חיפוש

dsdsdsd
גבר עושה פרצוף כואב

גברים ומשככי כאבים: הזיקפה עלולה להיפגע

האם גם אתם נוטלים תרופות מסוימות נגד כאבים? חוקרים אמריקנים מצאו כי תתכן השפעה לא נעימה בתפקוד המיני: שימוש קבוע בתכשירים נוגדי כאבים מקבוצת NSAIDS עשוי לפגוע בזיקפה

גברים, שימו לב: נטילת תרופת נגד כאבים עלולה לפגוע בכם מתחת לחגורה. מדובר בתכשירים אנטי דלקתיים שאינם סטרואידים (NSAIDS) כגון: נורופן, אדוויל, אביטרן, וולטרן ונפרוקסי. 

כתוצאה מהזדקנות האוכלוסיה עולה השכיחות של כאבים ומחלות ראומטיות​ הגורם לעליה בצריכה יום יומית ושכיחות תופעות הלוואי של תרופות אלה.

האם יש אזהרות על כך בדך המידע המצורף לתרופות?

מחקרים שונים בעבר אמנם הצביעו על קשר אפשרי בין נטילת תרופות מסוג NSAIDS לבין בעיות זיקפה, אולם תופעת לוואי זו עדיין לא נכללת בדף המידע המצורף, בין השאר משום שהיקף התופעה עדיין לא היה ידוע.

מחקר הפרוספקטיבי​ שפורסם לראשונה בפברואר 2011 מספק מידע חשוב על היקף התופעה. המחקר היה חלק ממחקר רחב יותר שבא לבחון גורמים שונים המשפיעים על בריאות הגבר.

המחקר החל עוטד בשנת 2002 ביוזמת ובמסגרת שירותי הבריאות של קייזר פרמננטה והשתתפו בו 80,966 גברים בני 45 עד 69 שנים. 47.4 אחוזים מהם דיווחו על צריכת תכשירים אנטי דלקתיים שאינם סטרואידים. 29.3 אחוזים דיווחו על דרגות חומרה שונות של בעיות זיקפה.​

האם יש קשר בין בעיות זיקפה לבין גיל הגבר?

נמצאה התאמה גבוהה בין בעיות זיקפה ונטילה קבועה של התכשירים נוגדי כאבים לבין הגיל. בעוד שבגיל 45 עד 49 שנים שיעור נוטלי התרופות היה 34.5 אחוזים, הרי שבטווח הגילים של 60 עד 69 שנים עלה האחוז ל־54.7 אחוזים. שיעור בעיות הזיקפה עלה בגילאים הנ"ל מ־13 אחוזים ל־42 אחוזים. .​

איך נבדקה מידת השפעתן של מחלות אחרות?

כאשר בוצעו ההתאמות הנדרשות לגיל, מוצא, בעיות בריאות כגון סוכרת​, לחץ דם גבוה​, שומנים בדם, בעיות כלי דם או עורקים כליליים וכן אינדקס מסת הגוף ועישון, נמצא שבקרב אלה שנוטלים תרופות לשיכוך כאבים מסוג NSAIDS, הסיכון לבעיות זיקפה עלה ל־38 אחוזים בהשוואה לאילו שאינם נוטלים NSAIDS.

מסקנות המחקר הן ששימוש קבוע בתכשירים נוגדי כאבים מקבוצת NSAIDS כרוך בבעיות זיקפה, וזאת מעבר לצפוי על פי הגיל או מחלות משפיעות אחרות.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא עורך מדור התרופות באתר כללית ולשעבר מנהל המחלקה לפרמקולוגיה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש