בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 30.07.2008
עדכון אחרון: 08.11.2012
  • סרג' גרדשטיין ד"ר סרג' גרדשטיין

מסימני הקיץ: דלקת אוזניים

לקריאה נוחה
דלקת האוזן החיצונית היא אחד המפגעים הקשים של הקיץ, והיא אחראית על עשרה אחוזים מהאשפוזים במחלקות הילדים. למה האוזן כל כך כואבת, מה הסיבה לכך ואיך אפשר למנוע את התופעה

​איך רופאי הילדים יודעים שחופשת הקיץ בעיצומה? לפתע, בזה אחר זה, מגיעים אליהם ילדים שסובלים מכאבי תופת באוזן. מבט מהיר אחד מספיק כדי לאבחן את התופעה: אם האפרכסת
אדומה ונוטה קדימה, סביר להניח כי מדובר בדלקת האוזן החיצונית. על־פי הערכות, הדלקת הזאת אחראית על עשרה אחוזים מהאשפוזים במחלקות הילדים.

עם בוא הקיץ, כולם רצים להשתעשע, לקפץ ולפעמים גם לשחות בים או בבריכה. זה טוב וזה נחמד, אך אנו לא  לוקחים בחשבון שמשהו עלול להעכיר את החופש.

מאגרי המים שלנו, בחופים ובבריכות הציבוריות והפרטיות, מזוהמים ושורצים חיידקים ונגיפים. במקרה הטוב, הם  משופעים בכימיקלים שנועדו להפחית במעט את כמות החיידקים (לנגיפים זה לא ממש מזיז). זו בדיוק הסיבה לעלייה דרמטית בשלשולים (לחץ/י כאן לכתבה הכל על השלשול) שהקיץ כל כך מפורסם בהם, וזו גם הסיבה למגפת דלקת האוזן החיצונית.

מהי דלקת האוזן החיצונית?

מדובר בדלקת אשר מתפתחת בתעלת האוזן, ולא מאחורי עור התוף כפי שקורה בדלקת האוזן התיכונה הקלאסית והמפורסמת יותר. תחילתה בגירוי של העור המצפה את תעלת האוזן. מחוללי הגירוי הזה הם כימיקלים שונים כגון כלור, ריכוז המלח שבמי הים או חול הנכנס לשם. בעקבות הגירוי, החיידקים שמסתובבים שם אינם יכולים להתאפק ומארגנים מסיבה כואבת. העור המצפה את תעלת האוזן אינו משופע  ברקמה ויושב ממש מעל הסחוס והעצם, כך שהתעלה אינה יכולה להגמיש את צורתה במקרה של עליית לחץ. לכן, כשנוצרת שם דלקת  זה מאוד כואב ולמשך כמה וכמה ימים.  הילד פשוט משותק מכאבים, ואינו חושב אלא על אוזנו הדואבת.

למה ילדים נוטים להיפגע יותר ממבוגרים?

הדלקת נפוצה יותר בקרב ילדים, משום שיש להם יותר זמן פנוי לבילויים במים בהשוואה למבוגרים.

איך מטפלים בדלקת?

בדרך כלל אפשר להסתפק בטיפות ומשככי כאבים, אבל הדלקת עלולה להחמיר ולהידרדר לסיבוכים, כאשר היא מתפשטת באזור האפרכסת או מעבר לה. זה הזמן שבו היא מתנפחת ועומדת  זקורה ואדומה. במקרים כאלה, הילד האומלל נידון לטיפול אנטיביוטי, או אף לאשפוז בבית חולים על מנת לתת טיפול דרך הווריד.

איך מקדימים תרופה לדלקת?

כדי להימנע מכך, חשוב לשים דגש על טיפול מונע: תכשירים אשר מצפים את תעלת האוזן ומגנים עליה לפני כל כניסה למים. אפשר למצוא תכשירים כאלה בבית המרקחת. בנוסף, רצוי אחרי רחצה  בבריכה או בים להתרחץ במים מתוקים במקלחת, תוך הקפדה יתרה על שטיפת החלק החיצוני של האוזניים על מנת להסיר  משם חול ושאריות אחרות.

ד"ר סרג' גרדשטיין הוא רופא ילדים ומומחה לזיהומים במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל