חיפוש

dsdsdsd
תעשו אהבה, זה טוב במלחמה

תעשו אהבה, זה טוב במלחמה

המצב הביטחוני מדאיג אתכם? האזעקות מכניסות אתכם לחרדות? זה מאוד טבעי, אבל יש מה לעשות. ד"ר ירון בוקר - רופא נשים וסקסולוג - מציע לכם דרך מצוינת להשתחרר מהמועקות, מהלחצים ומהמתחים (ועל הדרך גם לשפר את הזוגיות)

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

מצב ביטחוני בלתי יציב גורם לכולנו למתח ולדאגה, ובעיקר לתושבי דרום הארץ. במצב כזה, בדרך כלל, רוב הנשים והגברים לא מרגישים צורך או רצון לקיים יחסי מין. עם זאת, דווקא בתקופה כזו - למגע מיני יש תפקיד חשוב במיוחד.

למה הליבידו נעלם?

בזמנים בהם אנחנו מרגישים לא בטוחים, החשק המיני הבסיסי נפגע - בשל הלחצים המועקות והפחדים. חלק מהאנשים אף מרגישים שבזמן כזה "לא ראוי ליהנות ממין".

אבל זה לא הכל: יש גם בעיות טכניות. כך למשל, הורים צפויים לביקורים תכופים יותר של ילדיהם הקטנים בשעות הלילה המאוחרות בשל חששות ופחדים. נוסף על כך, משפחות רבות מבלות שעות של המתנה משותפת במרחב המוגן - שם הסיכוי לאינטימיות אפסי.

גם ההורמונים לוקחים פסק זמן?

ממש לא. החיים נמשכים ובקרב חלק מאיתנו - בעיקר הגברים - ממשיכים ההורמונים לפעול ללא שינוי ולעתים ביתר שאת.

האם מלחמה עלולה להשפיע על התפקוד המיני?

חרדה - מכל סיבה שהיא - גורמת לעיתים קרובות להפרעות בתפקוד המיני. לעיתים החרדות קשורות למצב הביטחוני, ולעיתים המצב החיצוני פשוט מציף בעיות שהיו קיימות קודם לכן. חשוב לדעת את זה כדי לא להיכנס למתח מיותר. התופעה של חרדות, גם בתחום המיני, שכיחה והגיונית בתקופה זו.

עם זאת, אחרי מלחמות אנחנו עדים דווקא לגידול ביילודה. תופעה זו זוהתה לאחר מלחמת העולם השנייה, כאשר נרשמה עלייה גדולה ביילודה. התינוקות שנולדו מאמצע שנות ה־40 ועד אמצע שנות ה־60 קיבלו את הכינוי בייבי־בומר. 

גם בישראל היינו עדים לתופעה דומה. לאחר מלחמת יום הכיפורים, בשנת 1973, האוכלוסייה היהודית בישראל הגבירה את קצב היילודה שלה. גם לאחר מלחמת המפרץ הראשונה, בשנת 1991, היה גידול בקצב הילודה וכן לאחר מלחמת לבנון השנייה נרשם גידול בשיעור היילודה אצל תושבי הצפון.

אז איך מגשרים בין המתח הביטחוני לצורך המיני?

הפתרון למתח הוא לעתים קרובות הנאה ורגיעה - תוך מגע גופני הדדי בין בני הזוג. כמו שמגע וליטוף מרגיעים ילדים חוששים, כך גם מגע גופני הדדי בין בני הזוג יכול להביא להנאה ולרגיעה, גם אם לא מגיעים למגע מיני מלא הכולל חדירה.

ארגון הבריאות הבינלאומי מגדיר מיניות כ"אנרגיה הדוחפת אותנו למצוא אהבה, קשר, חום ואינטימיות. היא מתבטאת בדרך שבה אנו חשים, נעים, נוגעים והדרך שבה נוגעים בנו. להיות מיני זה בעצם להיות חושני". הגדרה זו מתאימה להשקפה המקובלת על ידי רוב הסקסולוגים, שלפיה המשחק המקדים הוא בעצם חלק חשוב ובלתי נפרד מיחסי המין.

בזמן מלחמה, אפשר להגביר את החלק הראשון של יחסי המין (משחק מקדים) על חשבון החלק השני, אך בשום אופן לא לוותר על מגע כלל.

מגע, ליטוף, חיבוק, עיסוי או כל דבר אחר העולה על דמיונכם - יעזרו לכם בהרפיה כללית של הגוף, שלא לדבר על ההנאה המינית שהיא הערך המוסף.

במילים אחרות: חיבוקים, ליטופים מזמוזים ונהיה רגועים?

בהחלט, וההשפעה תורגש גם בסביבתכם, כיוון שהיא תשפיע גם על בני המשפחה האחרים, ובעיקר על הצעירים שבהם. לתחושת רגיעה אצל ההורים יש השפעה חיובית רבה על הילדים. באופן מפתיע, מתח ביטחוני עשוי להיות זמן טוב לשיפור הזוגיות.

כדאי לזכור: הנאה גופנית היא מתנה הניתנת לנו בחינם, ומותר ואף רצוי לנצל אותה גם (ואולי בעיקר) בימים קשים אלה.

ד"ר ירון בוקר הוא סקסולוג ורופא נשים בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש