חיפוש

dsdsdsd
כאב גב

למה כואב לי הגב?

אחת הסיבות האפשריות לכאבי גב היא מחלת מפרקים. הבעיה: לרוב חולפות בין 5 ל־10 שנים עד שמאבחנים שזוהי הסיבה לכאבי הגב, ובינתיים נגרמים למטופל נזקים בלתי הפיכים, והוא סובל מכאבים עזים. שאלון האבחון החדשני המוגש כאן יסייע לכם לדעת מהו המקור לכאבי גב שלכם

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

מחלות מפרקים - לא רק בעיה של קשישים

כ־700 אלף איש בישראל סובלים מהפרעות שלד שונות, ובתוכן גם מחלות ראומטיות. נהוג לחשוב שמחלות ראומטיות מאפיינות אנשים מבוגרים, אך מתברר שהן אינן נחלתה של האוכלוסייה המבוגרת בלבד אלא פוגעות לעיתים קרובות בשכבות גיל צעירות יותר.

אלה הן המחלות הראומטולוגיות הנפוצות ביותר דווקא בגילאים צעירים יחסית:

• דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis - ובקיצור: RA) ששכיחה במיוחד בקרב בני 50-30 ופוגעת בעיקר בנשים צעירות.

• דלקות מפרקים מסוג Spondyloarthropathy (ובקיצור: SpA) כמו דלקת מפרקים פסוריאטית Psoriatic Arthritis (ובקיצור: PsA) שתוקפת באופן שווה גברים ונשים ופוגעת בעיקר במפרקים ובעור, ודלקת גב מקשחת (Ankylosing Spondylitis - ובקיצור: AS) הפוגעת בעיקר במפרקי האגן ובעמוד השדרה (אך עלולה לפגוע במקביל באיברים נוספים כמו עור, עיניים, מעיים וכו') ופורצת בגילאים צעירים ביותר: 30-20.

בעבר נטו לחשוב שדלקת גב מקשחת (AS) אופיינית יותר לגברים, אך כיום יודעים שמספר החולים במחלה כמעט שווה למספר החולות. התסמין העיקרי של המחלה הוא כאב גב כרוני, ומאחר שהתלונה על כאבי גב היא נפוצה מאוד, חשוב לאבחן מתי מדובר בכאבים שנובעים ממחלת המפרקים AS.

עקב כך מדוּוח בספרות הרפואית כי לרוב חולפות בין 5 ל־10 שנים עד שמאבחנים דלקת גב מקשחת. בגלל היעדר אבחון מדויק מוצאים את עצמם הצעירים מתרוצצים מרופא המשפחה לאורתופד, מהפיזיותרפיסט לבדיקות הדמיה שונות, מטיפולים קונוונציונליים לטיפולים אלטרנטיביים למיניהם, ובינתיים רמת התסכול שלהם הולכת וגוברת בשל הכאבים העזים שאיתם הם מתמודדים. פנייה לראומטולוג בהחלט יכולה הייתה למנוע מהם מידה גדושה של סבל ושל מוגבלות.

מהירות האבחון היא קריטית

מאחר שמחלות ראומוטלוגיות בכלל, ו־SpA ו־AS בפרט, פוגעות פגיעה חמורה באיכות חיי המטופל ועלולות לגרום נזק בלתי הפיך למפרקים (ארוזיות, דפורמציות או איחוי של חוליות עמוד השדרה למקשה אחת), אבחון בזמן הוא קריטי לטיפול נכון ומדויק במחלה. כדי להפוך את האבחון לפשוט יותר חברו יחד רופאים מארבעה תחומים - ראומטולוגיה, אורתופדיה, רפואת משפחה ורפואה תעסוקתית - כדי לכתוב שאלון לבחינה עצמית המיועד למי שסובלים מכאבי גב או מכאבי מפרקים כרוניים, ועדיין אין בידיהם אבחנה.

אם מתברר בתום מילוי השאלון שיש חשד למחלת מפרקים - יש לפנות לרופא המטפל להמשך בירור. הפצת השאלון הזה בקרב מי שסובלים מכאבים כרוניים בגב או במפרקים יכולה למנוע סבל רב שנים ונזקים בלתי הפיכים במפרקים, ולכך יש, כמובן, השפעה עצומה על איכות חייו של המטופל לטווח הארוך הן בפן האישי והן בפן התעסוקתי.

שאלון אבחון: כאב גב או כאב מפרקים?

(השאלון מיועד למי שסובלים מכאבי גב או מכאבי מפרקים במשך חודשיים או יותר)

קבוצת השאלות הראשונה

1. האם יש לך כאבים כבר ברגע ההתעוררות בבוקר?

2. האם הכאבים שלך נחלשים בדרך כלל במשך היום?

3. האם קיימת אצלך נפיחות במפרקי הידיים או הרגליים?

4. האם קיימת אצלך מגבלה בתנועות הגב והצוואר?

5. האם מאז הופעת הכאבים יש לך תחושה של חולשה, וקיים אצלך תהליך של ירידה במשקל?

6. האם הכאבים גורמים לך למגבלות בתפקוד היום־יומי?

קבוצת השאלות השנייה

1. האם את/ה או מישהו במשפחתך המורחבת סובלים ממחלת העור פסוריאזיס?

2. האם את/ה או מישהו במשפחתך המורחבת סובלים ממחלת מעיים דלקתית (כמו קרוהן או קוליטיס)?

3. האם יש לך או היו לך בעיות עיניים שכללו טשטוש ראייה וכאבי עיניים?

אם ענית בחיוב על 3 או יותר מהשאלות בקבוצה הראשונה או אם ענית בחיוב על שאלה אחת מהקבוצה השנייה, מומלץ לך להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לאפשרות שחלית במחלת מפרקים דלקתית.

את השאלון גיבשו המומחים הבאים:
ד"ר מרב לידר מאיגוד הראומטולוגיה

ד"ר שלמה משה מאיגוד הרפואה התעסוקתית

ד"ר איתי פניכל מאיגוד האורתופדיה

פרופ' אליעזר קיטאי מאיגוד רפואת משפחה

אין לראות בשאלון הזה בדרך כלשהי ייעוץ רפואי ו/או המלצה לאבחון ו/או תחליף לאבחון והוא אינו מיועד לתת הוראות לשימוש בתכשיר או לטיפול רפואי. לצורך קבלת טיפול רפואי ו/או ייעוץ אישי יש לפנות לרופא.

ויש גם טיפול ברפואה משלימה

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית, חוקר ומדריך בחוג לרפואת המשפחה באוניברסיטת תל־אביב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש