חיפוש

dsdsdsd
חוזרים לנפאל: המסע אל האגמים הקפואים

חוזרים לנפאל: המסע אל האגמים הקפואים

יערות רודודנדרום מרהיבים, קופי לנגור ארוכי זנב, ציפורים מדהימות וכמה מהפסגות הכי גבוהות בעולם, ישר מולכם. טרק לנגטנג־קוזיקונד מתאים גם לפחות מנוסים. יש שפע של בתי הארחה לאורכו, מסלול ההליכה עולה יחסית בהדרגה לגובה, ואתם יכולים להתקדם בקצב שלכם

ד"ר דליה נבות

ד"ר דליה נבות מינצר

בטרק לנגטנג, כמו בכל מסלול אחר שתבחרו ללכת בו בנפאל, תוכלו להתקדם בכל קצב שתבחרו. היצע בתי ההארחה גדול והם מפוזרים לאורך המסלול כולו, כך שאם אתם מעדיפים ללכת לאט יותר ולהשלים את המסלול בזמן קצת יותר ארוך, נו פרובלמו. זה נכון גם בכיוון ההפוך: תוכלו ללכת בקצב מהיר יותר וגם אז לא תתקשו למצוא מקומות לינה ובתי תה שתוכלו לשהות בהם.

מרבית הטרקים בנפאל עולים לגבהים משמעותיים של מעל 3,500 מטר. הליכה ושהייה בגבהים מצריכות הסתגלות של מערכות הגוף לגובה, עלייה לגבהים כאלה ללא הסתגלות היא דבר מסוכן ויכולה לגרום "למחלת גובה" (Altitude sickness). שבצורתה הקלה תתבטא בכאב ראש, בבחילות, בחוסר תאבון ובחוסר שינה. בצורת הקשה, היא עלולה לגרום גם למוות.

איך נערכים להליכה בגבהים?

על מנת להסתגל מומלץ לעלות לגובה בהדרגה (בקצב של 300־600 מטרים מדי יום) ולשהות יום נוסף בכל גובה חדש שמעל ל-3,000־3,500 מטר.

חשוב לדעת ולזכור: אם אתם סובלים מכאב ראש חזק שהופיע כשעה לאחר שעליתם לגובה "חדש", או אם אין לכם תיאבון וקשה לכם לישון (או שאתם סובלים מבחילות ומהקאות) כדאי לרדת מיד לגובה נמוך יותר שבו לא הרגשתם את התסמינים האלה, או לפחות לא להמשיך ולעלות עד שהתסמינים לא נעלמו. צריך לזכור שאתם לא בבית, לא קרובים לבית חולים ולא מדברים את השפה. ככה ש"יותר עדיף" לא לשחק עם הבריאות, ולהיות קשובים לגוף ולהוראות האזהרה.

אל תהיו גיבורים גדולים: דווקא צעירים בכושר טוב לוקים יותר במחלת גובה, והסיבה היא, ככל הנראה, בגלל שהם עולים מהר יותר

איפה ישנים?

לאורך הטרק, בוחרים מרבית המטיילים לשון ולאכול בבתי ההארחה הפזורים לאורך המסלול ובכפרים. הנוהג המקובל הוא לאכול בבית ההארחה שבו בחרתם לישון, כיוון שמחיר החדרים זול ואת מרבית הכסף מרוויחים המארחים מהגשת האוכל. ניתן כמובן גם לישון באוהלים שסחבתם איתכם, באזורי קמפינג ליד בתי ההארחה או לאורך הדרך.

מה אוכלים?

בדרך כלל, אוכל. תפוחי אדמה בכל צורה, ביצים, אורז, אטריות מסוגים שונים, עדשים, מאפים ממולאים, ששמם "מומו", פיצות תוצרת בית. בחלק מהמקומות מגישים גם גבנ"צ עם האוכל וירק שדומה לתרד ועוד. התפריט מאוד השתפר בשנים האחרונות, ככל שעולים בגובה ומתרחקים מכפר המוצא של הטרק, האוכל נעשה יקר יותר. אבל חוץ מזה, "קוקה קולה", שוקולד, סיגריות ושאר אביזרי קיוסקים אפשר לקנות לאורך הדרך במחיר, שנכון, עולה גם הוא עם הגובה. כמעט לאורך כל הדרך אפשר למצוא מאפיות שמוכרות עוגות תפוחים טעימות ועוד מיני מאפים. וזו בהחלט האופציה המועדפת למי שנמאס להם מתפוחי אדמה.

אל האגמים הקפואים

המסלול המכונה לנגטנג-קוזיקונד (או "טרק האגמים הקפואים") הוא מסלול הליכה באיזור הנמצא מצפון לקטמנדו. מסלול ההליכה בעמק הלנגטנג עולה יחסית בהדרגה לגובה, ומאפשר הסתגלות נוחה.

הטרק נמשך לאורך עמק הלנגטנג  וניתן להמשיכו דרך מורדות ההלמבו (Helambu) עד לקטמנדו. זה טרק מאוד מגוון מבחינת סוגי הנוף שבהם הוא עובר ולא מחייב הליכה דרך מעבר-הרים גבוה בניגוד למסלולים אחרים.

עם ההתקדמות לאורך המסלול, תוכלו לעלות לפסגות בגובה 5,000 מטר ויותר ולשוטט גם על קרחוני עד. מהמסלול עצמו, ומנקודות הגובה שאליהן ניתן לעלות, יש תצפיות לכמה מהפסגות הגבוהות בנפאל ובעולם כולו. בחלקו הנמוך עובר הטרק דרך אחד מהיערות הטבעיים הנגישים האחרונים שנותרו בנפאל ובתוכו קופי לנגור ארוכי הזנב, ציפורים ייחודיות, כוורות דבורים פראיות ועצים מדהימים ביופיים. באזור זה ישנם גם מספר יערות של עץ הרודודנדרום (Rododendrum) "לליגורנס" Laligurance בנפאלית) שפורח באופן מרהיב בתקופת האביב.

הטרק:

ניתן להתחיל משתי נקודות, הראשונה היא הכפר דונצ'ה (Dunche) והאחרת, במרחק של עוד כשעה נסיעה, היא הכפר סיאברו בנסי (Syabru Bensi). מדי יום יוצא אוטובוס מקומי מקטמנדו לדונצ'ה ולסיאברו בנסי. הנסיעה באוטובוס נמשכת יום שלם, כלומר בין שבע ל-12 שעות. מקטמנדו נוסעים לכוון צפון- מערב עד לעיירת הנהר טריסולי (Trisuli) ומשם מטפס האוטובוס בדרך עפר תלולה ומפותלת עוד מספר שעות עד לדונצ'ה ולסיאברו בנסי. מרבית המטיילים שוהים בלילה הראשון באחד משני הכפרים, היצע המלונות גדול ונהוג לאכול במלון בו מתארחים. אם תבחרו לאכול במסעדה אחרת (של המלון ממול למשל), תידרשו לשלם מחיר גבוהה יותר על החדרים.

מדונצ'ה ניתן לצאת לשני כיוונים, ישירות לכוון רכס הקוזיקונד או קודם לכיוון עמק הלנגטנג. עדיף ללכת לכיוון הלנגטנג בעיקר בגלל שהליכה מכיוון זה מאפשרת הסתגלות הדרגתית יותר לגובה. המסלול לעבר הלנגטנג ייקח אתכם לאורך הנהר ובמעלה שלוחות הרים שבדרך.

בחלק העליון של העמק, בגובה של 3,300 מטר, נמצא הכפר לנגטנג. רבים מתושביו עדיין עוסקים בחקלאות לצד העיסוק בתיירות ובאירוח. הדרך עד לכפר נמשכת שלושה עד חמישה ימים, ובמרחק מספר שעות הליכה ממנו נמצאת נקודת הלינה האחרונה בעמק - קיאנג'ין גומפה (Kiangin Gompa). במקום מצוי מקדש טיבטי ומספר בתי הארחה. מנקודה זו ניתן לעלות למספר פסגות בגבהים שבין 4,000 ל־5,600 מטר ולטייל לשני קרחונים תלויים. קיאנג'ין גומפה היא גם נקודת התארגנות למטפסים מקצועיים העולים לפסגת הר לנגטנג הסמוך (6,700 מטר).

רוב המטיילים יורדים מנקודה זו בחזרה לעמק הלנגטנג וממנו עולים דרומה לכיוון האגמים הקפואים ורכס הקוזיקונד. העלייה היא על צלע הנהר, לכוון הכפר סיאברו שמדרום (לא סיאברו בנסי הנמצא מעברו הצפוני של הנהר) - וממנו למעלה דרך יערות הרודודנדרום.

הטרק הזה לוקח אתכם אל מול כמה מהפסגות הגבוהות ביותר בעולם: הרכסים האדירים של ג'נש הימאל (Janesh Himl, 7,200 מטר) ושל האנפורנה (Anapurna, 8,000 מטר). בסופו מגיעים אל האגמים של הקוזיקונד, בגובה 4,100־4,500 מטר, הקפואים חלק גדול מן השנה. הדרך מדונצ'ה לאגמים לוקחת יומיים בהליכה מהירה אך עדיף לעלות בהדרגה, במשך שלושה-ארבעה ימים לפחות. הדרך מכפר לנגטנג נמשכת שלושה-ארבעה ימים, במקרה זה אתם כבר מאוקלמים יותר וההתמודדות עם הגובה תהיה פחות קשה.

מהאגמים ניתן לרדת חזרה לדונצ'ה או לחצות את מעבר הקוזיקונד ולרדת דרך שלוחות אזור ההלמבו המעובדות בטרסות עד לעמק קטמנדו. הדרך מהאגמים הקפואים לקטמנדו לוקחת ארבעה עד חמישה ימים, הדרך חזרה לדונצ'ה - יום וחצי עד שניים.

הטרק המתואר הוא רק אחד מרבים בנפאל, וגם באיזור זה לא תוארו כל המסלולים והאפשריות. פרטים נוספים על נפאל ועל מסלולי ההליכה שבה ניתן למצוא בקישורים הבאים:

http://www.info-nepal.com/

http://www.travel-nepal.com/

http://www.yetizone.com/

http://www.friendsofnepal.com/
ד"ר דליה נבות-מינצר היא מומחית ברפואת משפחה וברפואת ספורט. בעבר היתה שיאנית ישראל ב"קרב 7", ובשנים 1983-1988 החזיקה בתואר אלופת ישראל במספר לא קטן של ענפים באתלטיקה קלה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש