חיפוש

dsdsdsd
שקדיה, אלרגיה וט"ו בשבט

טו בשבט הגיע חג לאלרגיות

מתעטשים בלי הפסקה? דומעים מהאף עד האוזניים? אולי זאת אלרגיה. החדשות הרעות: זה יכול לקפוץ עליכם פתאום משום מקום. החדשות הטובות: יש טיפול, אפשר לחיות עם זה - ואפילו לא רע

ד"ר נצר חירם

ד"ר נצר חירם

בקיצור

01

כ־10% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלים מאלרגיה ברמה כזו או אחרת.

02

אלרגיה מתאפיינת בנזלת שקופה, מימית ומטרידה, עיניים דומעות ומגרדות, גרד בעור ואף קשיי נשימה.

03

ניתן לטפל ולהקל על ידי נטילת תרופות ללא מרשם בהמלצת רוקח. לרוב מדובר באנטי היסטמינים.

ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות, מסמל בין היתר חגיגה של צמיחה ופריחה. הגשמים כבר אמורים להיות מאחורינו ברובם, ופירות יבשים מעטרים את צלחותינו. אלא, שאצל חלק לא מבוטל מהאוכלוסייה, כל העיסוק הזה בפריחה גורם, ובכן, לפריחה.

אם שהייה בחיק הטבע או ליד צמחייה בעיר, ליד בעלי חיים, במקומות עם אבק או אחרי אכילת מזונות  מסוימים גורמת לכם לנזול, לדמוע, להתגרד ו/או להתקשות בנשימה, יכול להיות מאוד שאתם סובלים מאלרגיה.

   

​צריכים תור לרופא אלרגיה? הזמינו באתר​

כבר לא צריך להגיע למרפאה או להרים טלפונים כדי לקבוע תור לבדיקת אלרגיה. פשוט מזמינים תור באתר כללית און־ליין מתי שרוצים בכל זמן ובכל שעה.

איך מזמינים תור?

פשוט מאוד!

1. נכנסים לכללית און־ליין
2. בוחרים בזימון תורים ל"רופאים יועצים"
3. בשדה תחום ייעוץ בוחרים ב"אלרגיה"
4. בוחרים מועד וקובעים תור

שימו לב: צריך לקבל הפניה לבדיקה לפני שקובעים את התור, אחרת לא ניתן לקבוע תור.

לזימון תור לרופא אלרגיה

כמה מאיתנו סובלים מהצרה הזאת?

אלרגיה היא שם של קבוצת מחלות, כולל אסתמה, דרמטיטיס אטופי ־ אסתמה של העור, קדחת השחת ועוד. השכיחות משתנה בין המחלות השונות ובין המדינות המפותחות למתפתחות. בעולם המערבי מדובר על כ־10% מקרב האוכלוסייה, והשכיחות נמצאת בעלייה בהשוואה לעולם המתפתח.

מה זו בכלל אלרגיה?

אלרגיה היא מצב של רגישות יתר לחומר. זהו מצב שבו הגוף מייצר נוגדנים מסוג מסוים נגד חומרים שונים (אבקנים, אבק, חומרי מזון, חרקים וכדומה). החשיפה יכולה להיות בצורות שונות: בליעה, הזרקה, מגע עם העור ועוד.

מאיפה לעזאזל קיבלתי את זה?!

קיים רכיב גנטי משפחתי, שמעלה את הסיכון לפתח אלרגיה או אסתמה. בחלק מהמקרים לא ניתן לאתר את הסיבה לרגישות.

אלרגיה עלולה להופיע בכל שלב בחיים. אלרגיה המופיעה בילדות עשויה לדעוך ככל שמתבגרים. מצד שני היא יכולה גם להופיע בשלב מאוחר של החיים, בעקבות חשיפה חוזרת לאלרגנים חדשים. וכמו שזה מגיע, זה יכול גם להיעלם. 

איך מתפרצת אלרגיה?

אלרגיה יכולה להיות מופעלת עקב אלרגנים שונים. בין האלרגנים השכיחים נמצאים גם אבקנים רבים, וזו הסיבה לעלייה בשכיחות התקפי האלרגיה לקראת סוף החורף כשנחשפים אליהם.

אני מתעטש ומנוזל. איך אפשר לדעת שזה זה?

אלרגיה מתאפיינת בנזלת שקופה ומימית, דמעת ותחושת עקצוץ בעיניים, לעתים גרד עורי ואף קשיי נשימה.

יש קשר בין אלרגיה שמתבטאת בצינון לכזאת שנראית בעיקר בתגובות על העור?

מנגנון האלרגיה דומה בין המופעים השונים. את כדור השלג שנקרא אלרגיה מפעילים חומרים המשוחררים מתאי פיטום (Mast Cells), אחד הסוגים של תאי הדם הלבנים. ההבדל הוא באזור הנחשף ובחומר שאליו קיימת רגישות.

אני חושד שיש לי אלרגיה. ללכת לרופא, או שכדאי לנסות את אחת התרופות בהמלצת רוקח?

ניתן לטפל באלרגיה קלה באופן עצמאי על ידי אחת התרופות הנמכרות ללא מרשם (איתור בית מרקחת). עם זאת, אלרגיה היא מצב שעלול להתפתח ולהידרדר באופן מהיר ולא צפוי. לכן מומלץ לפנות לרופא להערכת המצב ולקבלת הנחיות (איתור רופא).

אם מדובר באלרגיה מוכרת, שהטיפול עבורה ידוע ומוכר - ניתן לשקול את הטיפול שהמליץ הרוקח ולהתייעץ עם רופא בהמשך. קיימות גם מרפאות אלרגיה - אלו עוסקות באיתור החומר שאליו אתה רגיש, כדי לאפשר לך להימנע מחשיפה אליו וכן להעניק טיפול ייעודי שמקטין את הרגישות (איתור מרפאה). 

מהן התרופות העיקריות לאלרגיה?

קודם כל, אם אפשר, עדיף להימנע מחשיפה לאלרגן - החומר הגורם אלרגיה. אלרגיה מטופלת על ידי תרופות מקבוצות שונות. הקבוצה השכיחה ביותר היא האנטי היסטמין - תרופות המונעות היצמדות של היסטמין לקולטני המטרה שלו ושפעול תהליך האלרגיה (מדריך התרופות).

טיפולים נוספים כוללים תרופות המייצבות את תאי המאסט ומונעות שחרור של החומרים המפעילים אלרגיה, סטרואידים ובמקרי קיצון גם אפינפרין (אנדרנלין).

לקחתי - זה הפיל אותי...

התרופות נוגדות ההיסטמין אכן עלולות להרדים. הדבר שכיח יותר בתרופת מהדורות הקודמים. לכן עדיף ליטול תרופות אלו בערב לפני השינה, ולהימנע מפעילות המצריכה ריכוז בזמן נטילתן (כמו נהיגה).

​ומה עם טיפולי רפואה משלימה?

חמישית מהאוכלוסיה סובלת מבעיות אלרגיה. טיפולים משלימים כמו טיפול נטורופתי או הומוטוקסיקולוגי יעילים לבעיות ויכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל. לקריאה נוספת

 

ד"ר נצר חירם הוא מומחה לרפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש