חיפוש

dsdsdsd
אישה עם סוכרת בודקת את רמת הסוכר שלה

העתיד של טיפולי הסוכרת

יזמים ואנשי רפואה רותמים את הטכנולוגיות החדישות ביותר כדי לפתח טיפולים חדשניים לחולי סוכרת. אלה צפויים להקל על חולי הסוכרת, אך לא יהיו תחליף לאורח חיים בריא

ד"ר אסי סיקורל

ד"ר אסי סיקורל

בקיצור

01

ישנו קשר ברור בין הגידול במספר החולים בסוכרת לבין התפשטותה של מגיפת ההשמנה. מעריכים שב־2040 יאבחנו סוכרת מסוג 2 אצל אחד מכל עשרה מבוגרים.

02

חברות טכנולוגיה רבות מפתחות מד־סוכר שלא דורש דקירה ומודד את רמות הסוכר אצל המטופלים לאורך היממה כולה ולא רק במדידה חד־פעמית.

03

מכשירים לניטור רציף של רמות הסוכר בדם שמפעילים באופן אוטומטי משאבות שיכולות להזריק אינסולין (או תרופות אחרות) באופן רצוף הם למעשה תחליף מלאכותי ללבלב.

סוכרת היא בעיית בריאות כלל־עולמית שנובעת במידה רבה מסדרה של בעיות סביבתיות וחברתיות כמו זמינות המזון, איכותו, והזדקנות האוכלוסייה. ההערכה המקובלת היא ששיעורי הסוכרת צפויים לעלות בעשורים הבאים במידה ניכרת לא רק במדינות המפותחות אלא גם במדינות מתפתחות שבהן יש צמיחה כלכלית מואצת ובעקבותיה חשיפה מוגברת לתזונה המערבית. ישנו קשר ברור בין הגידול במספר האנשים שחיים עם סוכרת לבין התפשטותה של מגיפת ההשמנה. מעריכים שב־2040 יאבחנו סוכרת מסוג 2 אצל אחד מכל עשרה מבוגרים.

בשנים האחרונות פועלים חוקרים ויזמים כדי לגבש פתרונות שיספקו מענה לאתגר הסוכרת שצופן בחובו העתיד. במדריך הזה נעשה ניסיון לסקור כמה כיווני התקדמות מעניינים בתחום הטיפול בסוכרת והמעקב אחריה.

כידוע, קשה מאוד להסיק מסקנות נחרצות בנוגע לעתיד על סמך ההווה, אבל ברור לכולם שנושא הסוכרת עומד להיות בעשורים הקרובים על סדר היום של כולנו: מטופלים, רופאים, חוקרים ומערכות בריאות. ניתן לומר בוודאות שההתקדמות הטכנולוגית בכלל וההתקדמות בטכנולוגיות המידע בפרט ינוצלו לשיפור הטיפול בחולי הסוכרת. ככל שהחוקרים יבינו טוב יותר את המנגנונים שיוצרים את הסוכרת ואת סיבוכיה, כך ייצאו לשוק תרופות יעילות יותר שיקלו על איזון הסוכרת ועל מניעת הסיבוכים שלה.

החידושים שבקנה

עדשות מגע. בשנים האחרונות פותחו מכשירים למדידה רציפה של רמות הסוכר בדם. חברות טכנולוגיה רבות מפתחות מד־סוכר שלא דורש דקירה ומודד את רמות הסוכר אצל המטופלים לאורך היממה כולה ולא רק במדידה חד־פעמית. אחד הכיוונים המעניינים הוא שיתוף פעולה של חברת גוגל ושל חברת תרופות מובילה לייצור עדשות מגע שימדדו את רמות הסוכר בדמעות שהעיניים מפרישות תמיד. הנתונים ישודרו באופן רציף לטלפון החכם.

קעקועי מדידה. חוקרים מפתחים מדבקות או קעקועים שמודדים באופן רצוף את רמות הסוכר בזיעה או על העור. מדבקה או קעקוע כאלה יוכלו למדוד פרמטרים רבים נוספים כמו קצב הלב ורמות החרדה. המדידה המדויקת תאפשר להתאים מיד את הטיפול התרופתי הנחוץ.

סורקי מזון. כבר כיום קיימים מכשירים שיכולים לסרוק מזון ולגלות לנו - לפני האכילה - כמה סוכר ומאיזה סוג מתחבא במזון שלנו. בין היתר קיימים בשוק סורקים לגלוטן לסובלים מצליאק.

טיפול חכם. באחרונה אושרה לשימוש קפסולה שמכילה משדר שיכול לסייע למטופלים להקפיד על הטיפול. נניח שהמטופל שכח לקחת תרופה בבוקר. הקפסולה תשדר תזכורת לטלפון הנייד שלו לא לשכוח לקחת את התרופה. אם הוא לקח את התרופה, שכח שהוא לקח אותה ורוצה לקחת אותה שוב, המשדר שבקפסולה יכול להזכיר לו שאין בכך צורך שכן די בכדור שהוא לקח קודם לכן. ההקפדה על המינון המדויק היא קריטית במיוחד כשמדובר בתרופות שיכולות  להוריד באופן משמעותי את רמות הסוכר בדם (בעיקר אינסולין). ניטור כזה גם יכול לסייע לרופאים לדעת אם חוסר איזון של מטופל נובע מכך שהתרופה שנרשמה אינה מתאימה לו או מאי־הקפדה על הוראות הנטילה שניתנו לו.

משאפי אינסולין. חברות התרופות מנסות זה שנים ארוכות לייצר אינסולין שאפשר יהיה לקבל בלי זריקה. הכוונה היא לייצר משאפי אינסולין שהשימוש בהם יהיה כמו במשאפי אסתמה.

לבלב מלאכותי. מכשירים לניטור רציף של רמות הסוכר בדם שמפעילים באופן אוטומטי משאבות שיכולות להזריק אינסולין (או תרופות אחרות) באופן רצוף הם למעשה תחליף מלאכותי ללבלב (שמייצר אינסולין אצל אנשים בריאים). אומנם לבלב מלאכותי מיועד בעיקר לסובלים מסוכרת מסוג 1, אך לא מן הנמנע שבעתיד ישולבו פתרונות דומים גם למטופלים שאובחנה אצלם סוכרת מסוג 2 שקשה לאזן אותה. במקביל נמשכת העבודה לקידום השימוש בתאי אב לייצור תאי לבלב שיוכלו להפריש אינסולין בעצמם ולהחליף את התאים שניזוקו עקב הסוכרת.

המדריך הקצר הזה מציג רק חלק מכיווני המחקר והפיתוח העכשוויים בתחום של טיפולים בסוכרת ושל המעקב אחריה. אף שהעתיד צופן בחובו לא מעט בשורות לחולי סוכרת יש לזכור שהדרך הטובה ביותר למנוע סוכרת ולטפל בה עוברת דרך אכילה נכונה, חיים מלאי תנועה ופעילות גופנית, שינה מספקת והימנעות מסיכונים כמו עישון והשמנה. כל הטכנולוגיות שבעולם יתקשו להחליף שמירה על אורח חיים בריא.


ד"ר אסי סיקורל הוא מומחה ברפואת המשפחה, בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן־גוריון, בעל תואר שני בניהול מערכות בריאות ובוגר התוכנית לרפואה אינטגרטיבית באוניברסיטת טוסון, אריזונה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש