חיפוש

dsdsdsd
בדיקת שיניים מהלידה עד גיל שנתיים

בדיקת שיניים - מהלידה עד גיל שנתיים

בדיקת שיניים היא אחת מבדיקות השגרה שצריכים לעבור כל התינוקות והפעוטות אחת לחצי שנה, החל מגיל שנה. הבדיקה נעשית אצל רופא שיניים לילדים. הרופא בודק, בין היתר, את החניכיים ומוודא שתהליך הבקיעה של השיניים מתקדם כמצופה

ד"ר נפתלי ברזניאק

ד"ר נפתלי ברזניאק

מדוע כדאי לעשות בדיקת שיניים בגיל הרך?

מומלץ לקחת את הילד לתור ראשון אצל רופא שיניים לילדים עם בקיעת השן הראשונה או בגיל שנה. התור אצל רופא השיניים לילדים בקבוצת הגיל הזאת מיועד לבדיקת התפתחותו התקינה של חלל הפה ולשיחה עם ההורים על גורמי הסיכון לעששת (חורים בשיניים) ועל הדרכים למנוע אותה.

הרופא בודק את הפנים (למשל, כדי לגלות בעיות במבנה הלסת), את חלל הפה, את השיניים ואת החניכיים. לאחר הבדיקה הראשונה מומלץ לבוא לבדיקה תקופתית אחת לחצי שנה.

בקבוצת הגיל הזאת לא תמיד זוכים לשיתוף פעולה מלא של הנבדק עם רופא השיניים, ולכן נעשית הבדיקה בשעה שהתינוק יושב על הברכיים של אחד מהוריו.

היחס לרפואת השיניים נרכש בשנותיו הראשונות של הילד - בבדיקות התקופתיות ובטיפולי המניעה. בדיקה בגיל הרך שמתנהלת בנועם ובאווירה טובה רוכשת את אמונו של הילד, והופכת אותו ברבות השנים למטופל מבוגר בעל גישה חיובית לרפואת שיניים ולטיפולי השיניים ומחזקת אצלו את ההרגלים לשמירת בריאותו בכלל ולשמירה על בריאות שיניו בפרט.

​לקוחות כללית מושלם ופלטינום?

אתם זכאים לבדיקת שיניים וטיפול שיננית חינם! לחצו כאן לפרטים

האם יש צורך בצילומי רנטגן?

צילומי רנטגן הם כלי עזר חשוב לרופא השיניים. הם נעשים לפי שיקול דעתו של רופא השיניים ולפי הממצאים האחרים המתגלים בעת הבדיקה. ללא צילומים הוא עלול שלא לגלות בעיות רפואיות רבות או שהוא עלול לגלות אותן רק לאחר שהחריפו מאוד.

רופא שיניים לילדים נעזר בצילומים כדי לאבחן חורים, לסקור את השיניים בעת בקיעתן, לאבחן בעיות בעצם, להעריך תוצאות חבלה בשיניים ולברר אם יהיה צורך בעתיד ליישר את השיניים. במילים אחרות: בעזרת צילומים יכול הרופא לאבחן מקרים שלא התגלו בבדיקה קלינית רגילה ולטפל בהם.

אם בעיות בשיניים מתגלות ומטופלות בשלב מוקדם, הטיפול נוח יותר לילד, ועלותו נמוכה יותר.

המיתוס על השיניים הנשירות ("שיני החלב")

הורים רבים מזניחים את הטיפול בשיני החלב של ילדיהם בנימוק שהן עתידות בלאו הכי לנשור, ואת מקומן יתפסו השיניים הקבועות ("שיני הבשר"). זוהי תפיסה מוטעית לחלוטין. ישנן שש סיבות מרכזיות שבגללן מומלץ להורים לשמור על בריאות שיני החלב של ילדיהם:

1. עששת שאינה מטופלת בשיני החלב עלולה להתפתח לזיהום בלסתות שיפגע בשיניים הקבועות של הילדים.
2. שיני חלב בריאות מאפשרות לעיסה תקינה של האוכל. ללעיסה חשיבות רבה בעיכול המזון.
3. שיניים בריאות שומרות מקום לשיניים הקבועות ויכולות לנווט את צמיחתן למקום הנכון.
4. שיניים בריאות חשובות להתפתחותם התקינה של העצמות ושל השרירים בלסת.
5. לשיניים הנשירות יש חשיבות רבה בהתפתחות הדיבור.
6. שיניים בריאות תורמות למראה האסתטי של הפעוט, לדימוי העצמי שלו ומעלות את ביטחונו העצמי.

ד"ר נפתלי ברזניאק הוא רופא כללי, רופא שיניים, מומחה ביישור שיניים וברפואת שיניים ומשמש היועץ הראשי של כללית סמייל בתחום האורתודונטיה (יישור שיניים). הוא מנהל את מחלקת ההתמחות באורתודונטיה במרכז לרפואת שיניים של צה"ל בתל־השומר והיה בעבר יו"ר האגודה הישראלית לאורתודונטיה 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש