פורסם בראשונה: 30.04.2018
עדכון אחרון: 30.04.2018
  • ד"ר אסי סיקורל ד"ר אסי סיקורל
  • ד"ר עידית ליברטי

סוכרת: המדריך המקוצר

לקריאה נוחה
סוכרת, על קצה המזלג: מה זה בכלל, איך זה מרגיש, למה היא מסוכנת ואיך מטפלים?
סוכרת: המדריך המקוצר

בקיצור

1.

כדי שהגוף יוכל לתפקד בצורה תקינה, הסוכר צריך להיכנס לכל התאים בגוף ושם להפעיל תהליכים דורשים אנרגיה. כשיש סוכרת זה לא קורה, והסוכר נשאר בדם ומחוץ לתאים.

2.

לפעמים, כשרמות הסוכר עולות מאוד, ייתכנו תופעות כמו תכיפות במתן שתן, צימאון ושתיית יתר, טשטוש ראייה וירידה במשקל. "בזכות" תופעות אלו ניתן לעיתים לאבחן סוכרת בזמן.

3.

סוכרת היא לכל החיים, אבל ניתן לחיות איתה טוב בעזרת הקפדה על אורח חיים הכולל פעילות גופנית, תזונה מתאימה, שינה מספקת, נטילת תרופות ולעיתים ירידה במשקל.

הגוף שלנו זקוק לדלק, לאנרגיה, כדי שהוא יוכל לעבוד. הסוכר הוא המקור לאנרגיה הזאת. אבל כדי להשתמש בסוכר בתור אנרגיה, הוא צריך להיכנס לכול התאים בגוף.

כניסת הסוכר לתאים תלויה באינסולין, ההורמון ששולט ברמות הסוכר בדם. מחסור באינסולין או חוסר בתגובה של התאים אליו גורמים לחוסר סוכר בתאים ולעודף סוכר מחוץ לתאים ובמחזור הדם. רמה גבוהה של סוכר בדם עלולה לגרום לנזקים משמעותיים באיברים שלנו.

בסוכרת סוג 2 קיימת בדרך כלל הפרשת אינסולין המתמעטת באופן הדרגתי, והבעיה העיקרית היא ביכולת של התאים להגיב לאינסולין ולהכניס את הסוכר לתוכם.

בשמחה. דמיינו שהתאים בגוף הם חדרים וכלי הדם הם הפרוזדורים. הסוכר עובר בפרוזדור ורוצה להיכנס לחדרים, ובשביל זה הוא זקוק למפתח: אינסולין. אם אין אינסולין הדלת לא יכולה להיפתח. בסוכרת סוג 2 יש בעיות במנעול, ולכן המפתח מתקשה לפתוח את הדלת והסוכר מתקשה להיכנס לתאים ומצטבר בפרוזדור. כך נוצרת הסוכרת.

​רוצים לדעת עוד? סוכרת: המדריך המלא

תשובות מקיפות לכול השאלות החשובות

לפעמים, כשרמות הסוכר עולות מאוד, אנשים עלולים לחוות תופעות כמו תכיפות במתן שתן, צימאון ושתיית יתר, טשטוש ראייה וירידה במשקל. "בזכות" התופעות האלו ניתן לעיתים לאבחן סוכרת בזמן. ברוב המקרים הטיפול בסוכרת יכול לעזור בהעלמת התופעות הלא נעימות, והמטופלים מרגישים טוב.

באמצעות מדידה פשוטה של רמת הסוכר בדם במרפאה.

רמות סוכר גבוהות בכלי הדם לאורך שנים ארוכות עלולות לגרום לנזק הדרגתי באיברים שונים ולסיבוכים. הטיפול בסוכרת ושמירה על איזון של רמות הסוכר, במיוחד בשנים הראשונות למחלה, יכולים לתרום למניעה של סיבוכים או לדחייתם. 

בהחלט! סוכרת היא לכל החיים, אבל ניתן לחיות איתה טוב בעזרת הקפדה על אורח חיים הכולל פעילות גופנית, תזונה מתאימה, שינה מספקת, נטילת תרופות ולעיתים ירידה במשקל. הטיפול אישי ומשתנה מאדם לאדם. חשוב להיות בקשר רציף עם צוות המטפלים במרפאה.

ד"ר אסי סיקורל הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית

ד"ר עידית ליברטי מנהלת את מרפאת הסוכרת במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​סדנת אורח חיים בריא - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל