חיפוש

dsdsdsd
סיכון לשבר בפרק הירך מתרופות נגד צרבת

סיכון מוגבר לשבר בפרק הירך מתרופות נגד צרבת

חוקרים: הקטנת חומציות הקיבה מקשה על הגוף לספוג סידן, שהיעדרו עלול לדלדל את העצמות ולגרום שברים

תרופות נגד צרבת עשויות להקל על התחושה הלא נעימה בוושט ובקיבה, אך המשתמשים בהן עלולים לשלם מחיר יקר בגיל מבוגר יותר. מחקר שפורסם בכתב העת הרפואי JAMA מצא כי הסיכוי של אנשים בגיל 50 ויותר שנטלו במשך שנה ויותר תרופות נפוצות נגד צרבת לשבור את מפרק הירך, גדולים משמעותית מסיכוייהם של מי שלא נטלו תרופות כאלה.
עורכי המחקר התבססו על תיקים רפואיים של יותר מ-145 אלף מטופלים בבריטניה, שגילם הממוצע 77. החוקרים מצאו עוד, שקבוצת הסיכון הגדולה ביותר היא זו שחבריה נטלו כמויות גדולות של תרופות להפחתת חומציות בקיבה במשך יותר משנה. הנמנים עם קבוצה זו מועדים פי 2.5 לשברים במפרק הירך לעומת מי שלא נטלו כל תרופה.

באיזה תרופות מדובר?

מדובר בתרופות ממשפחת "חוסמי משאבת הפרוטונים" המשווקים בישראל בשם Losec , Zoton ו-Nexium. גם תרופות ממשפחת מעכבי 2H בשם Gastro ו-Cemidin, גורמים לסיכון מוגבר לשברים במפרק הירך, אבל הוא קטן יותר.

האם השימוש בתרופות הללו נפוץ?

עשרות מיליוני בני אדם בעולם הסובלים מחומציות יתר של הקיבה, נוטלים תרופות אלה.

מה הקשר בין צרבת לשבר בפרק הירך?

החוקרים הגיעו למסקנה, שהקטנת חומציות הקיבה מקשה על הגוף לספוג סידן, שהיעדרו עלול לדלדל את העצמות ולגרום שברים. החוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת פנסילווניה סבורים שהרופאים לא צריכים לרשום למטופליהם את התרופה לתקופות ארוכות, אלא אם יש לכך הצדקה של ממש.
לדברי החוקרים, הגברים שהשתתפו במחקר מועדים לשברים יותר מהנשים, "ככל הנראה משום שנשים מודעות לבריחת סידן בתפריט היומי שלהן".
גם ד"ר סנדרה דיאל מאוניברסיטת מקגיל במונטריאול, שלא היתה שותפה למחקר, אבל ביצעה מחקר דומה בנפרד, ממליצה למטופלים לדון עם רופאיהם בסיכומים וביתרונות שבנטילת תרופות סותרות חומצה, ולהמעיט, אם אפשר, בשימוש בהן.

יש גם דעות אחרות?

ד"ר אלן בוכמן מאוניברסיטת נורתווסטרן שלא השתתף במחקר, סבור שאין לשנות את הטיפול הרפואי, כיוון שרופאים אמורים ממילא לעקוב אחר צפיפות העצם אצל חולים מבוגרים הנוטלים תרופות, ולהמליץ על הגדלת צריכת סידן לכל מטופליהם. "רוב האנשים אינם צורכים די סידן", אמר ד"ר בוכמן. הוא גם תהה אם ממצאי המחקר היו זהים לו היה נערך בארץ שטופת שמש, שבה יש שפע של ויטמין D, המסייע לספוג את הסידן בגוף.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא עורך מדור התרופות בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש