חיפוש

dsdsdsd
האבולוציה של האהבה

תולדות האהבה: איך הכול התחיל?

אהבה. בואו נתחיל מהתחלה. למה דווקא ההתחלה? אולי כי כולנו הרי יודעים איך הכל נגמר. בסקס. אבל לא כולנו יודעים איך הכל התחיל. בספר "האבולוציה של האהבה" מתארת עדה למפרט את תולדות האהבה והמיניות באופן מרתק

קטי קמחי

קטי קמחי

"האבולוציה של האהבה"

מאת עדה למפרט
הוצאת משרד הביטחון, האוניברסיטה המשודרת 104 עמודים

"האבולוציה של האהבה" הוא ספר מאוד לא "סקסי" במהותו. הוא נראה כמו עוד אחת מהחוברות הדקות והלא אטרקטיביות שהוציאה הוצאת משרד הביטחון, והדבר היחיד המזכיר מיניות הוא צילום פסלו המפורסם של רודן "הנשיקה" על הכריכה.

ובכל זאת, אחרי שקראתי עשרות ספרים אודות מיניות ויחסים, מדובר באחד הספרים המרתקים שקראתי בנושא.

פרופסור עדה למפרט, חוקרת ומרצה בתחום הפסיכולוגיה של האבולוציה, מספרת בספר דק כרס זה, על ההתחלה. למה דווקא ההתחלה? אולי כי כולנו הרי יודעים איך הכל נגמר. בסקס. אבל לא כולנו יודעים איך הכל התחיל.

הרבה לפני שנדלקתם אחד על השני, לפני שידעתם מה עושה לכם את זה, לפני שהתבגרתם ואפילו לפני שנולדתם.

למפרט מתחילה אי שם באמבה הראשונה, שרצתה להתחלק. היא מספרת לנו על תולדות המיניות בעולם ותולדות האהבה.

ומתברר שכשמבינים איך הגוף שלנו פועל, איך המוח מגיב, ומה היו אבות אבותינו הקופים אומרים על זה, פתאום קל יותר להבין למה אנחנו מתנהגים כמו שאנחנו מתנהגים.

מה למשל?

למשל, הידעתם שהנקבה האנושית היא הנקבה היחידה שמוגדרת "מיוחמת" לאורך השנה כולה? כן. מתברר שבשונה מנקבות יונקים אחרות בטבע, הנקבה אינה מתעברת רק פעם או פעמיים בשנה, אלא יכולה להתעבר לאורך השנה כולה.

למה?

כי נקבה מיוחמת זוכה, מתברר, למנת בשר גדולה יותר, ואני מצטטת: "כאשר המעבר מהיער אל הסוואנה הפך את הבשר למרכיב חשוב בסל המזונות, החלה הברירה הטבעית להעדיף באופן חריף נקבות שייחומן ארוך יותר ויותר, והללו הורישו את הייחום הארוך לבנותיהן. וכך מדור לדור נבררו נקבות שהייחום שלהן נפרס על פני יותר ימים, עד שהגענו לנקבות שאנחנו מכירים היום, שהייחום שלהן נפרס על פני השנה כולה".

אוקיי...

ואיך תודיע נקבה מיוחמת על היותה זמינה לעיבור? המשך ציטוט: "אם השמפנזיות מודיעות ברבים שהגיעה עונת ההתייחמות, על ידי ניפוח פטמות ועכוזים, הרי האשה נושאת על גופה פרסומת קבועה בשדיים המנופחים תמיד ובעכוזים המלאים תמיד".

נחמד לא?

אם את אומרת...
כן, אבל מה שיותר נחמד היא התגובה של הזכר האנושי לעניין: "בהיעדר ימי ייחום, מצוי הגבר האנושי במצב מיוחד. הוא הזכר היחידי בטבע שאינו יודע מתי הנקבה פורייה, ועל כן הוא מוכרח לשמור את מיניותה לעצמו, שמא יימצא מגדל את ילדיו של מישהו אחר. לשם כך הוא חייב לחזור בכל ערב הביתה. ואכן הוא חוזר בכל ערב הביתה, מצויד בבשר ומקפיד היטב לוודא את אבהותו באמצעות בעלות מוחלטת על מיניותה...

"כתמורה לבשר שקיבלה ועל מנת לשמור על ודאות הגבר שאכן מיניותה כולה שמורה לו, אנו מוצאים מיניות רצופה בין בני זוג קבועים. מכאן אובדן הקשר ההדוק שהיה בין מיניות ורבייה... המיניות הופכת למעין דבק, בעזרתו שומרים בני הזוג על הקשר הרצוף והאינטימי שביניהם".

הספר מתאר את מושגים כמו "מיניות", "אהבה" ו"זוגיות" מהזווית האבולוציונית, ופתאום, תוך כדי קריאה, אפשר לשמוע את האסימונים נופלים להם אחד אחד: "אה... בגלל זה גברים אוהבים פורנו", "אה... אז זו הסיבה לכך שנשים אוהבות גברים מבוגרים", "אוי.. עכשיו אני מבינה למה גברים מתעסקים בסקס כל הזמן...".

כי להתעסק עם מי שאנחנו כיום זו לא חוכמה, השאלה היא איך הגענו עד הלום, ומה נשאר בתוכנו מתוך כל התהליך הזה. כי עם כמה שלא נאהב את זה, אנחנו החוליה האחרונה בשרשרת ארוכה מאוד, ובתוכנו עדיין מושרשות התניות והתנהגויות שהיו חלק מההתנהגות הפרימיטיבית יותר שלנו. ולמפרט, נטולת כל חגיגיות אקדמית, מתארת את זה פשוט נפלא.

היא מספרת לנו את סיפור ההתפתחות האנושית בשפה מאוד פשוטה וקולחת, בונה כל טיעון על מחקרים ומשתמשת בדוגמאות מרתקות שקשורות בטבע ובעולם החי.

היו שתקפו את למפרט על אי דיוקים, הכללות, והנחות שגויות, אולם מבחינתי, כל מי שרוצה להכיר את מיניותו טוב יותר, כדאי לו לצלול אל תוך החוברת הדקה והמשמחת הזו.


הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש