חיפוש

dsdsdsd
ניסויים קליניים בודקים את ההשערה שגורמים לאלצהיימר קשורים לסוכרת

הקשר בין סוכרת ואלצהיימר

ניסויים קליניים בודקים השערה, שפעם נראתה מהפכנית: הגורמים לאלצהיימר קשורים לסוכרת. מוצאם של תאי הבטא בלבלב, שאובדנם גורם לסוכרת, הוא מאותו מקור עוברי כמו תאי העצבים במוח

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

מה הקשר בין מחלת הסוכרת לאלצהיימר והאם תרופה לסוכרת יכולה להקל על חולי אלצהיימר? על פי מחקר שפורסם לראשונה באפריל 2006, התרופה לסוכרת אבנדיה (רוסיני) עשויה להאט או לעצור את ההתקדמות הבלתי נשלטת של מחלת אלצהיימר. מחקרים מוקדמים מצאו שהתרופה יכולה לעשות זאת, לפחות בחולים שלא נושאים את הגן ApoE4, שקשור לסוג של מחלת אלצהיימר מוקדמת המתקדמת במהירות.  

האם זו בשורה משמחת?

כיוון  שיש צורך דחוף בטיפולים חדשים במחלה ובמניעתה, מדובר בחדשה טובה. עם זאת, ההשערה שמאחורי הטיפול הזה מעריכה שאותם התהליכים שמאפיינים את סוכרת נמצאים גם בבסיסה של מחלת האלצהיימר.   

מגיפת הסוכרת בארצות הברית קשורה למגיפה של השמנת היתר. האם השמנת היתר מנבאת גם עלייה בשכיחות האלצהיימר?

"זה אכן תואם במדויק את ההשערה שלנו", אומר ד"ר אלן רוזס. "מספר חוקרים מוצאים דמיון בין חילוף החומרים בסוכרת ובאלצהיימר. גם מוצאם של תאי הבטא בלבלב, שאובדנם גורם לסוכרת, הוא מאותו מקור עוברי כמו תאי העצבים במוח".

"חולי סוכרת הם בסיכון גבוה יותר לפתח אלצהיימר", אומר ד"ר ביל תאיס, סגן נשיא לעניינים רפואיים ומדעיים באיגוד אלצהיימר, שמושבו בשיקגו. לפחות בנשים, אומר תאיס, גם השמנת יתר מעלה  את הסיכון לחלות באלצהיימר. "יש לנו מחקרים שמצביעים על כך שאנשים שהם שמנים בגיל הביניים הם גם בסיכון גבוה יותר לפתח אלצהיימר. יש כאן מיסוך מסוים, כי אם אתה זכר ומאד שמן, אתה בדרך כלל לא מגיע לגיל מספיק מבוגר כדי לחלות במחלה הקשה, אבל הנטייה הזאת כן ברורה בנשים".

ד"ר רוזס, שהוא כיום סגן נשיא בכיר למחקר גנטי בחברת התרופות GSK, וד"ר אן סונדרס, אשתו ועמיתת מחקר שלו, מתארים את ההשערה בפרוטרוט בעלון של איגוד רופאי האלצהיימר Alzheimer`s & Dementia מחודש אפריל. 

בתחילת שנות ה 90 של המאה הקודמת, ד"ר רוזס ועמיתיו היו הראשונים שמצאו את הקשר בין הגן ApoE4  להתחלה מוקדמת של אלצהיימר. "גילינו שהגן ApoE4  קשור משמעותית לצורה השכיחה של המחלה``, אומר ד"ר רוזס. "מה שלא היה ידוע הוא איך הגן פועל במוח. במהלך השנים, ביצענו ניסויים כדי לראות איך הצורות השונות של הגן מבצעות את חילוף החומרים בחיות. מצאנו שינוי בשימוש בסוכר".

לגוף יש מערכות מסובכות, שקשורות ביניהן, לבקרה של השריפה של הדלק העיקרי שלו  -  סוכר (גלוקוזה).  המערכת הזאת משובשת לחלוטין הן בסוכרת והן באלצהיימר. ד"ר רוזס מצביע על מחקרים שהשתמשו בהדמיות, שהראו שבמוחם של אנשים שנושאים את הגן ApoE4  יש ויסות נמוך יותר של שריפת הסוכר. "מה שיש לנו כאן הוא חילוף חומרים לקוי של סוכר באנשים הרבה לפני שהם מייצרים את הרבדים והקישורים (האופייניים לממצאים במוחם של חולי אלצהיימר) ומיפויי מוח, שמראים ירידה בחילוף החומרים של סוכר  -  אפילו בגיל 18, הגיל הצעיר ביותר בו אנו יכולים לבצא את המיפוי הזה, בקרב אנשים שנושאים את הגן", אומר רוזס. "במקרים של אלצהיימר, מיפינו רבדים של עמילואיד באזורים שם ישנה הפרעה של חילוף החומרים של סוכר".   

האם התרופה לסוכרת טובה גם לאלצהיימר?  

החברה בה עובד רוזס, GSK, מייצרת את האבנדיה, אחת מקבוצת תרופות לטיפול בסוכרת שמשפרות את צריכת הסוכר בתאים. ניסויים קליניים קטנים, מראים שאבנדיה משפרת קלות את התפקוד השכלי באנשים עם מחלת אלצהיימר קלה עד בינונית. אבל נראה שהיא פועלת רק בקרב אנשים שאינם נושאים את הגן ApoE4 . "שאם אתה סובל אלצהיימר ואין לך גן ApoE4 , נראה שתוכל ליהנות מתוצאות מהירות וטובות יותר עם אבנדיה", אומר ד"ר רוזס. "אבל אם אתה נושא את הגן ApoE4 , נראה שהתרופה לא תפעל, או שתזדקק למינונים גבוהים יותר".   

מינהל המזון והתרופות האמריקני כבר אישר ניסוי קליני רחבת ממדים עם אבנדיה בקרב חולי אלצהיימר שעברו סקר גנטי.  עד שייוודעו תוצאות המחקר, דבר שייקח שנים, יש להיזהר משימוש באבנדיה לטיפול באלצהיימר, מזהיר ד"ר רוזס. גם ד"ר תאיס אומר שזה מוקדם מדי לנסות אבנדיה או כל תרופה אחרת שמשמשת לטיפול בסוכרת כדי לטפל באלצהיימר. עם זאת, הממצאים נותנים לתאיס תקווה. "זה פתח נוסף שאולי נפתח בדור הבא של הטיפולים במחלה", הוא אומר. "וככל שייפתחו יותר דלתות, כך נתקרב למציאת אוצר מאחורי אחת מהן".   

 מחלת אלצהיימר פוגעת אנושות בחולים, שמאבדים בעצם צלם אנוש, לאו דווקא בחיצוניות, אלא במה שמייחד את האדם מהבהמה: התבונה האנושית. במעבדה אכן רואים מרבצים של רבדים של חלבוני עמילואיד, שמסתדרים בצורה אופיינית במוח, כמתואר לעיל. כיום יש מספר תרופות שאמורות להאט את ההידרדרות של המחלה, אבל תועלתן מועטה וקצרת טווח. אם החוקרים יגיעו להבנה מעמיקה יותר ביחס לסיבות שגורמות למחלה המנוונת הזאת, תהיה אפשרות לאתר גם תרופות יעילות יותר ואמצעים אחרים למנוע אותה. ידוע, אכן, שחולי סוכרת נפגעים במחלה הזאת בשכיחות יותר גבוהה, והחוקרים הנ``ל מנסים למצוא את החוט המקשר בין שתי המחלות.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית   

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש