חיפוש

dsdsdsd
ניתוח קיסרי טבעי

חדש: ניתוח קיסרי טבעי

יולדות רבות מספרות שהדבר הקשה ביותר בניתוח קיסרי רגיל הוא הזמן הרב שחולף מרגע שהתינוק מגיח ועד שמאפשרים להיות איתו ולהניק אותו. יש לזה פתרון. מדריך מיוחד לאתר כללית

פרופסור ראיד סלים

פרופ' ראיד סלים

בקיצור

01

בניתוח קיסרי טבעי, כמו בלידה רגילה, מאחדים במהירות את היולדת עם היילוד. לעומת זאת בניתוח קיסרי רגיל חולף זמן רב בין הלידה לרגע האיחוד בין האם לתינוק.

02

הגישה של ניתוח קיסרי טבעי נותנת פתרון למצוקת אימהות שמעוניינות לראות את הלידה, להרגיש את התינוק על גופן ממש כמו בלידה טבעית ולהניק בסמוך ללידה.

03

בישראל מיושמת השיטה הזאת של ניתוח קיסרי טבעי במרכז הרפואי העמק בעפולה. היא מוצעת ליולדות שמסיבות שונות נאלצות ללדת בניתוח קיסרי מתוכנן מראש.

מהרגע שאישה יודעת כי היא בהריון, היא מתכוננת לרגע השיא - ללידה הטבעית, שמיד אחריה היא תפגוש את תינוקה, וייווצר ביניהם החיבור הראשון שאליו היא משתוקקת במשך תשעת חודשי ההריון. אולם כ־20% מהלידות בישראל ובעולם מסתיימות בניתוח קיסרי בגלל סיבות שונות כמו מנח העובר ברחם, גודל העובר ולידה קודמת בניתוח קיסרי.

מהם החסרונות של ניתוח קיסרי רגיל?

במרבית בתי היולדות בארץ ובעולם נהוג לעשות את הניתוחים הקיסריים בגישה השמרנית, שלפיה קיים חוצץ גדול בזמן הניתוח אשר לא מאפשר ליולדת לראות את הניתוח. נוסף על כך המפגש הראשון בין האם לתינוק הוא קצר מאוד, ומיד אחריו נלקח התינוק על ידי הצוות של חדר הלידה. בדרך כלל חולפות שעות ארוכות לפני שמאפשרים לאם לפגוש שוב את תינוקה ולהחזיק אותו בידיה.

זה לא חייב להיות כך. באוסטרליה החל לא מכבר טרנד שנקרא "ניתוח קיסרי טבעי", והוא אומץ במקומות שונים בעולם וגם בישראל. 

מהו ניתוח קיסרי טבעי?

בהליך הזה, כמו בלידה טבעית רגילה, מאחדים מהר ככל האפשר את היולדת עם היילוד. זה מתחיל בכך שבניתוח הקיסרי "הטבעי" משתתפת מיילדת מחדר הלידה, ממש כמו בלידה רגילה. המיילדת נוטלת את התינוק מידיו של הגינקולוג, מניחה אותו על פלג גופה העליון של האם ומשגיחה על האם ועל התינוק בזמן שהגינקולוג ממשיך לתפור את הרחם ואת חתך הניתוח. במובן הזה ההליך דומה מאד ללידה רגילה, ובשעה שהאם חווה רגעי אושר אימהיים עם תינוקה שמונח עליה, הניתוח למעשה נמשך.

איך עושים את זה?

נשים שעוברות ניתוח קיסרי טבעי מעוניינות בדרך כלל להניק זמן קצר ככל האפשר לאחר הלידה ורוצות שהתינוק יקבל רק חלב אם, וגם לכך נמצא פתרון.

כמה שעות לפני הניתוח המתוכנן מגיעה אחות מהתינוקייה אל האישה ההרה ומסייעת לה לשאוב חלב אם. זהו החלב הראשוני - הקולוסטרום - המזין והעשיר. את החלב שומרים בתנאים סטריליים ולאחר הניתוח מאכילים את התינוק בחלב האם, עד שהאם מסיימת את ההתאוששות מהניתוח והיא מוכנה להניק בעצמה. לאחר שהאם מועברת מחדר ההתאוששות אל המחלקה, ממשיכות האחיות ויועצות ההנקה להביא את התינוק אל האם ומסייעות לה בהנקה, עד שהאם קמה מהמיטה וחוזרת להיות ניידת.

הגישה הזאת מצריכה היערכות מוקדמת והתארגנות של כל אנשי הצוות המעורבים בניתוח, ובהם הרופאים המרדימים, רופאי היילודים, המיילדות והאחיות מהתינוקייה. מעל לכול, הניתוח הקיסרי הטבעי דורש מהרופא המרדים תכנון והיערכות מוקדמת וייחודית כדי לאפשר ליולדת ליהנות מהרגעים הראשונים של המפגש עם התינוק. לשם כך משתמשים בטכניקה של הרדמה המאפשרת לאישה להישאר פעילה ושותפה בלידת התינוק. הרופא המרדים מלווה את האישה רגשית ומקצועית מהדקה הראשונה של הכניסה לחדר ניתוח ועד תום הניתוח.

יש סיכונים?

הסיכונים הם כמו בניתוח קיסרי רגיל. ככלל, שיעור הסיבוכים קטן יותר בניתוח קיסרי ראשון ובניתוח קיסרי מתוכנן מראש מאשר בניתוחים קיסריים חוזרים או בניתוחים קיסריים דחופים. לפני הניתוח תידרשי לחתום על טופס הסכמה לניתוח קיסרי שבו מוסברים הסיבוכים האפשריים. הסיבוכים מתחלקים לסיבוכי הרדמה, לסיבוכים במהלך הניתוח ולסיבוכים לאחר הניתוח. בין הסיבוכים העיקריים של ניתוח קיסרי אפשר למצוא: קרע או התפשטות חתך הניתוח ברחם, פגיעה באיברי הבטן, זיהום, דימום ופגיעה בעובר. סיבוכים נדירים יותר הם פקקת בוורידים העמוקים ברגליים, תסחיף ריאתי ותמותה. לקריאה נרחבת על הסיכונים ועל הסיבוכים קראו את ניתוח קיסרי - מדריך ליולדת. 

סיבוכי הרדמה - בכל הליך הדורש הרדמה יש סכנה לסיבוכים ולתופעות לוואי. אלה מפורטים במדריך להרדמה.

מדווחים מהשטח

בארץ מיושמת השיטה הזאת של ניתוח קיסרי טבעי במרכז הרפואי העמק בעפולה. "נשים שכבר עברו אצלנו את הניתוח הקיסרי הטבעי מדווחות שזוהי חוויה הכי קרובה ללידה, ואחד היתרונות הבולטים שלו הוא שההתאוששות מהניתוח נהיית יותר קלה משום שהאם פחות עסוקה באי־נוחות ובכאבים שנלווים לניתוח, אלא כולה עסוקה באימהות ובטיפול בתינוק כבר מהרגע הראשון", מסכמת אילנית ברקוביץ', אחות אחראית בחדרי הלידה במרכז הרפואי העמק. לדבריה, "הגישה של ניתוח קיסרי טבעי נותנת פתרון נהדר למצוקה אמיתית של אימהות שמעוניינות לראות את הלידה, להרגיש את התינוק על גופן ממש כמו בלידה טבעית ולהניק בסמוך ללידה. אנחנו מציעים את הגישה הזאת ליולדות שמסיבות שונות נאלצות ללדת בניתוח קיסרי מתוכנן".

פרופ' משנה קליני ראיד סלים הוא מנהל חדרי הלידה במרכז הרפואי העמק

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש