חיפוש

dsdsdsd
למה חשוב להקדים לניתוח בדיקה אצל רופא שיניים

לחייך בדרך לחדר הניתוח

עששת ומחלות חניכיים עלולות לגרום להופעת מחלות אחרות. הצלחה של ניתוח, בגיל מבוגר, תלויה גם בבריאות הפה, ולכן כדאי להקדים לניתוח בדיקה אצל רופא שיניים

ד"ר דניאל דליות

ד"ר דניאל דליות

​הקשר בין זיקנה לבין פה נטול שיניים היה פעם מובהק, אך כיום המצב שונה מכפי שהיה בעבר: אם בשנת 1950 רוב בני 65 פלוס, היו חסרי שיניים, כיום אנחנו פוגשים יותר ויותר בני 80 שמחייכים בשיניהם המקוריות.

השיניים אמנם מקוריות, אבל הן לא בהכרח בריאות. בהכללה, חולים מרותקים אינם זוכים לטיפול נאות בשיניהם, הן בשל קשיים כלכליים והן בשל חוסר מודעות. 31 אחוזים מהזקנים, כך נטען במאמר שעיקרי דבריו מובאים כאן, לא ראו רופא שיניים במשך חמש שנים והסכנה לזיהום אצלם בפה גדולה.

אם השיניים אינן זוכות לטיפול נאות, הן מקור למחלות כמו עששת ודלקות חניכיים, אשר עלולות להשפיע על מערכות נוספות בגוף. מאמר שפורסם בחודש יולי 2010 בכתב העת היוקרתי Journal of the American Geriatrics Society התייחס לקשר שבין בריאות הפה והמערכות הללו. מחברי המאמר הדגישו את השפעת בריאות הפה על הגוף בזמן ולאחר ניתוח.

איך בעיה בשיניים או בחניכיים משפיעה על הגוף?

הפה, בהיותו אבר גלוי לעין, מסמל חלון לבריאות הגוף ומשקף בריאות כללית. הרופאים מדברים כיום בעיקר (אך לא רק) על קשר בין מחלות פה לבין מחלות לב וכלי דם. לדבריהם, אבן השן מהווה מצע גידול לחיידקים שיכולים להגיע למקומות שונים בגוף ולגרום לנו נזק. יש רופאים שטוענים כי זיהומים כרוניים עלולים לגרום לתחילתה של בעיית לב וכלי דם. לדבריהם, יש קשר בין בריאת לקויה בפה לבין החמרת סוכרת. ברבדים של טרשת בכלי דם אף מצאו עדות לזיהום חיידקי שמקורו בפה.

בריאות לקויה בפה, שמתאפיינת בחניכיים במצב עגום, היא גורם סיכון להתפתחות דלקת פנים הלב והמסתמים. מדובר במחלה מסוכנת מאוד שפוקדת בעיקר אנשים עם ליקוי במבנה הלב והמסתם. דלקת כזאת עלולה להחריף בעקבות ניתוח. ללא טיפול הולם לפני הניתוח, תוצאות הניתוח עלולות להיות עגומות מבחינת ההתאוששות, ההחלמה, ובעיות בריאות אחרות אף עלולות להחמיר. מצב פה עגום מסוכן גם לניתוחים נפוצים כמו השתלות מפרקים תותבים בברך ובירך.

ככל שדלקת חניכים מתקדמת יותר, עצם הלסת שנושאת את השיניים נסוגה והשיניים מתנדנדות. שיניים כאלה עלולות להתנתק ולחדור למערכת הנשימה או העיכול בזמן ההרדמה.

בעיית פה נוספת שדורשת שימת לב היא פה יבש. זו בעיה שכיחה ביותר שנגרמת על ידי גורמים שונים, כמו תרופות. פה יבש פוגע ביכולת הבליעה ובטעם, אך פה יבש הוא גם גורם סיכון להופעת פצעים בפה ולהווצרות פטרת פה. פה יבש גם מפריע לרופא השינים להתאים שיניים תותבות ללקוח שלו .

האם כדאי להיבדק אצל רופא שיניים לפני ניתוח?

כדאי מאוד! לא תמיד, וזאת בלשון המעטה, יש התייחסות הולמת לבריאות הפה לפני ניתוח. לפי מחקרים שונים, מטופלים רבים עם בריאות פה לקויה, מתייחסים לפה כאל איבר נפרד עם בעיה נפרדת ואינם חושבים כי יש קשר בין בריאותו לבין בריאות הגוף. כדאי מאוד ומומלץ שבדיקה אצל רופא השיניים תהיה חלק מההכנה לניתוח.

האם כדאי לדחות ניתוח בגלל דלקת בחניכיים?

אם השן במצב גרוע עדיף לעקור אותה לפחות שבוע  לפני הניתוח. במקרה כזה, דחייה קטנה במועד הניתוח יכולה לתרום לחיזוק הבריאות. אם מדובר במצב כרוני על אש קטנה בלא זיהום פעיל ברור, ואם הניתוח חשוב, עדיף לעבור את הניתוח ולא לדחותו.  לאחר הניתוח, נא לא לשכוח להתייצב אצל רופא השיניים ולהתחיל בסדרת טיפולים נחוצה.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש