חיפוש

dsdsdsd
האם פעילות גופנית יכולה להפריע לטיפולי פוריות

הקשר בין פעילות גופנית והצלחה בטיפולי פוריות

פעילות גופנית טובה גם לפוריות, אך חוקרים באוניברסיטת הרווארד סבורים שהיא עלולה להפריע לנשים שעוברת טיפולי IVF

ד"ר יריב גדעוני

ד"ר יריב גדעוני

המהפכה הבריאותית מקיפה אותנו מכל עבר, לפחות במימד ההצהרתי: מזון איכותי + אימון גופני קבוע מרכיבים יחד את הנוסחה האולטימטיבית לאורח חיים בריא.

האם הנוסחה הזאת מתאימה גם לטיפולי פוריות?

למרות היתרונות הבריאותיים של הפעילות הגופנית, הקשר בין אימון גופני ופוריות עלול להיות בעייתי: אחת מתופעות הלוואי של פעילות גופנית אינטנסיבית אצל אתלטיות היא הפרעות בסדירות המחזור החודשי והפרעות בפוריות.בקרב אתלטיות עם מסת גוף נמוכה (BMI), ניתן לזהות הפרעות פוריות מגוונות - החל מאי תפקוד של הגופיף הצהוב ועד העלמות הווסת.

 עדיף להיות שמנה?

ממש לא. אחת מתופעות הלוואי של עודף משקל היא הפרעות ביוץ ופוריות. אם אישה שסובלת מעודף משקל, מתחילה לעסוק בפעילות גופנית המובילה לירידה במשקל, היא עשויה להביא לשיפור משמעותי בסדירות הביוץ ומשפרת את הסיכוי להיכנס להריון.

האם פעילות גופנית מסייעת לנשים שעוברות טיפולי IVF?

על אף שפעילות גופנית הוכחה כבעלת השפעה על הפוריות, עד כה לא נעשו מחקרים מסודרים על הקשר בין פעילות גופנית והפריה חוץ גופית.

המחקר:
באוקטובר 2006 פירסם של האיגוד האמריקני למיילדות וגינקולוגיה ACOG מחקר שבוצע באוניברסיטת הרווארד. על־פי הפרסום, החוקרים בדקו  2,232 נשים שעברו טיפולי IVF בין השנים 1994 ל-2003 בשלושה מרכזי IVF בסביבת בוסטון.

במסגרת המחקר, נבדק הקשר בין פעילות גופנית לפני ובמשך הטיפולים ובין תגובת הנשים, שיעור ביטולי הטיפול (עקב חוסר תגובה מספקת),כשלון בהפריה,כשלון בהשרשה ושיעור ההפלות בקבוצת המחקר. הנשים מילאו שאלונים לגבי הרגלי הפעילות הגופנית שלהן טרם הטיפולים ובמהלכם.

התוצאות:
ככלל, לא נמצאו יותר לידות  בקרב הנשים שדיווחו על פעילות גופנית סדירה לעומת הנשים שלא דיווחו על פעילות גופנית כלל.
בקבוצת הנשים שדיווחה על ארבע שעות אימון או יותר בשבוע במשך שנה עד תשע שנים, נצפו 40 אחוז פחות לידות ופי שלושה יותר בהשוואה לנשים שלא דווחו על פעילות גופנית.

בקרב נשים שעסקו באימון גופני של סיבולת לב-ריאה, נמצא סיכוי נמוך ב-30 אחוזים להריון מוצלח ולידה לעומת נשים שלא עסקו בפעילות גופנית.

מסקנת החוקרים:
לפעילות גופנית קבועה לפני טיפולי IVF יש השפעה שלילית על הסיכוי להיכנס להריון, בעיקר בקרב נשים שהתאמנו ארבע שעות או יותר בשבוע, במשך שנה עד תשע שנים ובקרב נשים שעוסקות באימון של סיבולת לב-ריאה.

האם יש המלצה גורפת בעקבות המחקר?

למרות המסקנות של החוקרים, הממצאים הנ"ל אינם חזקים מספיק בכדי להמליץ חד משמעית למטופלות IVF להימנע מפעילות גופנית.

בכדי להוכיח או לשלול קשר בין פעילות גופנית מוגברת לבין כשלון להרות בטיפולי IVF יש לבצע מחקרים נוספים ורק אז להסיק מסקנות מבוקרות.

בינתיים, לעוסקות בפעילות גופנית כדרך חיים, ניתן להמשיך באותו אורח חיים ספורטיבי אולם, לבצע זאת רק תחת בקרה מקצועית.

ד"ר יריב גדעוני הוא רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית ומרכז תחום פוריות במחוז מרכז של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש