חיפוש

dsdsdsd
חיסונים לנשים הרות סמוך ללידה

לדקור את האם למען הבן

יש מחלות שתוקפות תינוקות בחצי השנה הראשונה לחייהם - לפני שאפשר לחסן אותם. מה עושים כדי למנוע סכנה מהתינוק? מפתחים חיסונים מיוחדים ומזריקים אותם לאשה ההרה סמוך ללידה

סרג

ד"ר סרג' גרדשטיין

​כל אמא יודעת שהתינוקות בדרך כלל לא חולים בחודשים הראשונים לחייהם, וכי על פי רוב הם נחשפים לראשונה למחלות החל מגיל חצי שנה. אז הם מתחילים לסבול מזיהומים נגיפיים למיניהם, שאליהם נלוות לעתים דלקות אזניים.

סמוך ללידה, דרך השליה, האם מעבירה לתינוק מגוון נוגדנים מהרפרטואר שלה. אם היא מיניקה, הנוגדנים הללו ימשיכו להגיע לתינוק דרך החלב. האם גם מעבירה לתינוק תאים חיים ממערכת החיסון שלה, שמאומצים על ידי התינוק ומגנים עליו באופן פעיל. כל אלה מגנים על התינוק מזיהומים, אשר האם למדה להתגונן נגדם.

כשהנוגדנים נעלמים לאט לאט מדמו של התינוק, הוא כבר צריך ללמוד לשרוד בכוחות עצמו בג`ונגל החיידקים והווירוסים. אמנם ההגנה הזו יעילה למדי ומונעת תחלואה מהתינוק, אך ישנם מספר מחוללים שבכל זאת תוקפים תינוקות בחודשים הראשונים של החיים ויכולים לגרום להופעת מחלות.

ממי צריך להיזהר?

הנה שתי דוגמאות:
1. זיהום שנגרם על ידי סטרפטוקוקוס B מקבוצה GBS.
2. זיהום בריאה שנגרם מנגיף RSV שגורם לדלקת סימפונות (ברונכיוליטיס) ושעלת.

אם נחזק את מערכת החיסון של האם העתידית לקראת הלידה ונגביר את רמת הנוגדנים אצלה, בעיקר כלפי מחוללים שתוקפים תינוקות בשכיחות גבוהה, נצליח להגן יותר טוב על התינוקות ונוכל להפחית את התחלואה מהמחוללים הללו.

קיימים עוד טיעונים בעד חיסון האשה ההרה:

1. חיסונו של התינוק עצמו הוא תהליך שלוקח זמן מסוים ואין סיכוי שהוא יספיק להתחסן נגד מחוללים, אשר יכולים לתקוף אותו תוך שעות ספורות מרגע הלידה. דוגמה לכך הוא זיהום על ידי סטרפטוקוק מקבוצה B, המצוי באופן שקט בנרתיק של יולדות רבות.

בתנאים מסוימים, הסרפטוקוק הזה יכול לגרום זיהום קשה תוך שעות מרגע הלידה. זיהום זה גורם תחלואה קשה ושיעור התמותה ממנו גבוה. לא תמיד ניתן לדעת מראש שיולדת זו או אחרת היא נשאית של החיידק, ולכן לא תמיד ניתן לתת אנטיביוטיקה סמוך ללידה על מנת למנוע את התחלואה אצל התינוק. בתנאים כאלה, לחיסון של האם העתידית יש יתרון ברור, יש זמן לתת אותו לפני הלידה והתינוק נולד כשהוא מצויד ברמה טובה של נוגדנים.

גם במקרה של השעלת, התחלואה הקשה ביותר מתרחשת לפני גיל חודשיים אצל תינוקות. את החיסון הראשון נגד שעלת נותנים בגיל חודשיים (החיסון אינו יעיל לפני כן). לכן הפיתרון הטוב ביותר נגד השעלת הוא שהתינוק יוולד, כשהוא כבר מצויד ברמה טובה של נוגדנים נגד המחלה.

2. מערכת החיסון של התינוק אינה בשלה כמו זו של ילדים גדולים יותר או מבוגרים. לכן, חיסונים מסוימים אינם יעילים אצל התינוק. לעתים, רק אחרי שנתיים החיסון מצליח לעורר תגובה חיסונית יעילה אצל התינוק. אין דבר יותר הגיוני מאשר לנצל את יכולתה של האם לפתח רמה טובה של נוגדנים כדי לעקוף את הקושי הנ"ל. 

דוגמה קלאסית לזיהום שלא ניתן לחסן תינוקות נגדו הוא הנגיףRSV)  Respiratory Syncitial Virus). וירוס זה גורם כל שנה למגפה של דלקות בדרכי הנשימה אצל תינוקות בתקופת החורף. הזיהום יכול להתבטא בנזלת, אך גם בדלקת קשה של הסימפונות הקטנות, בשיעול ובקשיי נשימה בדרגות שונות, כולל הפסקות נשימה וכשל נשימתי הדורשים הנשמה מלאכותית.

המחלה יכולה לפגוע בכל תינוק, אך תינוקות מסוימים נמצאים בסיכון גבוה יותר ובהם פגים ותינוקות עם מחלת רקע כגון מחלה ריאתית כרונית או מחלת לב כחלונית (מחלה שבה הדם אינו עובר חמצון בכמות הדרושה).

כיוון שמדובר במגפה של ממש, מדי שנה נעשה מאמץ ניכר לפתח חיסון למחלה זו, אך בינתיים לא נרשמה כל הצלחה. יתרה מזאת, במקרים מסוימים אף היינו עדים ליתר תחלואה בקרב המחוסנים. כיום, על מנת להגן על התינוקות הנמצאים בסיכון גבוה, נותנים נוגדנים מלאכותיים, אך שיטה זו היא קצרת מועד ויקרה  מאוד.

בעתיד עשויים לחסן אמהות נגד הסטרפטוקוק B מקבוצת GBS, נגד וירוס ה-RSV הגורם לברונכיוליטיס, נגד וירוס השלשולים ROTAVIRUS וחיסון נגד הפנוימוקוק (עוד חיידק הגורם תחלואה שכיחה בקרב תינוקות). חיסונים שאינם חיים מוחלשים לא פוגעים במהלך התקין של ההריון ואינם פוגעים בעובר.

ד"ר סרג' גרדשטיין הוא רופא ילדים ומומחה לזיהומים במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית  

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש