את חייו לדרך בה ניתן להגיע לריפוי ובריאות דרך שליטה במרכזים האנרגטיים בגופנו, לשיטת הגמירה האנרגטית ולקדושה באיחוד שבין הנקבה והזכר. בשונה מאושו, שאצלו הדגש הוא בעיקר נפשי, עוסק צ'יאה הרבה בתרגול פיזיולוגי, בלמידת הגוף ותיעול האנרגיה.

המקום המרכזי בארץ בו מעבירים את תורתו הוא מרכז "ענבר". שם מלמדים את שיטת האהבה המרפאה לפי עקרונות הטאו המתבססת על הרבה תרגול פיזי ביחד ולבד. גדעון בן-ישראל, מדריך בשיטה: "בניגוד לאסוציאציה הראשונה שעשויה לעלות בכל הנוגע לעבודה עם האנרגיה המינית, הלימודים כוללים בעיקר עבודה עם האנרגיה המינית 'הקרה' – זאת שנמצאת בגופנו כל הזמן, גם כשאיננו מגורים מינית.

הלימוד בסדנה אינו כולל מין ואפילו מגע בין המשתתפים. זהו תרגול אינדיבידואלי המיועד ליחידים ולזוגות כאחד. החלק הראשון של הלימוד נעשה במסגרת משותפת של גברים ונשים ואילו החלק השני נעשה במסגרות נפרדות בהדרכת מדריך ומדריכה".

בשונה משאר תרגולי הטנטרה, הטאו הרבה פחות מביך והרבה יותר פרקטי ושקט. כשהדגש הוא על לימודים תיאורטיים ומעשיים בדרך לבריאות פיזיולוגית, נפשית ורוחנית.

3. דיוויד דיידה – לאוהבי האקסטרים

הרב אוהד אזרחי פגש בכתביו של המורה האמריקאי דיוויד דיידה, שעוסק בתקשורת בזוגיות, והתאהב. הוא תרגם והוציא אותם לאור וכיום הוא משלב את משנתו בסדנאות טנטרה אותם הוא מעביר עם זוגתו ד'והן.

היופי בסדנאות של השניים הוא בשילוב הפוסט-מודרני בין קבלת האר"י ומיסטיקה יהודית העוסקת בתורת הזיווג הקדוש, לבין משנתו של דיידה שיודע גם להפתיע כשצריך. שתי השיטות עוסקות ביכולת להכיל, מראות ואהבה בזוגיות כשכל סוף השבוע מוקדש לתרגילים שעניינם התבוננות בעוצמה הנשית ובמהות הגברית. המהות היא התקשורת אבל, בסדנה יש גם הרבה מאוד עסיס.

דיוויד דיידה הוא אחד המורים המפתיעים בתחום הטנטרה כשהסקס מבחינתו הוא כלי פרקטי בדרך אל עולמות גבוהים. דיידה לא מתבייש לדבר על האשה כאלה ועל הזין ככלי מרפא, אבל במקביל, הוא לא מפסיק לפמפם (תרתי משמע) שהמטרה היא תקשורת ומודעות.

אזרחי, מצליח להוציא את הדברים הנכונים מדיידה ומהקבלה, והסדנאות של הזוג משלבות בין עולמות תחתונים ועליונים במיומנות מענגת.

4. בארי לונג – לאוהבים להעמיק באהבה

לעומת דיידה שעושה גלים, בארי לונג הוא אחד המורים השקטים, אצלו המים חודרים עמוק. מזה שנים שתרגום חלטוריסטי של הרצאותיו על הטנטרה מסתובב בין יודעי דבר, וקלטות שלו מרצה על מיניות ומוות נחשבות מסמך נדיר.

מדובר באחד המורים החשובים לאומנות החיים ובעיקר אומנות האהבה. רפיק קמחי (אחי, ק.ק.), לקח על עצמו ללמד את העולם המופלא שעולה מכתביו. רפיק: "בארי לונג הוא המורה הטנטרי העולה לאחרונה, הוא מאוד רדיקל ולפיו הזין של הגבר בתרבות המערבית חולה. הוא טוען שהנרתיק נדבק ולכן גם הוא נהיה ממוקד מטרה אורגזמי". לונג עוסק בטנטרה ככלי לריפוי. ריפוי אישי, זוגי ואפילו עולמי.

בסדנאות הטנטרה הללו המיקוד הוא על הטנטרה ככלי המחולל שינוי עמוק מבחינה אישית ואנרגטית, כאשר הפוקוס הוא לא על הסיפוק הפיזי אלא על האהבה הרוחנית.

קטי קמחי היא כתבת הסקס והזוגיות של "20 פלוס"

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש