חיפוש

dsdsdsd
חיסון נגד דלקת ריאות לאוכלוסייה מבוגרת

מומלץ: חיסון נגד דלקת ריאות

דלקת ריאות היא מחלה זיהומית שעלולה לתקוף בכל עונות השנה ולא רק בחורף. המחלה עלולה להסתבך, בעיקר אצל בני 65 פלוס, ולכן מומלץ לנצל את השירות שהכללית מעניקה ללקוחותיה ולהתחסן. החיסון ניתן חינם

דורון קוראל

דורון קוראל

דלקת ריאות היא מחלה זיהומית שנגרמת בדרך כלל על־ידי חיידקים ובעיקר חיידק הפנאומוקוק, אך לעתים גם על־ידי נגיפים (דלקת ריאות ויראלית). במקרים מסוימים, מחלה נגיפית של דרכי הנשימה (כמו שפעת) מחלישה את מנגנוני ההגנה של מערכת הנשימה ומביאה אחריה להדבקות בדלקת ריאות חיידקית.

מהם המאפיינים של המחלה?

הביטוי העיקרי למחלה הוא בנאדיות הריאה (קשי האוויר הזעירים שנמצאים בריאות), אשר מתמלאות במוגלה. התסמינים (סימפטומים) תלויים בחלק של הריאה שנפגע ובמידת האלימות של החיידקים או הנגיפים ובעמידותה של המערכת החיסונית שלך. התסמינים כוללים: שיעול עם כיח מוגלתי רב, כאבים בחזה, חום ולעתים גם קוצר נשימה. בדרך כלל דלקת ריאות מתחילה כברונכיטס (דלקת הסימפונות).

איך נדבקים בדלקת ריאות?

ההדבקה במחולל הדלקת - נגיפי או חיידקי - מתרחשת במגע עם רוק ונוזלים מדרכי הנשימה. גם עיטוש, שיעול, נשיקה ומגע ידיים עלולים להעביר את מחלה.

האם מדובר במחלה עונתית, מי בקבוצות הסיכון?

המחלה שכיחה יותר בחורף, אך היא עלולה להופיע גם בעונות המעבר ובקיץ - אומר ד"ר ניקי ליברמן, ראש אגף הרפואה בקהילה בכללית. לדבריו, אפשר לחלות בדלקת ריאות בכל גיל, אבל היא בדרך כלל תוקפת פגים, תינוקות וקשישים. בגילאים אלה היא גם יותר מסוכנת. בנוסף, לאנשים הסובלים ממחלות ריאה ומחלות כרוניות אחרות (כמו סוכרת), סיכוי גבוה יותר לחלות בדלקת ריאות.

האם מדובר במחלה נפוצה?

על מידת תפוצתה של המחלה אפשר להתרשם מהנתונים הבאים: מדי שנה חולים בדלקת ריאות כ־45 אלף לקוחות של הכללית. בסך הכל יש לכללית כ־ 3.9 מיליון לקוחות.

האם ניתן להתחסן? כיצד ניתן למנוע הידבקות?

החיסון מומלץ לכל המבוגרים מעל גיל 65, וכן לאנשים בכל גיל הנמצאים בסיכון: אנשים הסובלים ממחלות כרוניות מסויימות כגון סוכרת, מחלות ריאה ולב וכן לאנשים עם בעיות במערכת החיסונית. החיסון מכסה 23 זנים שונים של חיידק הפנאומוקוק, ובקרב בני 65 פלוס די במנה אחת להקנות הגנה לשנים רבות. אנשים מעל גיל 65 שחוסנו בעבר, בהיותם לפני גיל 65, וחלפו לפחות חמש שנים מאז מתן החיסון - צריכים לקבל מנה נוספת של החיסון. אנשים הנמצאים בקבוצות הסיכון ונכללים בין המצבים שהוזכרו לעיל, זקוקים למנות חיסון נוספות בהגיעם לגיל 65.
מטרת החיסון פניומובקס היא לא רק למנוע דלקת ריאות, אלא בעיקר למנוע סיבוכים וזיהומים פולשניים, הקשורים לחיידק זה, כמו דלקת קרום המוח ואלח־דם. שתי המחלות הללו מביאה לתמותה בכ־20 עד 30 אחוזים מהמקרים.

מתי כדאי להתחסן?

אפשר להתחסן בכל עונות השנה, ואין צורך לחכות לסתיו ולחורף, וזאת בשונה מהחיסון נגד שפעת שאותו מומלץ לקבל בכל שנה בסתיו.מה הכללית מציעה ללקוחותיה?
הכללית השקיעה מאמצים כדי להגביר את שיעורי ההתחסנות בחיסון הפניומובקס וזאת לאור העובדה ששיעורי ההתחסנות היו נמוכים במשך שנים. במשך שנתיים - עד שנת 2009 - חוסנו כרבע מיליון מלקוחות הכללית, שהשתייכו לקבוצות היעד לחיסון.

במחקר שנערך על ידי צוות אפידמיולוגים באגף התכנון של הכללית בראשות ד"ר ארנון כהן וד"ר רן בליצר שבחנו נתונים של יותר מ־40 אלף איש, נמצא כי בקרב המתחסנים נרשמה ירידה של כ־12 וחצי אחוזים במספר ימי האשפוז ביחס למי שלא התחסנו. הנתונים מלמדים כי בני 65 ומעלה, אשר קיבלו את חיסון הפנוימווקס חולים פחות ונזקקים פחות לאשפוז ממי שלא חוסנו, וכי אחד מכל שמונה ימי אשפוז נחסך למתחסנים בזכות החיסון. בקרב קשישים חולי סוכרת ובאלו הסובלים ממחלת ריאות, התועלת גדולה אף יותר. כל קשיש חולה סוכרת שקיבל את החיסון, מנע בכך בממוצע יום אשפוז אחד ויותר.

החיסון אינו מצוי בסל התרופות הממלכתי, אבל כללית מעניקה אותו חינם ללקוחותיה בשל חשיבותו הגבוהה. לקבלת החיסון, נא לפנות לאחות במרפאה.​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש