חיפוש

dsdsdsd
ההריונות והפגיעה בשיניים

ההריונות והפגיעה בשיניים

חוקרת אמריקנית חושפת: ככל שיש לך יותר ילדים, יהיו לך יותר בעיות בשיניים ובחניכיים. הסיבות לתופעה מגוונות: אין זמן פנוי ללכת לרופא, הזנחה בזמן ההריון ועומס על הגוף

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​יש לך יותר ילדים מאשר לאחותך? סביר להניח שיש לך גם יותר בעיות (וחורים) בשיניים. מחקר שנערך בארצות הברית מצא יחס ישר בין מספר הילדים לבין שיעור מחלות השיניים והחניכיים בקרב האמהות.   החוקרת, ד"ר סטפני רוסל מאוניברסיטת ניו-יורק, הדגישה בדברים שאמרה לכתבת הבריאות של סוכנות רויטרס במרץ 2005, שהממצאים האלה נשארו תקפים גם לאחר שנלקחו בחשבון המעמד הסוציאלי, רמת ההכנסה, ההשכלה והגיל.
במסגרת המחקר, נאסף מידע מ- 2,635 נשים בין הגילאים 18 עד 64 שהיו בהריון לפחות פעם אחת.
ד"ר רוסל סבורה שההיריון משפיע באופן ביולוגי על בריאות הפה, ולדבריה  "יתכן שנשים שהיו בהריון פעמים רבות מושפעות מכך לאורך זמן". בנוסף לכך, לטענתה, נשים שיש להן מספר ילדים גדול בהשוואה לנשים אחרות נאלצות לרוב לנהל "חיים אחרים" מאותן נשים.
"משק בית גדול והומה הוא דבר מלחיץ, ולא מתיר לנשים זמן מספיק לטפל בעצמן ובין השאר לבקר אצל רופא השיניים. נשים עסוקות יותר עלולות לסבול גם מחוסר כוח ואנרגיה להשקיע באכילה מאוזנת ומספקת ובהפסקת עישון", אמרה ד"ר רוסל. 

ייתכן שגם רופאי השיניים נושאים באחריות לבריאות הפה של האישה. "יכול להיות שהם לעתים קרובות שמרנים מדי, כשהם מטפלים בנשים הרות``, אמרה ד"ר רוסל. "רופאי שיניים רבים חוששים שצילומי רנטגן והרדמה מקומית יזיקו לעובר, וכתוצאה מכך עשויים להציע לנשים ההרות לדחות את הטיפול בבעיית השיניים עד אחרי הלידה".   
עם זאת, כפי שכל הורה יודע, ילודים צורכים הרבה מאוד מזמנם של ההורים, ואמהות חדשות עלולות לחוש שהן לא מסוגלות לדחוס פגישה עם רופא השיניים ללוח הזמנים העמוס שלהן לצורך טיפול בבעיה קודמת.
"אני סבורה שמדובר בשילוב של סיבות והסברים", סיכמה החוקרת בכנס בינלאומי שנערך בבולטימור, ארצות הברית. 

מעניין, אבל לי יש רעיון אחר, שלא הועלה על ידי ד"ר רוסל: הריונות מרובים מטילים עול כבד על המאגרים השונים של האישה, החל ממשק הברזל וכלה בחומרים אחרים, שרבים מהם לא נבדקים בשגרה, כגון יסודות קורט (חומרים כמו סלניום ועוד, שנמצאים בכמויות זעירות מאד בגוף, אבל העדרם גורם נזקים ופגיעות שונות).
אני סבור שהנשים האלה פשוט לא מצליחות לחדש את המלאי של החומרים האלה, ומכאן הנזקים לשיניים. זאת בלי להפחית בחשיבות הגורמים שצוינו על ידי ד"ר רוסל, שיש לזכור שהיא "גורם מעוניין", בהיותה רופאת שיניים, וההסברים שלה מוטים מבחינה זו.  

ד"ר שמואל גבעון הוא רופא משפחה בקבוצת שירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש