חיפוש

dsdsdsd
למה חשוב להקדים לניתוח בדיקה אצל רופא שיניים

לחייך בדרך לחדר הניתוח

מחקרים רבים מוכיחים כי עששת ובמיוחד מחלות חניכיים עלולות לגרום להחמרה של מחלות אחרות. החלמה מניתוח תלויה גם בבריאות הפה, ולכן כדאי להקדים לניתוח בדיקה וטיפול אצל רופא השיניים

ד"ר חגי סלוצקי, ד"ר דניאל דליות

הקשר בין זיקנה לבין פה נטול שיניים היה פעם מובהק, אך כיום המצב שונה מכפי שהיה בעבר: אם בשנים עברו רוב בני 65 פלוס, היו חסרי שיניים, כיום אנחנו פוגשים יותר ויותר בני 80 שמחייכים בשיניהם המקוריות.

השיניים אמנם נותרו בפה, אבל הן לא בהכרח בבריאות שלמה. במיוחד חולים מרותקים שלא זוכים לטיפול נאות בשיניהם, הן בשל קשיים טיפוליים ובמיוחד בשל חוסר מודעות. 31% מהזקנים, כך נטען במאמר שעיקרי דבריו מובאים כאן, לא ראו רופא שיניים במשך חמש שנים והסכנה לזיהום שמקורו מחלות הפה והמשנן ניכרת.

לזימון תור לבדיקת רופא שיניים

מאמר שפורסם בחודש יולי 2010 בכתב העת היוקרתי Journal of the American Geriatrics Society  התייחס לקשר שבין בריאות הפה והמערכות אחרות בגוף. מחברי המאמר הדגישו את השפעת בריאות הפה על הגוף בזמן ולאחר ניתוח.

טיפולי שיניים חינם למבוגרים – כל מה שצריך לדעת

החל מ־2019 נכנסו לסל הבריאות טיפולי שיניים רבים לבני 75 ומעלה. באלו טיפולים מדובר? 


לטבלה עם הפירוט המלא

איך בעיה בשיניים או בחניכיים משפיעה על הגוף?

הפה, בהיותו איבר גלוי לעין, מסמל חלון לבריאות הגוף ומשקף בריאות כללית. הרופאים מדברים כיום בעיקר (אך לא רק) על קשר בין מחלות פה לבין מחלות לב וכלי דם ומחלות רבות נוספות. לדבריהם, אבן השן מהווה מצע גידול לחיידקים שיכולים להגיע דרך מחזור הדם למקומות שונים בגוף ולגרום נזק ופגיעה באברים שונים. זיהומים כרוניים עלולים לגרום לתחילתה של בעיית לב וכלי דם. יש קשר בין בריאות פה לקויה לבין החמרת סוכרת. ברבדים של טרשת בכלי דם אף מצאו עדות לזיהום חיידקי שמקורו בפה.

דלקת כרונית בחניכיים היא גורם סיכון להתפתחות דלקת פנים הלב ופגיעה במסתמי הלב. מדובר במחלה מסוכנת מאוד שפוקדת בעיקר, אך לא רק, אנשים עם ליקוי במבנה הלב והמסתם. דלקת כזאת עלולה להחריף בעקבות ניתוח. ללא טיפול שיניים הולם לפני הניתוח, תוצאות הניתוח עלולות להיות עגומות מבחינת ההתאוששות, ההחלמה, ובעיות בריאות אחרות אף עלולות להחמיר. מחלת חניכיים מסוכנת גם לניתוחים נפוצים בגיל השלישי כמו השתלות מפרקים תותבים בברך ובירך.

ככל שדלקת חניכים מתקדמת יותר, עצם הלסת שנושאת את השיניים נסוגה והשיניים מתנדנדות. שיניים כאלה עלולות להישבר או להיעקר ולחדור למערכת הנשימה או העיכול בזמן ההרדמה.


מונעים דלקת חניכיים ומקטינים סיכון לדמנציה

דמציה ובריאות השןדלקת חניכיים כרונית מעלה ב־70% את הסיכון ללקות בדמנציה בגיל מבוגר. ממה נגרמת דלקת חניכיים? מה הטיפול בה, והכי חשוב – איך למנוע אותה?

האם כדאי להיבדק אצל רופא שיניים לפני ניתוח?

כדאי מאוד! לא תמיד, וזאת בלשון המעטה, יש התייחסות הולמת לבריאות הפה לפני ניתוח. לפי מחקרים שונים, מטופלים רבים עם בריאות פה לקויה, מתייחסים לפה כאל איבר נפרד עם בעיה נפרדת ולא חושבים כי יש קשר בין בריאות הפה לבין בריאות הגוף. כדאי מאוד ומומלץ שבדיקה אצל רופא השיניים תקדים הכנה לניתוח, ומומלץ תמיד לבצע טיפולים משמרים לבריאות השיניים.

האם כדאי לדחות ניתוח בגלל דלקת בחניכיים?

אם השן במצב גרוע עדיף לעקור אותה לפחות שבוע לפני הניתוח. במקרה כזה, דחייה קטנה במועד הניתוח יכולה לתרום לחיזוק הבריאות וצריך לטפל בכל מוקדי הזיהום בפה שעלולים לפגוע בהתקדמות הריפוי מהניתוח. אם הניתוח הוא ניתוח חירום, עדיף לעבור אותו בדחיפות ולא לדחות אותו. במצב כזה, לאחר הניתוח, יש להתייצב אצל רופא השיניים ולהתחיל בסדרת טיפולים נחוצה.

לזימון תור לבדיקת רופא שיניים


ד"ר חגי סלוצקי הוא הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית סמייל

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש