חיפוש

dsdsdsd
הנוסחה לאהבה

הנוסחה לאהבה

המוח, איבר המין העיקרי שלנו, אחראי לשחרורם של כימיקלים שונים שגורמים לנו להתאהב בטירוף. אבל אחרי שההורמונים מפסיקים להשתולל, וזה קורה לכולנו, חשוב להשקיע ברומנטיקה

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

​המוח הוא איבר המין העיקרי שלנו. גירויים ויזואליים ואחרים משפיעים על המוח, ובין היתר גורמים להפרשת נוירוטרנסמיטורים והורמונים שונים, שאחראים באופן ישיר לתופעות גופניות הקשורות למעשה האהבה: הזקפה בגבר וסיכוך הנרתיק באשה.

זה כל מה שצריך כדי להתאהב?

אבל האהבה לא מתחילה ונגמרת באיבר זקוף או בנרתיק משומן. האהבה היא עניין הרבה  יותר מורכב וההורמונים והחומרים השונים משחקים תפקיד מרכזי בנושא.

חלק מההורמונים הפעילים במערכת המין והאהבה, מוכרים יותר בתפקידיהם האחרים בעיקר בקשר למערכת הרביה של האשה והגבר. במחקרים הנעשים כיום בבני אדם, תוך שימוש בבדיקת   MRI, ניתן למצוא אזורי מוח שונים האחראים על החשק והתפקוד המיני. בדרך זו ניתן  לנסות למצוא גם איזה נוירוטרנסמיטורים המופרשים מאותם אזורים במוח, אחראים על  התפקוד המיני.  האנתרופולגית ד"ר אלן פישר טוענת שיש שלבים כימיים בהתאהבות בין בני זוג:

השלב הראשון

נוצר בהשפעת השימוש בחמשת החושים שלנו. בשלב זה נוצרים הרצון  והצורך הראשוניים ליצירת הקשר הזוגי.

השלב השני

מופיע כנראה בהשפעת פנילאתילאמין, נוראדרנלין ודופמין, שהם נוירוטרנסמיטורים הקשורים לאהבה ולהתאהבות. כשרמתם במוח עולה, מופיעות תופעות של אאופוריה, האופייניות להתאהבות הראשונית הנמשכת שלוש עד ארבע שנים. סיום תקופה זו מתאפיין בעלייה בשכיחות מקרי הגרושין, אשר ניתן להסבירם גם בירידה בכוח ההשפעה של הנוירוטרנסמיטורים. 

השלב השלישי

מופיע לאחר אותן שנים בהן האהבה הראשונית דועכת. אז נכנסים לפעולה חומרים מקבוצת האנדורפינים, שהם סמי ההרגעה הטבעיים שלנו, הדומים במבנה  ובפעילות לאופיום. זוהי תקופת ה"אהבה השקטה", הנמשכת גם היא שלוש עד ארבע שנים. בני הזוג אוהבים עדיין, אך כבר אין את האאופוריה והריגוש הראשוני כמו בהתאהבות הראשונית.

השלב הרביעי

שלב החיבה קיים אצל אלה שמצליחים לשרוד גם את השנים  האלה. בשלב זה, ההורמון השולט הוא האוקסיטוצין ויש לו תפקיד של מתן תחזוקה להמשך הזוגיות והאהבה לעתיד.

הכל כל כך מדעי, מה עם קצת רומנטיקה?

ייתכן שבעתיד ימצא המדע גלולות אהבה שונות לתקופות השונות בחיי האהבה שלנו, אך  נכון להיום הגלולה נתונה בידינו ובאופן ההשקעה שלנו בזוגיות. השגרה היא האויב מספר אחת של האהבה ולכן בכל גיל יש לנסות לרגש את בן או בת הזוג  על ידי הגברת הרומנטיקה. עיקר ההשקעה צריכה להתבצי בשלב הרביעי של האהבה, אך בכל שלב בעצם, נתונים בידינו  הכלים לשיפור הקשר ולחיזוק האהבה. רק השקעה בעצמנו ובבן או בת הזוג שלנו תשמור על גחלת האהבה.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש