חיפוש

dsdsdsd
קבוצת ספינינג במכון כושר

מה עדיף: אופני כושר או אופני שטח?

מה עדיף: לרכוב על אופני כושר בחדר ממוזג עם התוכנית האהובה עליכם, כשאתם שולטים על רמות המאמץ - או לרכוב בחוץ, עם בריזה, נוף מתחלף ושימוש באופנים כאמצעי תחבורה? בדקנו מה יותר כדאי בכמה קטגוריות, כדי לעזור לכם לבחור ולהחליט

אריק שרון

אריק שרון

בקיצור

01

אין החלטה אחת שנכונה לכולם. לרכיבה בפנים וגם לרכיבה בחוץ יש יתרונות רבים וחסרונות, כדאי לנסות את שניהם לפני שמחליטים.

02

ובכל זאת: רכיבה בחוץ אפשר לנצל כדי להגיע ממקום למקום, הנוף מגוון ומרגישים את השטח הרבה יותר טוב כשרוכבים עליהם.

03

רכיבה על אופני כושר היא הרבה יותר בטיחותית, היא נוחה בכל מזג אוויר ואפשר לשלוט טוב יותר על דרגות המאמץ בלי רמזורים.

​איך יותר כדאי לכם לרכוב: בחדר הכושר או בבית על אופניים נייחים, או בחוץ? אין תשובה אחת נכונה לכל המתאמנים. יש מי שרכיבה על אופני כושר בחלל סגור משעממת אותם לעומת הנוף המשתנה בפארק או מול הים, לעומת מי שלא יכולים להתרכז בלי מסך עם סדרה מבדרת מולם.

ככה זה, יש אנשים שתוכניות בוקר או בישול פשוט נותנות להם תמריץ.
אז לא, אנחנו לא יכולים להחליט בשבילכם. מה שכן אפשר לעשות הוא לעדכן אתכם בנקודות בעד ונגד אופני כושר או אופני שטח (וגם אופניים רגילים שרוכבים עליהם בחוץ), כדי שתוכלו לבחור באופציה הכי טובה עבורכם.

מוכנים? הנה החלוקה שלנו לקטגוריות השונות:

גיוון: אופני שטח

כשרוכבים על אופני כושר רוכבים במקום, בדרך כלל בסלון שלכם או בחדר הכושר. בהתאמה הנוף לא משתנה, וגם התחושה - לא מרגישים את הכביש או השטח כמו ברכיבה על אופניים בחוץ.

התנודות, המגע של הצמיג בקרקע, הרוח שנושבת, השמש, השמיים וכל מה שמסביבכם - רכיבה בשטח היא חוויה אחרת לגמרי מרכיבה סטטית. היא יכולה להיות ממכרת אם מתמידים יותר מכמה רכיבות בודדות.

בטיחות: אופני כושר

מצד שני, רכיבה על אופני כושר לוקחת בענק בהיבט הבטיחותי. מדובר על רכיבה כמעט ללא סיכון, אלא אם כן אתם חובבי ספינינג ולא בוחרים מדריך מוסמך. רכיבה על אופניים בחוץ מלווה בסכנה לא מבוטלת של תנאי השטח או כביש.

אופניים הם כלי חשוף במיוחד לפגיעות, גם מכלי רכב וגם כתוצאה מנפילות בגלל תנאי השטח או הכביש. זכרו לנסוע כשאתם עם קסדה ומגינים רלוונטיים.

פרקטיקה: אופני שטח

אם אתם נוסעים בזהירות המרבית, יש נקודה חיובית נוספת לטובת רכיבה באוויר הפתוח. אופניים הם גם כלי תחבורה, לכן אפשר להשתמש ברכיבה גם לפעילות גופנית וגם להגעה ממקום למקום, כל עוד מדובר במרחקים בגבולות הסביר.

סעו איתם לעבודה, ללימודים, לפגוש משפחה וחברים, ותרוויחו פעמיים - גם תעשו כושר וגם תוסיפו לאיכות הסביבה. רק שימו לב להולכי הרגל, ואם חם מאוד, הצטיידו בדיאודורנט וחולצה להחלפה.

​עצלנים מדי לאופניים?

הנה כמה דברים שאפשר לעשות בבית

 

מזג אוויר: אופני כושר

לרכיבה על אופני כושר במקום מקורה יש יתרון לא מבוטל מבחינת מזג האוויר. חם, קר, גשום, לח? לכם זה לא משנה כי אתם בבית או בחדר הכושר, במזגן. כשהכבישים או השטח רטובים קיימת גם סכנת החלקה (או סתם שתתלכלכו מבוץ ומהשפרצות רנדומליות של כלי רכב), שלא קיימת על אופני כושר.

מאמץ: ניצחון בנקודות לאופני כושר

מבחינה פיזיולוגית אין הבדל של ממש בין הרכיבות. התנועה המכאנית דומה בשני המקרים וההשפעה על הגוף גם דומה ותלויה בקצבי עבודה והתנגדות בסיבוב.

אפשר לומר שיש יתרון כלשהו לרכיבה בחדר כי היא נשלטת ומבוקרת יותר. אפשר לתכנן ולקבוע את קצב העבודה ואת רמת המאמץ בלי להתחשב בתנועה, במכשולים או ברמזורים שקוטעים את הרצף.

אני לא יודעת מה לעשות! איך מחליטים?

מנסים. אם אתם לא טיפוסים מובהקים של חדר כושר או חוץ, נסו את שתי האפשרויות לזמן מה ותראו מה יותר מתאים ונעים. ויש גם אפשרות שלישית - אתם יכולים לגוון ולהמשיך לרכוב בשתיהן. או למשל להחליט שטיולים בטבע וסידורים אתם עושים על אופניים בחוץ (מן הסתם) ואופני כושר ישמשו אתכם לספינינג.

בהצלחה!

אריק שרון הוא מאמן כושר מוסמך בוגר ווינגייט ומנהל את פורום הכושר ותזונת הכושר באתר.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש