חיפוש

dsdsdsd
טיפים להקלה על נחירות, גודש באף, צרידות ובעיות שמיעה בהריון

בעלך סיפר לך שאת נוחרת?

בזמן ההריון עוברים על האישה שינויים גופניים רבים שמשפיעים, בין השאר, על האף, על האוזן ועל הגרון. מצורפים טיפים חיוניים להקלה על גודש באף, על נחירות קולניות, על צרידות ועל בעיות שמיעה

פרופ

פרופ' בני נגריס

​תקופת ההריון עמוסה בלחצים, בהתרגשויות ובשינויים פנימיים. החל מהשלבים הראשונים עוברים על גוף האישה ההרה שינויים מטבולים, הורמונליים ופיזיים, שמשפיעים גם על מערכת האף האוזן והגרון.

אף גדוש

במהלך ההריון האף גדוש רוב הזמן ויש תחושה של צינון מתמיד. בשל הגודש הרב, ייתכנו כאבי ראש ואפילו תחושה של סתימה באוזניים.

כדאי לקנח את האף בעדינות ולעשות אינהלציות אדים עם שתיים־שלוש טיפות שמן ריחניות, כמון ושמן אקליפטוס. 

אף גדוש עלול לגרום לך לנחור, ולכן כדאי להירדם על הצד ולא על הגב. בנוסף, כיוון שהאף הסתום גורם לך לנשום מהפה, מומלץ לשים כוס מים ליד המיטה ולמרוח וזלין על השפתיים היבשות. אם הגודש באף מחמיר, ניתן לבקש מהרופא תרופות מייבשות.

דימום מהאף

תופעת הדימום מהאף שכיחה ביותר בזמן ההריון. היא מתחילה בדרך כלל בשליש השני, ולעיתים ללא גירוי מוקדם.

אם האף מדמם יש ללחוץ על חלקו הרך, מתחת לעצמות האף, במשך כעשר דקות כשהראש מוטה לפנים. אם מופיעים שני דימומים באף במהלך ההריון ולא משנה מה הטווח ביניהם, או דימום אחד משמעותי, יש להיוועץ ברופא אף־אוזן־גרון. 

בעיות אוזניים

אירועים של אובדן שמיעה פתאומי ו/או שיתוק עצב הפנים שכיחים במהלך ההריון ולאחריו, ונדרשת בדיקת רופא אף אוזן גרון ונוירולוג בדחיפות. לרוב מטפלים בסטרואידים וההחלמה מלאה בשני המצבים.

כתוצאה מגודש האף והפרעה באוורור האוזניים, תיתכן תחושת אטימות באוזניים והצטברות נוזלים באוזן התיכונה. הטיפול לכך הוא הפחתת גודש האף.

במחלות אוזניים מסוימות, שקיימות עוד בטרם ההריון, תיתכן החמרה בשמיעה בזמן ההריון (לדוגמה: אוטוסקלרוזיס היא מחלה בה יש קיבוע של אחת מעצמות השמע הקטנות באוזן התיכונה).

גם נשים שחולות במחלת מנייר, שבה מופיעים התקפי סחרחורת  וירידה בשמיעה, סובלות מעלייה בתדירות ההתקפים בזמן הריון. 

מיתרי הקול

בשל השינויים ההורמונליים ואגירת הנוזלים בגוף בכלל ובמיתרי הקול בפרט, ייתכן שינוי בקול במהלך ההריון. גודש אף וליחה מוגברים שמגרים את מיתרי הקול באופן מתמיד עלולים לגרום לצרידות. אפשר לבצע אינהלציות ולקחת תרופות מייבשות.

50%-30% מהנשים ההרות סובלות מצרבת כתוצאה מחזרה של חומציות הקיבה לוושט. החומציות גורמת לתחושת הצרבת וגם צורבת את מיתרי הקול וגורמת לצרידות.

במצבים אלו יש לפנות לרופא על מנת לקבל טיפול בנוגדי חומצה.

פרופ' בני נגריס הוא רופא בכיר במחלקת אף אוזן גרון במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש