בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 24.08.2006
עדכון אחרון: 09.02.2011

"מחלת הנשיקה" שם רמונטי, המחלה- קצת פחות

לקריאה נוחה
הנגיפים הגורמים לה כל-כך נפוצים בקרב בני האדם, שרובנו נושאים אותם (אבל לא כולנו מפתחים מחלה ניכרת). היא מידבקת בנשיקה – כשמה – וגם בהתעטשות, במגע קרוב וביחסי מין. אין לה תרופה, אבל לרוב התסמינים שלה קלים למדי ועוברים, בסוף לבד. יש דברים יותר גרועים

האם זה שכיח?

מאוד, לרוב מדובר במחלה שכבר חלינו בה בילדותנו. בחלק ניכר מהפעמים ילדים חולים בה בצורה קלה מאוד ולפעמים הם נדבקים בנגיף בלי שיופיעו כלל תסמינים.

מי אחראי כאן?

המחלה נגרמת לרוב על-ידי הנגיף (EBV (Epstein-Barr virus, אך גם הנגיף ( CMV (Cytomegalo Virus גורם לה. שני הנגיפים נמנים על משפחת נגיפי ההרפס, והם פיתחו במשך השנים מנגנון מילוט משוכלל שמאפשר להם להתחמק מהשמדה מוחלטת על-ידי מערכת החיסון מצד אחד ועל פגיעה אנושה בה מהצד האחר - ולהישאר בגוף שלנו לאחר ההדבקה בצורה לטנטית (כלומר בלתי-פעילה) לתמיד. תקופת הדגירה של המחלה (פרק הזמן שבין ההדבקה בנגיף ועד להופעת התסמינים הראשונים) היא בין חודש לחודשיים.

אפשר להבין יותר מה הכוונה ""שכיח מאוד"?

בהחלט. הנגיף EBV הוא אחד הנגיפים הנפוצים ביותר על-פני כדור הארץ ויותר מ-90 אחוז מבני האדם (אי אילו מילארדים אחדים) נושאים את הנגיף. בארצות-הברית, למשל, 95% מהמבוגרים בני 35-40 נחשפו לנגיף. אם תבקרי או תבקר בגן ילדים מצוי ותבדקו זאת, תגלו שכשליש מהילדים מפרישים את הנגיף CMV ברוק.

מה מרגישים?

ברוב המקרים התסמינים של מחלת הנשיקה דומים למחלת הצטננות קלה, או שאין תסמינים כלל. בחלק מהמקרים התסמינים יכולים להיות קשים יותר ולהתבטא בעיקר בחום, בהגדלה של בלוטות הלימפה ובדלקת גרון. סימנים אלה יכולים להימשך תקופה של שבוע עד ארבעה שבועות. החום יכול להיות גבוה או נמוך. דלקת הגרון יכולה להיות מלווה בתפליט (כיסוי) לבן-אפרפר על השקדים, כך שלפעמים הדלקת נדמית, בטעות, כאילו מדובר בזיהום חיידקי. במקרים כאלה, לפעמים רושמים הרופאים אנטיביוטיקה, ומתן אנטיביוטיקה מסוג מוקסיפן יגרום אז לפריחה על-פני כל הגוף. זהו סימן נוסף שמדובר במחלת הנשיקה.

סימנים נוספים שאותם ניתן לזהות בחולים במחלת הנשיקה הם:

• בחילות וחוסר רצון לאכול - שכיחים מאוד.

• הגדלת כבד וטחול – ניכרים לרוב בחולים הסובלים גם מהגדלת משמעותית בבלוטות הלימפה.

• נקודות אדומות על החיך.

• צהבת קלה בלחמיות – עקב מעורבות של הכבד במחלה נגרמת במהלך מחלת הנשיקה דלקת כבד. לא לדאוג, זה חולף.

• פריחה לא ספציפית על אזורי גוף שונים - עלולה לקרות.

• עייפות – עלולים לסבול מעייפות מוגברת במשך מספר שבועות.

 איך יודעים שזו מחלת הנשיקה?

האבחנה נעשית בעיקר על בסיס הבדיקה הגופנית. בנוסף לכך ניתן להיעזר בבדיקות מעבדה. בספירת הדם נראה עלייה קלה במספר הכדוריות הלבנות (מה שמכונה בתדפיס תוצאות המעבדה WBC) ובמיוחד בתת-האוכלוסיה המכונה לימפוציטים. לעיתים תופיע תשובה של הימצאות לימפוציטים אטיפיים (Atypical Lymphocytes) שהם תאים שהימצאותם בדם אופיינית במיוחד למחלת הנשיקה.

בחלק מהמקרים גורם הנגיף לדלקת קלה בכבד ואז ניתן לראות עליה באנזימים המופרשים מהכבד בתדפיס תוצאות המעבדה: GOT Glutamic Oxaloacetic Transaminase ו-Glutamic-Pyruvic  Transaminase GPT הידועים גם בשמם הנוסף AST ו- ALT.

בחלק מהמקרים ניכרת גם ירידה במספר הטסיות בדם (טסיות הן טרומבוציטים. בדף תוצאות ספירת הדם מהמעבדה הן מכונות PLT).

כיוון שמדובר במחלה דלקתית, גם מדדי הדלקת בדף תוצאות בדיקת הדם יהיו מוגברים. מדובר במדד שקיעת הדם ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate) ומדדים של הבדיקה הקרויה CRP (C-reactive Protein). קיימות גם בדיקות סרולוגיות לגילוי הנגיפים. אלה הן בדיקות המזהות את קיום הנוגדנים נגד הנגיפים ונותנות הוכחה חד-משמעית להידבקות בו.

איך זה הגיע אלי הדבר הזה?

הנגיפים שגורמים למחלת הנשיקה מופרשים בנוזלי הגוף, וגם ברוק, כך שהמחלה מידבקת בנשיקה – כשמה - אבל היא מועברת גם ביחסי מין או במגע קרוב באמצעות הדבקה טיפתית (למשל אם המישהי או המישהו שמהם נדבקת התעטשו עליך). העניין הוא שגם לאחר ההחלמה ממשיכים להפריש את הנגיף עוד תקופה ארוכה בנוזלי הגוף - ולכן ההדבקה כל-כך נפוצה.

יש טיפול?

לא, המחלה נגרמת על-ידי נגיף וחולפת מעצמה. במקרים נדירים, ובעיקר באנשים עם מערכת חיסונית ירודה (לדוגמה, חולי איידס או מושתלי איברים) המחלה הנגרמת על-ידי הנגיף CMV יכולה להיות סוערת ואף קטלנית, ובמקרים כאלה ניתן טיפול בתרופה אנטי-נגיפית מיוחדת, הקרויה גאנציקלוויר. Ganciclovir, Cymevene

עלולים להיות סיבוכים?

סיבוכים במחלת הנשיקה הם נדירים ולרוב המחלה חולפת במהירות תוך מספר שבועות. אבל רק לצורך ידע כללי (למי שרוצה לפחד...)

• עייפות: כמעט כל החולים מדווחים על עייפות ולעתים אפילו על תשישות. העייפות משמעותית יותר בתחילת המחלה ובחלוף הזמן, עם ההבראה, היא נמוגה לאיטה ולא נמשכת לרוב יותר מחודש וחצי. בעבר חשבו שקיים קשר בין מחלת הנשיקה לתסמונת העייפות הכרונית, אולם דבר זה לא הוכח.

• קרע בטחול: נדיר ביותר. במהלך המחלה הטחול מוגדל ולכן משגיחים עליו וממליצים על מנוחה בזמן המחלה (וממילא, בשל התשישות, אי אפשר כמעט שלא לנוח).

• חסימה של דרכי נשימה עליונות: נדיר. מצב שבו השקדים בלוע גדלו כל-כך עד שהם נושקים זה לזה וחוסמים את מעבר האוויר. מצב כזה מוגדר "מצב חירום רפואי" ומחייב פניה דחופה לחדר המיון הקרוב. מפחיד? אכן. אבל נדיר.

• הדבקה בהריון: הידבקות בנגיף CMV בשליש הראשון של ההריון יכולה להדביק גם את העובר, ובאחוז קטן מהמקרים תיתכן מחלה שתתבטא בדלקת בכבד, בירידה במספר הטסיות, בפריחה ובדימומים על-פני העור ובפגיעה מוחית המתאפיינת בעיקר בפגיעה בעצב השמע ובחלק מהמקרים גם בפגיעה ברשתית העין.

יש סיבוכים נוספים, אבל הם כל-כך נדירים שאין צורך בשלב זה להרחיב עליהם את הדעת.

כמה זמן זה נמשך החולרע הזה?

לרוב המחלה נמשכת כשבוע-שבועיים, אבל העייפות נותרת לעתים קרובות במשך ארבעה עד שישה שבועות.

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.

נניח שאני מחליט/ה להתעלם מזה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכל לבד... (אחרי הכל, הייתי קילר בגולני או לוחמת בצנחנים, קטן עלי)

במקרה הזה אין כל-כך ברירה ממילא, כי אין לנו היום תרופה למחלת הנשיקה...

מחלת הנשימה והחבר/ה שלי? זה מדבק? הדבקתי אותו/ה?

סביר להניח שכן. או להיפך.

יכול להיות שנחשפתי לנגיפים הגורמים למחלת הנשיקה והיא לא התפרצה אף פעם?

לא. אבל מה שכן יכול להיות הוא שההידבקות גרמה למחלה תת-קלינית, כלומר: בלתי מורגשת על-ידי הנדבק או הנדבקת, ואז זה נראה כאילו לא חלינו אף פעם.

בינינו, אפשר לקנות משהו נגד זה בבית מרקחת ולסגור עניין?

לא, למעט אקמול ודומיו להורדת חום.

ונניח שאני צריך ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד וכל הווג'ראס הזה, או שהרופא משפחה שלי מספיק?

רופא משפחה מספיק.

ומה אני עושה אם אני בחו"ל, על החוף בקוסאמוי או ב"ריינבו פסטיבל" באמצע שומקום?

נח או נחה עד שזה עובר.

לידע כללי, מה התרופות שקיימות נגד זה?

אין (למעט במצבים נדירים של סיבוכים, כפי שפורטו למעלה)

קונדומים עוזרים?

לא, כי מחלת הנשיקה יכולה לעבור גם במגע הדוק ללא יחסי מין (נשיקות, השתעלויות והתעטשויות, למשל) אבל קונדומים בהחלט מומלצים נגד כל החולירות האחרות.

זה יחזור?

מי שחלה בוירוס EBV אינו מחוסן כנגד וירוס CMV ולהיפך, לכן המחלה יכולה לחזור.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת כללית, רופאת הבית של האתר ומנחת הפורום "עזוב אותך מרופא..."

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל