פורסם בראשונה: 16.05.2010
עדכון אחרון: 16.05.2010
  • דורון קוראל דורון קוראל

לחץ דם: למדוד בכוחות עצמך

לקריאה נוחה
לחץ דם גבוה, המכונה "הרוצח השקט", מאיים על חייהם של כמיליון ישראלים. רופאים ממליצים להם להשתמש במכשיר מדידה ביתי והכללית הפיקה בעבורם סרט וידאו עם הסברים והדגמות

כמיליון ישראלים סובלים מלחץ דם גבוה (יתר לחץ דם) ורובם אינם מודעים כלל לסכנה הגדולה הנשקפת לחייהם, כיוון שאינם חשים כאב. כך אומר פרופ'ראובן ויסקופר, יו"ר הפורום הישראלי למניעת מחלות לב וכלי דם.

מהו לחץ דם?

לחץ דם הוא הלחץ שמפעיל הדם על דפנות העורקים, שהם כלי הדם היוצאים מן הלב המובילים את הדם מהלב לאברי גוף. לחץ הדם נוצר כתוצאה מהתכווצות שריר הלב. תפקידו של הלב הוא לשאוב דם רווי חמצן מהריאות, להזרים אותו לכל אברי הגוף ולשאוב דם רווי דו תחמוצת הפחמן מהגוף, ולהזרים אותו לריאות וחוזר חלילה.

האם לחץ דם גבוה מסוכן?

מאוד! יתר לחץ דם (לחץ דם גבוה) עלול לגרום בטווח הארוך לסיבוכים קשים כמו התקפי לב ושבץ מוחי. מסיבה זו יתר לחץ דם ידוע גם בכינויו "הרוצח השקט". ההשפעה העיקרית של יתר לחץ דם היא בטווח הארוך: הוא גורם לפגיעה בכלי הדם, בכליות, בלב, בעיניים ובמוח. יתר לחץ דם מאיץ את טרשת העורקים, שסותמת אותם ומשבשת את אספקת הדם לרקמות השונות.

מהו לחץ דם סיסטולי  ומהו לחץ דם דיסטולי?

במדידת לחץ דם, מתקבלים שני ערכים: הערך הראשון (הגבוה מבין השניים) מייצג את לחץ הדם הסיסטולי. זהו לחץ הדם המתקיים בזמן התכווצות חדרי הלב. הערך השני (הנמוך) מייצג את לחץ הדם הדיאסטולי. זהו לחץ הדם המתקיים בזמן הרפיית חדרי הלב.

מה ההבדל בין לחץ דם גבוה ללחץ דם נמוך?

לחץ/י כאן לכתבה על לחץ דם גבוה.
לחץ/י כאן לכתבה על לחץ דם נמוך.

למה כדאי למדוד לחץ דם בכוחות עצמי?

מומלץ מאוד שאנשים הלוקים ביתר לחץ דם (לחץ דם גבוה) ימדדו לעצמם את לחץ הדם. הודות למכשיר הביתי, אין צורך ללכת למרפאה בכל פעם שרוצים למדוד את לחץ הדם. בנוסף, בעולם הרפואה מדברים על תסמונת החלוק הלבן, שעל פיה  אנשים רבים נמצאים ברמה כלשהי של לחץ כשיש לידם רופא.

איך מודדים לחץ דם בכוחות עצמי?

הכנו בעבורכם סרטון וידאו מיוחד ובו ד"ר דנה פלורנטין, מומחית לרפואת משפחה, מסבירה איך מודדים לחץ דם.

מדידת לחץ דם

טיפים למדידה נכונה של לחץ דם:

• להקפיד על רבע שעה מנוחה לפני המדידה.
• לא לשתות קפה או משקאות המכילים קפאין.
• למעשנים - לא לעשן רבע שעה לפני הבדיקה.
• למדוד לחץ דם בישיבה, כיוון שערכי לחץ הדם שונים בישיבה ובעמידה.
• בזמן שמודדים לחץ דם, יש להסיר כל לבוש לוחץ.
• על הזרוע להיתמך בצורה נוחה בגובה הלב.
• לא לדבר בזמן המדידה, כיוון שהמדידה צריכה להתבצע במנוחה.
•  חשוב להשתמש בשרוול מדידה בגודל מתאים למכשיר המדידה ולזרוע הנבדק. לדוגמה, מי שיש לו יד רחבה, צריך להשתמש בשרוול רחב יותר.

כמה פעמים צריך למדוד את לחץ הדם?

רצוי בכל פעם לבצע שתי מדידות. המדידה השנייה מתבצעת מיד לאחר המדידה הראשונה ,וזאת משום שהמדידה הראשונה עשויה להיות מושפעת ממעט התרגשות ומתח שמעלים את לחץ הדם. במדידה השנייה ההתרגשות בדרך כלל פוחתת ולכן המדידה השנייה משקפת יותר נכון את לחץ הדם. לעתים צריך גם מדידה שלישית. ​

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים לעשות בדיקת דם?

​כבר לא צריך לצאת מהבית - כללית מושלם מגיעה עד אליכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל