חיפוש

dsdsdsd
ירידה בלקוחות המעשנים של כללית

ירידה של 14% בלקוחות המעשנים של כללית

מכון המחקר של כללית חשף את נתוני הפסקת העישון של לקוחות הקופה. באיזו עיר נרשם שיעור הגמילה הגבוה ביותר? איך הצעירים לעומת המבוגרים? כל התשובות בפנים

פרופ

פרופ' רן בליצר

בשורות טובות לרגל היום העולמי ללא עישון: ממחקר של מכון כללית למחקר עולה כי 14% מהלקוחות המעשנים של הקופה (כ־1 מ־7) הפסיקו לעשן בשנים 2014-2011. מדובר בקצת יותר מ־90 אלף איש מתוך כ־641 אלף מעשנים שהיו בתחילת תקופת הבדיקה.

במחקר שערכה ד"ר עינב סרולוביץ, נבדקו נתוני הפסקת העישון אצל לקוחות כללית במשך ארבע שנים בהתבסס על תשאול של לקוחות הקופה בני 18 ומעלה. 

גבעתיים ומודיעין מובילות  

מניתוח של שיעורי הפסקת עישון על פי אזורים שונים ובערים נבחרות בארץ עלו הממצאים הבאים: 

עיר

שיעור האנשים שהפסיקו לעשן

גבעתיים, מודיעין​

23%​

זכרון־יעקב, נס־ציונה, הרצליה, כפר־סבא​

20%-18%​

תל־אביב​

17%​

חיפה ​

16%​

כרמיאל, בת־ים, אור־יהודה, ראש־העין, פתח־תקווה, אשדוד, רחובות, אשקלון​

15%-14%​

באר־שבע​

14%​

ירושלים​

11%​

עכו, דימונה, נצרת​

10%​

נשים ומבוגרים יודעים מה טוב להם

נשים לעומת גברים - 17.5% מהנשים שעישנו במהלך התקופה שנסקרה דיווחו שהפסיקו לעשן, לעומת 12.5% מהגברים.

מבוגרים מול צעירים - מניתוח של קבוצות הגיל עולה כי שיעורי הפסקת העישון הגבוהים ביותר היו אצל בני 74-65. מדובר ב־22.3% מהמעשנים בקבוצה הזאת, כלומר יותר מאחד מכל חמישה דיווחו על הפסקת עישון. בקבוצת הגיל 44-25 דיווחו רק 13.5% מהאנשים בסוף התקופה על הפסקת עישון.

מעמד סוציואקונומי - כאחד מכל עשרה מעשנים ממעמד סוציו־אקונומי נמוך (11%) הפסיקו לעשן לעומת כאחד מכל חמישה (19%) מהמעמד הסוציו־אקונומי הגבוה.

נאבקים בעישון בכל הארץ

הנתונים מלמדים על מגמות חיוביות, אבל עדיין יש תופעה של התמכרות לטבק ולמוצריו ושל קושי בגמילה. שיעור הצעירים המצליחים להפסיק לעשן עדיין לא גבוה מספיק.

​המספרים המפחידים מאחורי העשן

עישון הורג אדם בכל 6 (!) שניות, הוא גובה בכל שנה 8,000 קורבנות בישראל בלבד ומגדיל את הסיכון לחלות ב־12 סוגים שונים של סרטן. וזה לא נגמר פה. מוכנים להתמודד עם המציאות? לכתבה המלאה
המספרים המפחידים מאחורי העשן

כללית הגבירה בשנים האחרונות את המאמצים למניעת עישון ולגמילה ממנו. במהלך 2015 השתתפו כ־12 אלף איש במגוון תוכניות ושירותים למאבק בעישון ולגמילה ממנו ביוזמת כללית.

אלה כוללים, בין היתר: סדנאות לגמילה מעישון (ללא עלות), הדרכות והסברות בבתי ספר והפעלת קו ייעוץ טלפוני לגמילה מעישון בשיתוף חברת פייזר. במסגרת הפיילוט קיבלו אלפי מעשנים שירות מיועצים מקצועיים בעברית, בערבית, ברוסית, באמהרית ובאנגלית.

"עישון הוא איום על בריאות הציבור", אומרת פרופ' דיאן לוין, מנהלת המחלקה לחינוך ולקידום בריאות בחטיבת הקהילה של כללית. "המחקר מדגיש את הצורך להמשיך ולהשקיע מאמצים מקצועיים והסברתיים".

צריכים עזרה? אנחנו כאן!

• סדנאות גמילה מעישון של כללית - הסדנאות משלבות ייעוץ אישי ותמיכה קבוצתית בהנחיית אנשי מקצוע מתחום הגמילה מעישון. הסדנאות כלולות בסל הבריאות ולא כרוכות בתשלום.

לחצו כאן למידע נוסף וחייגו 2700* להרשמה.

פורום גמילה מעישון - המומחים שלנו משיבים לשאלות שלכם.

• קראו עוד כתבות - ממש כאן, הן רק מחכות שתסתכלו להן בעיניים.

• החוברות של כללית בנושא עישון וגמילה מעישון - כולל טיפים לגמילה, נזקי העישון הכפוי וסיבות טובות להתרחק גם מנרגילה. לקריאת החוברות עכשיו לחצו כאן.

פרופסור רן בליצר הוא אפידמיולוג, מומחה לבריאות הציבור ומנהל מכון כללית למחקר בשירותי בריאות כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש