חיפוש

dsdsdsd
אדם נכנס למכונת CT

זהירות: CT מיותר

יותר ויותר אנשים מבקשים בדיקת CT "כדי לדעת מה יש לי". יותר ויותר רופאים נכנעים לבקשה, על אף שהם יודעים כי הבדיקה כרוכה בחשיפה לקרינה

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בדיקת CT נהפכה להיות מנטרה שגורה בקרב כל מי שמבקש/ת לברר חשד לבעיה רפואית - אמיתית או מדומה. לכן לפני שאת או אתה פותחים במסע שכנועים מתיש מול רופא המשפחה בניסיון לשכנע אותו שבדיקת סי־טי היא הדבר שלו אתם זקוק, כדאי לדעת (ולהפנים) שקרינה בבדיקת סי־טי אחת שוות ערך לשהייה בשמש במשך שלוש שנים וחצי.

עלייה חדה בשימוש בבדיקות CT עלולה להיות בעיה משמעותית לבריאות הציבור וזאת בשל הסיכון לחשיפה לקרינה - כך טוענים חוקרים אמריקנים שפירסמו לראשונה את חששותיהם במאמר שפורסם בנובמבר 2007 בכתב העת הרפואי החשוב The New England Journal of Medicine.

החוקרים, ד"ר דיוויד ברנר וד"ר אריק הול מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת קולומביה בניו־יורק, טוענים שהסיכון להתפתחות סרטן כתוצאה מבדיקות סי־טי, לא הוערך דיו ולא הקדישו לו תשומת לב ראויה בעבר.

האם מדובר בבדיקות נפוצות?

מאוד. מדי שנה נעשות בארצות־הברית יותר מ־62 מיליון בדיקות סי־טי, וזאת בהשוואה לשלושה מיליון בדיקות שנעשו ב־1980. המחקרים מייחסים את הגידול הדרמטי הזה לחידושים הטכנולוגיים שהפכו את הבדיקות ליותר ידידותיות הן למשתמש והן לרופאים. עם זאת, לדברי החוקרים, הגידול בשימוש בבדיקות סי־טי אחראי במידה רבה להכפלה של החשיפה לקרינה שהתחוללה במהלך אותה התקופה.

האם מדובר בקרינה מסוכנת?

כותבי המאמר מציינים שסברו בתחילה שהרמות הנמוכות של הקרינה שכרוכות בבדיקות אינן מסוכנות. עם זאת, מידע שנאסף על ניצולי הפצצה האטומית שנחשפו לאותה רמה של קרינה מצביע על גידול בסיכון לסרטן בטווח הארוך. להערכתם, עד 2% מהגידולים הממאירים העתידיים ייגרמו כתוצאה מקרינה הכרוכה בבדיקות סי־טי.

הרופאים לא מודעים לכך שיש בדיקות מיותרות?

"בדיקות סי־טי", אומרים גורמים רפואיים בארצות הברית, "משמשות לעיתים סוג של רפואה מתגוננת כדי שהרופא יוכל להתגונן במקרה הצורך מפני תביעה משפטית". החוקרים מוסיפים כי ייתכן שחלק מהבדיקות מיותרות, כיוון שהן "נובעות מתקשורת לקויה בין הרופאים ללקוחות אשר דורשים לעיתים קרובות בדיקת סי־טי,  כיוון שהם רוצים לדעת מה יש להם".

הרופאים נאלצים היום יותר ויותר להתגונן מתביעות ולכן נוטים להגן על עצמם מכל זווית אפשרית בעזרת בדיקות עזר והדמיה, רק כדי שלא יבוא מישהו ויטען שהחמיצו אבחנה כלשהי. לעתים, הם לא שוקלים חלופות שאינן מזיקות, כמו בדיקת אולטרסאונד שהיא זמינה ולא מזיקה או בדיקת MRI שהיא יקרה פי כמה מבדיקת סי־טי, ולכן לא ניתן להשתמש בה באותה התכיפות. היא גם פחות יעילה בהדגמה של מחלות עצם.

האם גם בישראל עושים בדיקות מיותרות?

לצערי הרב, אני רואה לעיתים קרובות המלצות לבדיקות סי־טי שנראות לי מיותרות. כך, למשל, הרופאים מבקשים לעתים קרובות בדיקת סי־טי של עמוד השדרה המותני כדי לברר מהן הסיבות לכאבי גב תחתון.

האם אפשר לוותר על הבדיקות האלה?

בהחלט. ברוב המקרים, לקיחת מידע מקיף מההלקוח, בדיקה גופנית מקיפה ומתן הסבר הולם יכולים לחסוך את הבדיקה.

95% מכאבי הגב חולפים מעצמם בתוך שישה שבועות. נוסף על כך, מעקב אחרי חולים שנותחו בגלל כאבי גב במשך שנה מגלה, למרבית הפלא, כי בטווח הקצר הם אכן נהנים מהקלה משמעותית בכאבים אחרי הניתוח, אולם כעבור שנה אין שום הבדל ברמת הכאבים שלהם בהשוואה לאלה שלא נותחו.

הסבר הכולל את כל הנתונים האלה עשוי להפחית משמעותית את שיעור הבדיקות המיותרות, והקביעה הזאת נסמכת על ניסיון אישי עם לקוחות, שרבים מהם ויתרו על הבדיקה לאחר שהתברר להם שהיא לא תשנה דבר.

CT.jpg

החוקרים מציעים שלוש דרכים להפחתת הסיכון הכרוך בבדיקה:

• הפחתת מינון הקרינה הכרוכה בבדיקה.
• המרת הבדיקות הכרוכות בקרינה באמצעי הדמיה שאינם כרוכים בקרינה, כמו בדיקות MRI.
• הפחתת המספר הכולל של בדיקות סי־טי.

עלייה במודעות של הרופאים ושל הציבור לסיכון האפשרי הכרוך בבדיקות סי־טי מיותרות עשויה לשפר את האיזון בין האילוצים השונים לבין הצורך האמיתי בבדיקות ההדמיה האלה.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית. הוא משיב על שאלות גולשים בייעוץ מומחים און־ליין בתחום רפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש