חיפוש

dsdsdsd
התרופה אבאנדיה לסוכרת מגבירה סיכון לשברים בנשים

תרופה לסוכרת מגבירה סיכון לשברים בנשים

התרופות אבאנדיה ורוסיני מגדילות את הסיכון להופעת שברים בגפיים בקרב נשים. בעבר פורסם כי במקרים נדירים התרופות עלולות לגרום עיוורון

תרופה לסוכרת עלולה להגדיל את הסיכון לשברים בגפיים. מדובר בתרופה Rosiglitazone, המוכרת גם בשמותיה המסחריים אבאנדיה ורוסיני. הודעה על כך נמסרה על ידי יצרנית האבאנדיה חברת התרופות גלסקו סמית' קליין (GSK).

הודעתה של החברה פורסמה לראשונה בפברואר 2007, בעקבות מחקר בו השתתפו 4,360 חולי סוכרת.המחקר והמעקב אחרי החולים נמשכו ארבע עד שש שנים ובמהלכן נערכה השוואה על יעילות השליטה בסוכר בין רוסיני ובאנדיה לבין טיפול במטפורמין וגלובן הידועה גם בשמה הגנרי Glibenclamide. ​​

התברר כי נשים שנטלו אבאנדיה ורוסיני סבלו יותר משברים בגפיים בהשוואה לנשים שקיבלו את שתי התרופות האחרות. המסקנה היא שיש ליהזהר במתן Rosigltazone לנשים חולות סוכרת מסוג 2.

זו הפעם השנייה שאבאנדיה ורוסיני עולות לכותרות. בפעם הקודמת פורסם כי במקרים נדירים השימוש בתרופות הללו עלול לגרום עיוורון. מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) ויצרנית התרופות הדגישו כי מדובר בדיווחים נדירים ביותר על הופעת או החמרת בצקת מקולרית  - התנפחות בצקתית באחורי העין, שעלולה להוביל לליקויי ראיה ואף לעיוורון. במרבית מקרים האלה החולים דיווחו גם על בצקת הקפית גם ברגליים. בחלק מהמקרים, בעיית הבצקת המקולרית נפתרה או חומרתה פחתה לאחר הפסקת נטילת התרופה ובמקרה אחד הבעיה נפתרה לאחר ירידה במינון התרופה.

מומחים לסוכרת הציעו לא לתת את התרופה לחולים שכבר צברו נוזלים כמו בצקת ברגליים או חולים עם אי ספיקת לב. כלומר, החולים אשר דיווחו על תופעת הלוואי החדשה מלכתחילה לא היו צריכים לקבל את התרופה, כי כבר סבלו מבצקות.  

ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה לשעבר בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש