חיפוש

dsdsdsd
נזלת בהריון

נזלת בהריון

כמעט 30% מהנשים ההרות יסבלו מנזלת הריונית. הבשורה הטובה היא שלא מדובר בנגיף והאף שלך דולף בגלל שינויים הורמונליים. הבשורה הפחות טובה היא שהטיפול נועד בעיקר להקלה

ד"ר פיראס קאסם

ד"ר פיראס קאסם

את בהריון, והאף שלך נוזל ללא הפסקה? את לא לבד. הרבה נשים בהריון סובלות מהתופעה, ואפילו יש לה שם: נזלת הריונית (Pregnancy Rhinitis). 

במהלך ההריון מתרחשים בגוף האישה שינויים הורמונליים ומטבוליים, שלהם יש השפעה פיזית ונפשית.

כמה מהשינויים הגופניים, כמו עלייה באגירת הנוזלים בגוף והגברה בזרימת הדם בגוף ובריריות, משפיעים על כל איברי הגוף, כולל המערכות הקשורות לאף, לאוזן ולגרון.

נזלת הריונית יכולה להשפיע על איכות החיים בצורה משמעותית, בעיקר בגלל קושי בשינה וקושי בנשימה דרך האף שגורמים גם לקשיים בתפקוד היומיומי. 

מהם המאפיינים של נזלת הריונית?

נזלת בהריון מתאפיינת בגודש בריריות האף ובריריות מגורות ומודלקות, שגורמות לך להתעטש ולחוש תחושה של צינון תמידי. מאפיינים נוספים: נשימה מבעד לפה פתוח, יובש בשפתיים ולעיתים כאב ראש.

מתי צפויה הנזלת ההריונית להופיע?

התופעות האלה יכולות להופיע בכל שלבי ההריון, אך הן מוחמרות בשליש השני והשלישי להריון. לאחר הלידה צפויה הנזלת להיעלם כאילו לא הייתה מעולם. 

האם נזלת הריונית היא תופעה שכיחה?

מאוד! נזלת הריונית היא התופעה השכיחה ביותר שמפריעה לאישה בהריון, יותר מבחילות ומכאבי גב. כ־30% מהנשים בהריון סובלות מנזלת הריונית בדרגות חומרה שונות.

מה קורה לאף בהריון?

האף הוא איבר חשוב במערכת הנשימה העליונה. הוא משמש לנשימה, לחימום האוויר ולקירורו עם היכנסו לגוף, לניקוי האוויר ולהרטבתו. בנוסף, האף הוא מחסום הגנה קדמי שמונע מחומרים מזהמים ומסוכנים להיכנס לגוף.

רירית האף, שמכסה את חלקיו הפנימיים, היא כלי העבודה העיקרי של האף. בהריון הרירית מגורה וגדושה מהרגיל, מדממת בקלות ומפרישה ריר בכמות גדולה. הריר יכול להיות סמיך ובצבעים שונים וביחד עם גודש הרירית גורם לחסימה באף. הריר גם יכול להיות דליל ואז יתבטא בנזלת אפית רבה ובנזלת אחורית.

מהן הסיבות לשינויים ברירית האף?

הרופאים משערים שהשינויים הללו מתרחשים בתגובה לשינוי ברמת ההורמונים בהריון. עדיין לא נמצאה הסיבה המדויקת לתופעה, אך אנחנו יודעים שהשליה מייצרת כמויות גדולות של אסטרוגן - הורמון שמגביר את ייצור הריר ומשנה את הצמיגות שלו. האסטרוגן גם מגביר את זרימת הדם לריריות. השינויים האלה באף נצפו גם אצל נשים שקיבלו גלולות למניעת הריון ואצל נשים שקיבלו טיפול הורמונלי חלופי.

האם צינון כזה מסוכן לאישה או לעובר?

הנזלת אמנם גורמת לאי־נעימות ולאי־נוחות, אבל היא לא מסוכנת.
היא מגבירה את הסיכון להתפתחות סינוסיטיס, אם הנזלת כלואה בסינוסים (נשים בהריון סובלות מסינוסיטיס פי שלושה מנשים לא הרות). נזלת הריונית יכולה לגרום גם להופעת דלקת אוזניים והיא מגבירה את הסיכון לדימום באף. הנזלת יכולה להחמיר גם בעיית נשימה קיימת אצל האישה, כמו אסתמה.

איך מטפלים בנזלת בהריון?

הטיפול לא יעיל בדרך־כלל, כיוון שהמקור הוא לא נגיפי אלא ההריון והשינויים ההורמונליים. לכן הטיפול נועד להקלה על הסימפטומים:

• שטיפות אף במי מלח (גם שוטף את האף וגם מוריד גודש).

• אינהלציות ושמנים להורדת גודש, כגון שמן אקליפטוס.

• שינה על הצד ולא על הגב להקלה בנשימה ובנחרה.

• מים להרטבת הפה וגם וזלין לשפתיים כדי למנוע יובש.

• משאפים להורדת גודש (מותר בשליש השני בלבד, ובכל אופן אין להשתמש בהם יותר מחמישה ימים רצופים).

• שתייה מרובה, בעיקר מים, והימנעות ככל האפשר ממשקאות מוגזים וממשקאות המכילים קפאין.

• הגברת הלחות בסביבה.

• הימנעות מחשיפה למזהמים סביבתיים,כמו עשן סיגריות.

• שמירה על ראש מורם בשכיבה.

• פעילות ספורטיבית מבוקרת.

גם רפואה משלימה יכולה לעזור

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, יכולים לעזור עם תופעות שונות בהיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

האם ניתן להשתמש בתרופות נגד נזלת הריונית?

תרופות פופולריות להורדת גודש כמו סינופיד או קלארינאז לא מומלצות לנשים הרות שכן בטיחותן לעובר מוטלת בספק. יש מחקרים המצדדים בטיפול בהן ויש אחרים המתנגדים בגלל החשש שהתרופות האלה יפגעו בזרימת דם לשליה.

בכל מקרה יש להתייעץ עם רופא המשפחה או עם רופא הנשים לפני שימוש בתרופות האלה. גם יעילותם ובטיחותם של תכשירים אנטיהיסטמיניים נגד אלרגיה מוטלת בספק ולא מומלצת.

איך מטפלים בסינוסיטיס בזמן הריון?

בסינוסיטיס מטפלים באמצעות תרופות אנטיביוטיות כמו מוקסיפן, אוגמנטין וזינט. התרופות הללו ניתנות במרשם, ותמיד יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

איך מטפלים בדימום באף בזמן ההריון?

גם דימום באף הוא תופעה שכיחה בהריון, שמופיעה בעיקר בשליש השני, ואין סיבה להיבהל ממנה. אם מופיע דימום, יש ללחוץ על החלק הקדמי של האף בעת שהראש מוסט קדימה. אם הדימום נמשך או חוזר, יש  לפנות לרופא אף־אוזן־גרון.

האם יש בעיות אוזניים ייחודיות להריון?

בעיות באוזניים עלולות להופיע בעקבות נזלת הריונית. את עלולה לחוש בלחץ באוזניים במקרה הקל או לסבול מהיווצרות נוזלים ו/או דלקת אוזניים. במקרים כאלה יש מקום לטיפול אנטיביוטי, ובמקרים קשים ייתכן שהרופא ימליץ על ניקור תופיות. בכל מקרה, חשוב מאוד להתייעץ עם רופא אף־אוזן־גרון.

במקרים נדירים עלול הריון לגרום לבעיית שמיעה, לליקוי שמיעה הולכתי ולאוטוסקלירוזיס - הסתיידות של העצם הקטנה באוזן התיכונה (הארכובה). אם יש ליקוי שמיעה או הרגשת טנטון, יש לפנות לרופא אף־אוזן־גרון להמשך בירור וטיפול.

מה גורם לתחושת חומציות בגרון?

כנראה מדובר בריפלוקס: חזרת חומציות מהקיבה לוושט. נשים רבות בשלבים מתקדמים של ההריון מתלוננות על ריפלוקס. 

הוא נובע מלחץ של הרחם על הקיבה, מה שגורם לחומצה מהקיבה לעלות לוושט. במקרים כאלה תרגישי צריבה, גוש תקוע בגרון וליחה מוגברת. התחושות האלה עלולות לגרום לעיתים להקאות.

כדי להקל על התחושות הלא נעימות כדאי להתייעץ עם דיאטנית. במקרים חריגים ישקול הרופא טיפול בנוגדי חומצה.

ד"ר פיראס קאסם הוא רופא בכיר ומנהל שירות ניתוחי אף וסינוסים בבית החולים מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש