חיפוש

dsdsdsd
פרקינסון

מחלת פרקינסון

מהי מחלת פרקינסון? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים? כיצד מאבחנים? כיצד מטפלים? כמה זמן היא נמשכת? מהם הסיבוכים האפשריים? כיצד חיים עם מחלת פרקינסון? מדריך

ד"ר רות גופן, פרופ' רות ג'לדטי

מה זה?

פרקינסון (באנגלית: Parkinson's Disease) היא מחלה נוירולוגית קשה שגורמת לפגיעה הדרגתית בתנועות הגוף. התסמינים המרכזיים שלה הם רעד, קשיון השרירים ותנועה איטית.

ממה נגרמת מחלת פרקינסון?

המחלה נגרמת מפגיעה בתאים במוח שמייצרים חומר הנקרא דופמין. כתוצאה מכך ישנה ירידה ברמת הדופמין המופרשת במוח.

הדופמין הוא נוירוטרנסמיטור (חומר שמשמש להעברת מסרים בין תאים במוח) שיש לו תפקיד מכריע ביכולת לעשות תנועות באופן תקין. נכון להיום עדיין לא יודעים מה גורם לפגיעה בתאים שמייצרים את הדופמין.

האם פרקינסון היא מחלה תורשתית?

ידוע שלמחלה יש יסוד גנטי (תורשתי), כלומר: אם יש למטופל קרוב משפחה מדרגה ראשונה (אב, אם, אח, אחות) שחולה בפרקינסון, הסיכוי שלו לחלות בפרקינסון גבוה יותר בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. בשנים האחרונות אף זוהו כמה גנים שהם גורם סיכון להתפתחות המחלה. 

נוסף על כך ישנן השפעות סביבתיות שמעלות את הסיכון לחלות במחלת הפרקינסון, למשל חשיפה לחומרי ריסוס והדברה.

מהם התסמינים לפרקינסון?

התסמינים של מחלת פרקינסון מתפתחים בשלבים (באופן הדרגתי). בתחילה כמעט שלא מבחינים בהם, אולם בהמשך הם מתקדמים וגורמים למטופל למגבלה תפקודית קשה.

אלה הם התסמינים המרכזיים:

1. רעד של הגפיים.

2. קשיון שרירים באופן שמקשה לעשות תנועות.

3. האטה בתנועות הגוף.

4. קושי בהליכה וחוסר יציבות.

5. שינויים בדיבור ובכתיבה.

6. שינויים במבע הפנים.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

בדרך כלל התסמינים בתחילת מחלת הפרקינסון אינם בולטים, ולכן קשה להבחין בהם. רעד באחת הידיים, שינוי בהבעות הפנים או הפרעה בטלטול היד בעת הליכה הם בדרך כלל התסמינים בתחילת המחלה. אם הם מופיעים - יש לפנות לרופא המשפחה לבירור.

כמה זמן זה נמשך?

פרקינסון היא מחלה כרונית שהולכת ומחריפה באיטיות. לרוב היא מופיעה לראשונה אצל אנשים שנמצאים בעשור החמישי לחייהם, אולם למרבה הצער היא מופיעה בעשורים האחרונים גם בגילים צעירים יותר.

איך מאבחנים את המחלה?

האבחנה נעשית על סמך גילוי הסימנים האופייניים למחלה במהלך בדיקה קלינית.

במקרים שאינם חד־משמעיים ניתן למפות את המוח באמצעות מכשיר PET או SPECT עם סמן דופמינרגי. מיפוי לא תקין מעיד שמדובר במחלת פרקינסון או במחלה ניוונית אחרת עם סימנים של מחלת פרקינסון ושל הפרעות נוירולוגיות נוספות.

איך מטפלים בפרקינסון?

למרבה הצער, אין כיום טיפול שיכול לרפא את מחלת פרקינסון, אולם ניתן להביא לשיפור ניכר בתסמיני המחלה. הטיפול הוא בעיקר באמצעות תרופות שמעלות את רמת הדופמין במוח.

לא ניתן לתת דופמין בכדור, משום שהוא אינו יכול להגיע למוח, אולם חרף המגבלה הזאת קיימות כמה תרופות שמאפשרות להעלות את רמת הדופמין ואת פעילות הדופמין במוח:

1. לבודופה - תרופה שהיא חומר המוצא של דופמין. היא חודרת את מחסום הדם־מוח והופכת במוח לדופמין. עד היום זוהי התרופה היעילה ביותר לטיפול במחלה.

2. אנטקפון (קומטן) - ניתנת בשילוב עם לבודופה כדי לשפר את השפעתו.

3. אגוניסטים של דופמין - תרופות שמחקות את פעילות הדופמין במוח באמצעות גירוי הרצפטורים הדופמינרגיים במוח. התרופות מהמשפחה הזאת המשווקות כיום בארץ הן רופינירול (רקוויפ), פרמיפקסול (סיפרול) ואפומורפין (הניתן בזריקות תת עוריות או במשאבה).

4. מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAO) שמעכבים את פירוק הדופמין במוח. תרופה מהסוג הזה היא, למשל, רסג'ילין (אזילקט).

5. אמנטדין - תרופה שמעודדת הפרשת דופמין מהסינפסה. היא ניתנת (לבד או בשילוב עם תרופות אחרות) להקלה על תסמיני המחלה.

אפשרויות נוספת לטיפול - במיוחד בשלבים המתקדמים של המחלה או במקרים של רעד שאינו נשלט באמצעות תרופות:

1. משאבת דואודופה שמזליפה לבודופה באופן קבוע ישירות לתריסריון דרך צנתר. זהו טיפול פולשני שכן הצנתר מוחדר לתריסריון דרך דופן הבטן. הטיפול יעיל לשיפור תנועות לא רצוניות.

2. ניתוח שבו מושתלת אלקטרודה במוח (לגרעין הסובתלמי). האלקטרודה יוצרת פולסים חשמליים שעשויים לסייע בהפחתת התסמינים של מחלת הפרקינסון.

3. אולטרסאונד ממוקד (focused US) לטיפול ברעד. מדובר בחימום ממוקד - באמצעות גלי אולטרסאונד - של האזור במוח שאחראי לרעד. הטיפול הוא ח־צדדי, כלומר משפר את הרעד רק בגפה אחת.

הכירו את הטיפולים המשלימים לפרקינסון

האם בעתיד ניתן יהיה לבלום את התקדמות המחלה?

אחד הגורמים להתפתחות המחלה הוא שקיעה של החלבון סינוקלאין בתאי המוח. הצטברות החלבון פוגעת בתפקוד התאים ובסופו של דבר גורמת למותם.

אחת הגישות למניעת מותם של התאים היא פיתוח "חיסון" נגד מחלת הפרקינסון באמצעות יצירת נוגדנים לחלבון ששוקע. תוצאות הניסויים שנעשו עד כה מעודדות: התברר כי בעכברים שחוסנו לא הייתה שקיעה של החלבון. מניסיונות ראשוניים בחולי פרקינסון עולה כי ישנה סבילות טובה לחיסון, ואף נצפה שיפור בתסמיני הפרקינסון.

עלולים להיות סיבוכים אצל החולים בפרקינסון?

למחלה יש סיבוכים רבים ובהם: דיכאון ושינויים במצב הרוח, קשיים בשינה, הפרעות אוטונומית (עצירות, קושי במתן שתן, צניחה בלחץ הדם בעת עמידה), נפילות חוזרות ונשנות וירידה בקוגניטיביות.

עם החרפת המחלה יש ירידה תפקודית קשה, והמטופל נעשה יותר ויותר תלוי בזולת, עד למצב של תלות מוחלטת בזולת ושל צורך בעזרה ובהשגחה במשך כל שעות היממה.

איך לומדים לחיות עם מחלת פרקינסון?

חשוב להיות במעקב רפואי מסודר ולהקפיד על הטיפול המומלץ. התאמה אישית של הטיפול והקפדה עליו מאפשרות להשיג הקלה ניכרת בתסמינים. כמו כן מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת שעשירה בסיבים תזונתיים כדי למנוע עצירות.

כדי לשמור ככל האפשר על העצמאות יש להיעזר בטיפולי פיזיותרפיה​ וריפוי בעיסוק. בשלב מתקדם יותר של המחלה חשוב מאוד לסדר את בית המגורים באופן שיאפשר ניידות מקסימלית חרף הקושי בהליכה. כך, למשל, יש להוציא את השטיחים מהבית ולהתאים את חדר המקלחת ואת חדר השירותים לנוחיותו של המטופל.

לאחר התקדמות נוספת של המחלה יזדקק המטופל לעזרה של מטפל או של מטפלת במשך כל שעות היממה. כדאי להיערך לכך בעוד מועד. לשם כך ניתן לפנות לאנשי הצוות במרפאה (רופא המשפחה, האחיות או העובדת הסוציאלית) ולקבל הדרכה בפנייה לביטוח הלאומי לקבלת סיוע.

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

פרופ' רות ג'לדטי היא מומחית בנוירולוגיה, מנהלת המרפאה להפרעות תנועה במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש