חיפוש

dsdsdsd
זוג מתחת לשמיכה

האם ריפוי תינוקת מנגיף HIV אומר שתימצא תרופה לאיידס?

רופאים הצליחו לטפל בתינוקת בת שנתיים וחצי שנולדה עם נגיף HIV. כיום אין זכר לנגיף בגופה. האם זה אומר שאפשר להירגע כי עוד שנייה מוצאים תרופה לאיידס?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

רופאים הצליחו להיפטר מנגיף ה־HIV בגופה של תינוקת, שטופלה בקוקטייל

02

הקוקטייל מסייע לשמור על איכות החיים של נשאים. אפשר להיות אופטימיים, אבל יש דרך ארוכה עד שתימצא תרופה

03

עד אז, הדרך הטובה ביותר לשמור על עצמכם ועצמכן היא עדיין מניעה. שימו קונדום!

פריצת דרך אופטימית נרשמה לאחרונה כאשר תינוקת הצליחה להבריא לחלוטין לאחר שנולדה עם נגיף HIV.

הילדה, ממיסיסיפי, כיום בת שנתיים וחצי, אינה זקוקה לטיפול רפואי עבור HIV, תוחלת החיים שלה נורמלית, והסבירות לכך שהיא עשויה להדביק אחרים נמוכה ביותר לדברי הרופאים. התינוקת טופלה במשך 17 חודשים בקוקטייל הסטנדרטי, שניתן לכלל הנשאים, וכיום אין זכר לנגיף בגופה.

ההצלחה המפתיעה מעוררת תקווה כי הטיפול יוביל בסופו של דבר להכחדת הווירוס בקרב תינוקות.

התינוקת המדוברת קבלה טיפול אינטנסיבי לאחר לידתה, מכיוון שהאם לא טופלה בזמן ההריון. השערת הרופאים לגבי המקרה הזה היא, שהסיבה שהתינוקת נרפאה מצויה ככל הנראה בטיפול המהיר ורב העוצמה שניתן לילדה מיד עם היוולדה.

מקרה נוסף של החלמה מנגיף ה־HIV הוא של חולה בלוקמיה, שהיה גם נשא של HIV, שהבריא לחלוטין לאחר השתלת מח עצם. את המקרה הזה הרופאים הסבירו בכך, שמוח העצם שנמצא מתאים לו היה של אדם בעל מוטציה נדירה המונעת הדבקה בנגיף.

אז זהו, אפשר להחלים מאיידס?

שני המקרים עדיין לא אומרים, לצערנו, שניתן להבריא מאיידס. מכאן ועד לאפשרות להחלמה מלאה הדרך עוד ארוכה, אם כי התפתחות הקוקטיילים נגד הנגיף הורידו את התחלואה בצורה משמעותית, ומאפשרים לנשאי HIV לתפקד כאנשים בריאים.

גם שיעורם של התינוקות הנולדים עם HIV במדינות המפותחות צנח בצורה משמעותית עם פיתוחן של התרופות החדשות ואסטרטגיות מניעה. כיום ניתן למנוע הדבקה של HIV מהאם לעובר ב־98% בזכות טיפול הן באם במהלך ההיריון, והן בתינוק מיד לאחר הלידה.

ועדיין, הטכניקה הטובה ביותר היא כמובן מניעה. אין תחליף למין בטוח, זו עדיין התרופה הטובה והיעילה ביותר בקיצור, שימו קונדום! .

אחת ולתמיד: איך נדבקים?

ההדבקה היא דרך מגע מיני בעיקר. שלושה מחקרים של מגעים ביתיים יומיים בארצות הברית, אירופה ואפריקה, הראו שאיידס לא מועבר באמצעות פעולות שגרתיות עם אנשים החיים עם הנגיף.

כל המחקרים בדקו בתים בהם אחד הדיירים חי עם הנגיף, כדי לבדוק אם מישהו אחר מבני הבית ידבק בשלב כלשהו (המחקר הוציא את המקרים שבהם היה מעורב מגע מיני).

חלק גדול מהבתים שהשתתפו במחקר כללו ילדים החיים עם נשאי HIV. הילדים המשיכו לשחק עם בני הבית כפי שילדים נוהגים לעשות: התאבקויות, מכות, יריקות, השתתפות באוכל, בגדים ופעילויות שונות. אף אחד מהשותפים לאותם בתים הראה סימני הדבקה באיידס.

מכאן הוכח מעל לכל ספק, שאפילו מגעים קרובים יומיומיים לא מספיקים בכדי שתתקיים העברה של הנגיף.

נגיף ה-HIV אינו עובר באוויר, בלחיצת יד, ליטוף או חיבוק, בישיבה על אסלה משותפת, התעטשות ושיעול.

ומה לגבי טיפולי שיניים?

לאחרונה נחשפנו לכמה סוגיות אתיות בדבר הטיפול הרפואי שלו זכאים נשאי HIV. הוראות הסטריליזציה השגרתיות של משרד הבריאות מעניקות הגנה מספקת הן בפני הדבקה ממטופל אחד לשני והן בפני הדבקה של הרופא המטפל, לא רק בכל הנוגע ל HIV אלא גם לנגיפים וחיידקים אחרים.

לכן לא אמורה להיות כל מניעה לנשאי HIV לקבל טיפול רפואי. מעבר לכך, יש חולים רבים שנשאים של HIV או וירוסים אחרים מבלי שהם בכלל מודעים לכך. לכן על אחת כמה וכמה חשובים כללי סטריליזציה שגרתיים, שמגנים על החולים ועל הרופאים מכלל מקרי ההדבקה האפשריים.


ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש