חיפוש

dsdsdsd

האם יש צורך בבדיקות דם בעת נטילת ריטלין?

סיכום דיון והמלצות של ועדת האיגוד הישראלי לרפואת ילדים בנוגע לבדיקות דם ולבדיקות אחרות בזמן טיפול בתכשירי מתילפנידט בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. הדיון נערך בנובמבר 2009

צוות אתר כללית

בדיקות דם

1. יש רק מעט המלצות בספרות בנושא הזה. למעשה כל ההמלצות מתבססות על עבודה אחת שהתפרסמה בכתב העת Pediatrics ב־2007. לא נמצאו בספרות עבודות נוספות שבדקו את הסוגיה.

2. מסקנות העבודה האחת היו שלא נמצאו אצל המטופלים השפעות כלשהן על ערכי הדם בעקבות טיפול כרוני בתכשירי מתילפנידט. משום כך אין המלצות לעשות בדיקות כאלה אצל ילדים המטופלים באופן כרוני בתכשירי מתילפנידט.

3. גם ל־American Academy of Pediatrics (ובקיצור: AAP) אין המלצות בנושא הזה.

4. בדיון כמה מספר טיעונים:

א. משך המעקב אחר הילדים שנבדקו בעבודה משנת 2007 היה שנתיים בלבד. התקופה הזאת עלולה להיות קצרה מדי לשם הסקת מסקנות.

ב. בעלון המצורף לתרופה ריטלין מצוין הצורך במעקב המטולוגי אחר המטופלים בתרופה, ואסור להתעלם מההמלצה הזאת. עם זאת, יש לציין שאין בעלון כל מידע בנוגע למקור ההמלצה ועל איזלו מחקרים קליניים היא מבוססת.

ג. לפי ההיגיון הרפואי יש לברר נתוני בסיס המטולוגיים וביוכימיים של הילד לפני התחלת הטיפול.

ד. תכשירי מתילפנידט נמצאים בשימוש זה עשרות שנים, ולא קיימים בספרות המקצועית דיווחים משמעותיים על נזקים המטולוגיים או על נזקים לכבד כתוצאה מנטילת התרופה.

הוחלט על דעת חברי הוועדה שבשלב הזה, בהיעדר תימוכין לכך בספרות, לא יומלץ לעשות בדיקות דם לילדים הסובלים מ־ADHD לפני שהם מקבלים טיפול בתכשירי מתילפנידט ובמהלך הטיפול. עם זאת, מומלץ לדון בכך שוב בעתיד, אם יצטברו עדויות חדשות בנושא.

אף על פי כן, מוסכם על כל חברי הוועדה:

1. בהליך האבחון של ADHD חובה לשלול סיבות אחרות אפשריות לתמונה הקלינית המוצגת על ידי הילד.

2. במהלך הבירור לשלילת הסיבות האלה מומלץ כי הרופא המטפל, טרם הפניית הילד לאבחון, יעשה כל בירור שימצא לנכון בהתאם לשיקוליו הקליניים.

3. לאחר שנשללו אותן הסיבות, ואובחן שהילד אכן סובל מ־ADHD, והוחלט להתחיל טיפול בתכשירי מתיפנידט, אין צורך בבדיקות נוספות.

4. אם למרות הנכתב בסעיפים 1 ו־2 הילד המגיע לאבחון לא עבר כל בירור, ישקול הרופא המאבחן לעשות בדיקות רלוונטיות הבאות לשלול גורמים אפשריים אחרים לבעיות הילד.

בדיקות אחרות

אק"ג
הומלץ לדבוק בהמלצות ה־FDA בנושא:

1. לפני טיפול באחד מתכשירי המתילפנידט יש לקחת אנמנזה מפורטת המתייחסת לבעיות קרדיווסקולריות אצל הילד או אצל בני משפחתו.

ב. יש לקיים בדיקה גופנית מקיפה עם דגש מיוחד לממצאים העלולים להצביע על בעיה במערכת הקרדיווסקולית אצל הילד.

ג. אם האנמנזה ו/או הבדיקה הגופנית מעלות את האפשרות שהילד סובל או עלול לסבול מבעיה קרדיווסקולרית, ייעשו בדיקות הסקר הנחוצות כמו אק"ג, אקו לב או כל בדיקה שתימצא לנכון.

ד. הבדיקות האלה לא ייעשו במקרים שבהם אין כל עדות באנמנזה או בבדיקה הגופנית לקיומה של בעיה קרדיווסקולרית אצל הילד.

מעקב

נדרש מעקב רפואי לפחות אחת ל־6 חודשים אחר ילדים הסובלים מ־ADHD והמטופלים תרופתית. כל ילד/נער המטופל תרופתית חייב להיות במעקב אחר נתוני גובה, משקל, דופק ולחץ דם.

מקורות:

1. Wigal SB, Wilens TE, Wolraich M, Lerner M. Hematologic and Blood Biochemistry Monitoring During Methylphenidate Treatment in Children With Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder: 2-Year, Open-Label Study Results. Pediatrics 2007,120 (1): e120-e128.

2. American Academy of Pediatrics/American Heart Association clarification of statement on cardiovascular evaluation and monitoring of children and adolescents with heart disease receiving medications for ADHD. News Release May 16, 2008

חברי הוועדה: פרופ' אשר אור־נוי, ד"ר רינת כהן, פרופ' אלי להט, ד"ר דניאלה לובל, ד"ר יעל לייטנר, ד"ר יוסי לקס, ד"ר איריס מנור, ד"ר זאב חורב​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש