חיפוש

dsdsdsd
תרופות פסיכיאטריות: זה מסוכן?

האח הגדול והכדור הקטן

יש כדור פלא שמעורר התאהבות? טיפול נפשי תרופתי זה ממכר? ולמה הדרך למיליון עוברת אצל הפסיכיאטר? פרשת סער שיינפיין והכדורים מחייה מחדש שמועות ומיתוסים. מה בין ריאליטי למציאות? בואו נעשה קצת סדר

אז מה באמת קרה שם, בבית האח הגדול? מי צרח, מי צרך, מי רשם - ולאיזו מטרה?

שאלות ותהיות עולות סביב החשיפה, ההשערות והשמועות באשר לתרופות פסיכיאטריות, שניתנו במסגרת תוכנית הריאליטי הפופולרית במטרה לגרום להתנהגויות מסוימות.

אין בידינו פרטים מדויקים על סוגי הכדורים ומטרתם (בפרסומים הוזכרו ציפרלקס וגם ריספרדל). אולם העיסוק בהם מעלה פחדים ומיתוסים מוכרים יותר ופחות על הטיפול הפסיכיאטרי. פחדים אלה בדיוק מונעים טיפול ועזרה לרבים אחרים. אז בואו נעשה קצת סדר בבלגאן.

מה זה פסיכיאטר? מה ההבדל בינו לבין פסיכולוג?

פסיכיאטר הוא רופא, שלאחר סיום הסטאז' התמחה לפחות ארבע שנים וחצי בפסיכיאטריה. יש לו הכשרה בטיפול תרופתי וכן בסוגים שונים של פסיכותרפיות (טיפול בשיחות). פסיכיאטרים רבים עוברים התמקדות בתחומים ספציפיים, כמו טיפול בזקנים, פסיכותרפיה, היפנוזה, נפגעי סמים ועוד.

מי שנעזר בפסיכיאטר הוא "משוגע"?

מיתוס מספר 1 שצריך לנפץ... הפנייה לפסיכיאטר יכולה לנבוע ממניעים שונים ומגוונים: הפרעות שינה (קושי להירדם או שינויים בשעון הפנימי), התקפי זעם ואימפולסיביות, מצב רוח ירוד, קושי להתרכז, חרדה מטיסות או מג'וקים ועוד.

למעשה, שכיחותן של הפרעות חרדה שונות מגיעה לכדי חמישית מהאוכלוסייה; לרבע מאוכלוסיית הנשים מצפה לפחות אפיזודה אחת של דיכאון במהלך החיים. התערבות בשיחה או טיפול תרופתי יביאו לשיפור באיכות החיים ולקיצור זמן הסבל. עקב החששות והסטיגמה סביב הטיפול, רבים ממשיכים לסבול מהפרעות הניתנות לטיפול ולהטבה.

אלו קבוצות עיקריות של כדורים רושם הפסיכיאטר?

הטיפול התרופתי הפסיכיאטרי כולל, בין היתר, כדורים משרי שינה, כדורים מפיגי חרדה (יש כאלו לטווח המיידי ויש לטווח הארוך), נוגדי דיכאון, מייצבי מצב רוח, טיפול הניתן להפרעות קשב וריכוז וטיפול למצבים שבהם יש פגיעה בבוחן המציאות.

אפשר להתמכר לכדורים פסיכיאטריים?

רוב התרופות הפסיכיאטריות אינן ממכרות, להיפך: בדומה לשאר התרופות, גורם מרכזי בכישלון טיפולים הינו הפסקה בנטילת התרופות. לאחר שימוש של כמה שבועות, עלולה הפסקת הטיפול להיות כרוכה בתופעות לוואי, לכן יש לעשותה בפיקוח ובהדרגה.

ישנם כדורי הרגעה מסוימים אשר השפעתם פוחתת עם הזמן, ולכן יש לוודא כי השימוש בהם לא עולה עם הזמן. אנשים עם נטייה להתמכרויות (סיגריות, סמים וכדומה) עלולים להגיע, עם חלק מכדורי ההרגעה, לשימוש לרעה. אך בפיקוח של פסיכיאטר אין סיבה להימנע ולחשוש מהטיפול.

השמועות על האח הגדול מדברות על "כדורים רציניים"...

כדאי להדגיש כי למעט מקרים בודדים, "תרופות פסיכיאטריות" ניתנות לרוב גם על ידי רופא המשפחה. ההבדל בין הרופאים הוא בידע על תופעות הלוואי והתאמת הטיפול אליהן, באפשרות לשלב פסיכותרפיה וכמובן במקרים עמידים לטיפול.

מדברים שם על כדורים שנועדו לעודד תגובות קיצוניות. אפילו התאהבות!

הטיפול יכול לעזור להירדם ולישון, להפחית חרדות (השזורות באופן טבעי בהתמודדות בתוכנית), לשפר מצב רוח ולאפשר להמשיך בשגרת היום תחת הלחצים הקיצוניים. אולם, למעט במקרים של הפרעה פסיכיאטרית, הוא לא יביא לעודף אנרגיה, להתנהגות חסרת שיפוט או לדיס־אינהיביציה – היעדר עכבות (להבדיל מאלכוהול או סמים ולמעט מקרי הרעלה). 

התרופות לא מביאות למצב סוגסטבילי (מצב שבו האדם יעשה את כל שנאמר לו) וכאמור, ללא הפרעה פסיכיאטרית, לא יביאו לשינוי אישיותי (מלבד עייפות ואי־שקט, כתופעות לוואי).

חשוב לציין כי בשום אופן השימוש בתרופות לא יכול להיות חלק טבעי או תנאי להתמודדות בתוכנית ריאליטי. יש לשקול שימוש בהן רק אם מתפתחת הפרעה המצריכה זאת, בכפוף לרצון המטופל ולשיקול פסיכיאטרי.

למה צריך ליווי פסיכיאטרי לתוכנית ריאליטי?

בבחירת המתמודדים לתוכנית ממושכת יש לשקול, במקביל לחיפוש אחר התנהגות "צבעונית ומעניינת", גם יציבות נפשית ויכולת להתמודד עם הלחצים המופעלים. לכן נהוג לקבל הערכה פסיכולוגית טרם בחירת המתמודדים.

לאורך התוכנית ולאחריה מופעלים על המתמודד לחצים רבים, ולכן חשוב להעריך את יכולתו לעמוד בהם ואת מצבו הנפשי, כמו גם הגופני. לא מדובר בטיפול תרופתי, אלא בהערכות מצב ובזיהוי סימני מצוקה מוקדמים.

בעולם, וגם כאן אצלנו, מוכרים מקרים של צעדי ייאוש קיצוניים לאחר השתתפות בתוכנית ריאליטי – עד כדי התאבדות.
המעבר מאינטנסיביות החשיפה בזמן התוכנית ולאחריה אל המציאות היומיומית אינו פשוט ועלול להביא למצוקה.

מובן שאין צורך בליווי פסיכיאטרי צמוד לאחר התוכנית, אך חשוב כי אנשים קרובים ובני משפחה יהיו מודעים לקושי, ואם מופיעים סימנים למצוקה משמעותית, ידאגו כי יהיו הערכה ופיקוח פסיכיאטריים.

מהם הסימנים לכך שאני או מי ממכריי צריך לפנות לעזרה של טיפול תרופתי פסיכיאטרי?

כאשר יש מצב רוח ירוד המלווה בפגיעה בתפקוד, בחוסר שינה או בהפרעה משמעותית בדפוסי השינה, בתנודות תכופות במצב רוח, באימפולסיביות והתקפי חרדה וזעם המפריעים לאיכות החיים ולתפקוד – כדאי לשקול לפנות להערכה פסיכיאטרית.

ניתן לפנות לרופא המשפחה, אשר יוכל לייעץ ולבדוק אם יש צורך בטיפול, ואם כן – מאיזה סוג.

ד"ר הילה ביצ'קוב שושני היא פסיכיאטרית במרכז הרפואי שלוותה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש