חיפוש

dsdsdsd
הפיתרון לכאבי גב

רוצים להיפטר מכאבי הגב? תעשו פיזיותרפיה

סובלים מכאבי גב? אתם ממש לא לבד. כ־80% מהאנשים סובלים או יסבלו במהלך החיים שלהם מהבעיה המעיקה הזאת. אז מה עושים? הנה פתרון מצוין: מחקר חדש של כללית בהשתתפות עשרות אלפי אנשים גילה מה יכול לגאול אתכם מהייסורים

צוות אתר כללית, ד"ר יפתח יסעור

הגב התחתון מציק לכם? אתם לא כאלה מיוחדים: מדובר באחת מהבעיות הרפואיות הכי שכיחות, ומעריכים ש־80% מהאנשים יסבלו בשלב כלשהו בחייהם מכאבי גב תחתון. בכל שנה פונים לרופא 700 אלף מלקוחות כללית מהסיבה הזאת בדיוק.

אז מה עושים נגד המכה הזאת? ממחקר חדש של מכון כללית למחקר עולה כי פיזיותרפיה עוזרת ומאוד. במחקר נותחו נתונים של 54,767 לקוחות כללית בני 25 ויותר שקיבלו טיפולי פיזיותרפיה בשל כאבי גב תחתון. 65% מהם דיווחו על הקלה משמעותית בכאבים לאחר הטיפולים. 50% דיווחו על שיפור בפעולות יומיומיות כמו הליכה, הרמת משאות ואיכות השינה.

לטיפולי פיזיותרפיה, כך התברר מהמחקר, ישנם יתרונות נוספים מלבד הקלה על הכאבים. הטיפולים הביאו להפחתה של 20% בצריכה של משככי כאבים במרשם. עוד יותר מכך, בקרב אלה שדיווחו על הקלה בכאב בזכות הטיפולים הפיזיותרפיים נרשמה ירידה של 40% בצריכת משככי כאבים בחצי השנה שלאחר הטיפול, בהשוואה לאלה שלא חוו שיפור בתפקוד.

את המחקר הובילו ד"ר עינב סרולוביץ ממכון כללית למחקר וענת שעשוע, אחראית תחום מחקר ואיכות בפיזיותרפיה, ועלו ממנו עוד כמה נתונים מעניינים.

שבו ישר ותקראו

מבין האנשים שהשתתפו במחקר - וכאמור כולם טופלו בפיזיותרפיה לכאבי גב תחתון - כרבע (25%) הם בני 44-25, מעט יותר משליש (36%) בני 64-45, וכ־18% בני 75 או יותר. התברר שהטיפולים היו יעילים באותה המידה בכל קבוצות הגיל.

המשקל שלכם תקין? הרווחתם גם הפעם. מהמחקר עולה עוד כי הסיכויים של בעלי משקל תקין (BMI של 25-18) לשפר את התפקודים שלהם בעקבות טיפולי פיזיותרפיה גבוהים ב־10% מהסיכויים של בעלי משקל עודף (BMI של 30-25) שקיבלו טיפולים דומים. בעלי משקל עודף או מי שסובלים מהשמנת יתר גם צורכים 26%-20% יותר תרופות מרשם לשיכוך כאבים בחצי שנה שלאחר טיפולי הפיזיותרפיה.

אחת האמונות השגויות ביותר בנוגע לטיפול בכאבי גב היא שמנוחה תשפר את המצב. תוצאות המחקר הפריכו אותה. אנשים שסבלו מכאבי גב תחתון ועשו בשגרה פעילות גופנית של חצי שעה כ־5 פעמים בשבוע לפחות שיפרו ב־50% את הסיכוי שלהם לתפקד טוב יותר בעקבות הטיפול. נוסף על כך הם נהנו משיפור של 14% ברמת הכאב בהשוואה למטופלים שלא עשו פעילות גופנית על בסיס קבוע. הוכח שפעילות גופנית יעילה בטיפול גם במחלות כרוניות אחרות.

הפניה לטיפולי פיזיותרפיה יכול לתת רופא המשפחה שלך או אורתופד - לפי שיקול דעתם. לזימון תור לרופא בכללית און־ליין

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש