חיפוש

dsdsdsd
הערכת משקל העובר מדויקת פחות אצל בנות

למה הערכת משקל מדויקת פחות אצל בנות?

ממחקר בבית חולים "בילינסון" עולה: רמת הדיוק של הערכת משקל העובר גבוהה ב-30% אצל בנים לעומת בנות

פרופ' יריב יוגב, ד"ר ניר מלמד

בסדרה של מחקרים רחבי היקף שבדקו כ-3,500 הערכות משקל של עוברים שנולדו בבית החולים "בילינסון" מקבוצת כללית, נבדק כיצד משפיע מין העובר על רמת הדיוק של הערכת המשקל.

הערכת המשקל בוצעה שלושה ימים בלבד לפני הלידה, כדי לאפשר בדיקה מדויקת של הפער בין המשקל שנמצא בהערכה לבין המשקל האמיתי של התינוק בעת הלידה.

הממצאים הראו שרמת הדיוק גבוהה ב-30% אצל בנים לעומת בנות. בין הסיבות האפשריות להבדלים ברמת הדיוק:

• שוני באחוזי השומן בגוף של בנות מול בנים.
• מרכיבים הורמונליים שונים.
• העובדה שנוסחאות לחישוב משקל העובר פותחו על בסיס הניסיון בעוברים בנים בלבד.

לאור הממצאים, פיתחו החוקרים נוסחה נפרדת לחישוב הערכת המשקל של בנים ושל בנות. השימוש בנוסחה המותאמת למין העובר הראה שיפור ברמת הדיוק של ההערכה.

כיוון שהערכת המשקל מתבססת על מדידת אזורים שונים בגוף העובר (ראש, בטן, רגליים ועוד) וחישוב היחסים ביניהם, בדקו החוקרים אם קיים שוני במאפייני הגדילה בין המינים. הממצאים הראו שמאפייני הגדילה של בנים ובנות שונים מאוד, ומכאן גם ההבדל ביחסים בין המדדים השונים שנבדקים בהערכת המשקל.

פרופ' מרק גלזרמן, מנהל בית החולים לנשים בבילינסון, ציין כי "עד היום אין בידינו כלים מדויקים להערכת המשקל של עובר טרם היוולדו. לבדיקת האולטרסאונד טווח טעות גדול למדי. המחקר שלנו שהמתמקד בהבדלים בין המינים יסייע להקטין במעט את טווח הטעות".

ד"ר ניר מלמד ופרופ' יריב יוגב, רופאים בכירים בבית החולים לנשים ומעורכי המחקרים, הוסיפו: "סדרת המחקרים המקיפה והרחבה שנערכה בבילינסון תוכל לסייע בהבנת הגורמים המשפיעים על מאפייני הגדילה ברחם של בנים מול בנות. תובנות אלה יוכלו לסייע בשיפור רמת הדיוק של הערכת המשקל".

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש