חיפוש

dsdsdsd
אישה עושה פרצוף מוטרד

תרופות לאוסטיאופורוזיס: תיתכן פגיעה בלסת

לכל תרופה יש תופעות לוואי ותרופות לטיפול באוסטיאופורוזיס עלולות לגרום לנמק בעצמות הלסת. לכן הרופאים ממליצים להפסיק ליטול תרופות אלו לפחות חודש לפני עקירות ושתלים

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

תרופות לטיפול באוסטיאופורוזיס (דלדול עצם בעברית תקנית או בריחת סידן בשמה העממי של המחלה) עלולות לגרום לנמק בעצמות הלסת. כך עולה ממחקרים שונים שפורסמו בשנים האחרונות, ובהם מחקר שנערך בבית הספר לרפואת שיניים של אוניברסיטת דרום קליפורניה. הרופאים אף ממליצים להפסיק ליטול את התרופות לפחות חודש לפני טיפול שיניים פולשני.

אילו תרופות עלולות לגרום לפגיעה בעצמות הלסת?

המדובר בתרופות שניתנות לטיפול באוסטיאופורוזיס. הן שייכות למשפחת הביספוספונטים והן כוללות את התרופות הבאות: פוסלן, אקטונל, אקלסטה, ארדיה​ וזומרה.

מה משותף לכל התרופות הללו?

התרופות הללו ניתנות כדי לעצור את תהליך ספיגת העצם, המאפיין את מחלת אוסטיאופרוזיס. המנגנון הכימי של התרופות הללו ממוקד בחיסול אוכלוסיית התאים שגורמים לספיגה.

מה קורה לעצמות שלי?

בכל אחת מעצמות הגוף יש שני סוגי תאים: תאי בניית העצם (אוסטיאובלסטים) ותאי הספיגה (אוסטיאוקלסטים). תהליכי הספיגה והבנייה עובדים בסנכרון מתמיד, כיוון שעצמות הגוף נמצאות בתהליך קבוע של התחדשות. בכל רגע נתון, עשרה אחוזים ממסת העצם עוברים תהליך של התחדשות, שנועד לשמר את חיוניות העצמות ואת המסה שלהן. תאי הספיגה הורסים וסופגים את רקמת העצם שהזדקנה, ומאפשרים לתאים הבונים להיכנס לפעולה ולבנות עצם חדשה. 

איך התרופות הללו משפיעות על הלסתות?

מצד אחד, תרופות ממשפחת הביספוספונטים מחסלות את אוכלוסיית תאי הספיגה ועוצרות את המשך ספיגתה של העצם. מצד שני, התרופות הללו מונעות את התחדשות העצם וכתוצאה מכך, לפחות כשמונה אחוזים מנוטלי התרופות האלה בעירוי ושיעור נמוך יותר מהנוטלים בבליעה, נמצאים בסיכון לנמק באחת הלסתות או בשתיהן.

למה זה קורה רק בעצמות הלסת?

בחלק העליון של הלסתות, שבו ממוקמות השיניים, תהליך ההרס והבנייה של העצמות מתרחש בקצב מהיר פי עשרה מאשר בכל עצם אחרת בגוף. הלסת התחתונה רגישה במיוחד. ​

זה מסוכן?

מטופלים שמגיעים למרפאה כשעצם הלסת שלהם מזוהמת מנמק, מטופלים בשטיפות עם חומרים מחטאים ובאנטיביוטיקה. אם המצב חמור יותר והעצם נשארת ללא רירית החיפוי שלה, נדרש ניתוח שבמהלכו כורתים קטע מהלסת או אפילו את כולה. תהליך ההתאוששות ארוך וממושך.

האם כדאי בכלל לוותר על נטילת התרופות האלה? 

כמובן שלא כדאי לוותר על נטילת התרופות, כיוון שבסופו של דבר היתרונות של התרופות עולים על החסרונות שלהן. משפחת התרופות הזאת מיועדת למנוע שברים בכל השלד, אבל במיוחד בעמוד השדרה. לכן מי שלוקה באוסטיאופורוזיס באזור הזה, מומלץ לו שישתמש בתרופות האלה למניעת שברים. עם זאת, הרופאים תמימי דעים שלפחות חודש לפני תחילת טיפול שיניים פולשני, בעיקר עקירות ושתלים, צריך להפסיק באופן זמני את נטילת התרופה.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא עורך מדור התרופות באתר כללית ולשעבר מנהל המחלקה לפרמקולוגיה 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש