חיפוש

dsdsdsd
ניתוח גלאוקומה

הצינורית הישראלית: ניתוח גלאוקומה חדש

צינורית קטנה, תוצרת כחול לבן, המושתלת בתוך העין בניתוחי גלאוקומה, מהווה פריצת דרך חדשה בטיפול הניתוחי למניעת עיוורון באנשים שחיים עם גלאוקומה

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

המצאה ישראלית יכולה להיות התשובה שתמנע מאלפי אנשים הסובלים מגלאוקומה להתדרדר למצב של עיוורון.

02

מדובר בצינורית קטנה שמוחדרת לעין במהלך ניתוח, מנקזת את הנוזלים ומורידה את הלחץ התוך עיני.

03

עד כמה מדובר בבשורה? ארגון הבריאות האמריקאי הכניס את הצינורית הישראלית לשימוש לאחר חקירת התוצאות בשטח.

​גלאוקומה היא מחלה הפוגעת בעצב הראייה ומהווה אחד משלושת הגורמים העיקריים לעיוורון. מדי שנה מאובחנים בישראל כ־5,500 מקרים חדשים של עיוורון בגלל גלאוקומה.

אז איך מטפלים במחלה ששכיחותה עולה עם הגיל?​

עיקר הטיפול בגלאוקומה מכוון להורדת הלחץ התוך עיני. מחקרים הראו שככל שהלחץ נמוך יותר הסיכוי לעצור את התקדמות המחלה גדול יותר, הן בגלאוקומה התחלתית והן במחלה מתקדמת. כיווני טיפול אחרים לשיפור זרימת הדם לעצב הראייה וניסיונות להגנת סיבי העצב מנזק כימי נמצאים עדיין בשלבי מחקר.
הטיפול במחלה מתבסס על שלושה אמצעי טיפול עיקריים: 

טיפול תרופתי - בדרך כלל בטיפות ישירות לעין, ​טיפול בקרני לייזר - לשיפור מעבר נוזלים מתוך העין החוצה או להפחתת ייצור הנוזלים בתוך העין וטיפול ניתוחי. ברוב המקרים, מהלך הטיפול מתקדם בהדרגה מהטיפול התרופתי, דרך הלייזר ולבסוף באין ברירה תבחר האפשרות הניתוחית. עם זאת, קיימים מקרים בהם הסדר הזה לא יישמר.

רוב הניתוחים​ בעיניים עם גלאוקומה נועדו להגביר את ניקוז הנוזלים מהעין, כשהמטרה הסופית היא להוריד את הלחץ התוך עיני. הניתוח השכיח ביותר נקרא "ניתוח פילטרציה" או בלשון רופאי העיניים Trabeculectomy. בניתוח זה יוצר המנתח נתיב עוקף למערכת הניקוז הטבעית, דרכו מנוקזים הנוזלים אל מחוץ לעין. שיעור הצלחת הניתוח גבוה יחסית ונע בין 75% ל־85%, תלוי בגיל החולה, בסוג המחלה ובמנגנון שגרם לה. השימוש בתרופות מעכבות הצטלקות תוך כדי הניתוח ואחריו ובתפרים משתחררים, שיפר את שיעור ההצלחה לטווח הרחוק.​

ואיך נכנסת הצינורית הישראלית לתמונה?

השימוש בצינורית זעירה בניתוחי גלאוקומה פותח בישראל במטרה לשפר את תוצאות הניתוח ולהפחית את שיעור הסיבוכים אחרי הניתוח. ארגון הבריאות האמריקאי (ה־FDA) אישר את השימוש בצינורי בניתוחי גלאוקומה לאחר פרסום מספר עבודות מחקר שהצביעו על תוצאות טובות ושיעור סיבוכים נמוך.

הניתוח מבוצע בדרך כלל בהרדמה מקומית. במהלכו מושתלת הצינורית הזעירה בעין ומאפשרת ניקוז יעיל ומדויק של הנוזלים דרכה. הצינורית עשויה ממתכת ומשווקת בגדלים שונים, ובכך מתאפשרת התאמה מיטבית של קצב ניקוז הנוזלים לעין המנותחת בהתאם לסוג וחומרת המחלה. הצינורית מקובעת בעין בצורה כזו שאין סכנה שתיפול או תזוז אחרי ניתוח.

עבודות מחקר שונות השוו את תוצאות ניתוחי הגלאוקומה עם ובלי הצינורית החדשה והראו כי השימוש בצינורית בניתוח גלאוקומה הניב תוצאות אחר ניתוחיות טובות, בדומה לניתוחים ללא הצינורית, עם שיעור סיבוכים אחר ניתוחיים נמוך יותר במקרים בהם הושתלה הצינורית.

ארגון הבריאות האמריקאי אישר את השימוש בצינורית לאחר פרסום כמה עבודות מחקר שהצביעו על תוצאות טובות ועל שיעור סיבוכים נמוך. השימוש בצינורית הזעירה, הנקראת EX-PRESS, בניתוחי גלאוקומה בישראל הוכנס לסל הבריאות לפני כשלוש שנים.

המעקב אחר תוצאות הניתוחים האלה עד כה משביע רצון ותוצאות הניתוחים הוצגו לאחרונה בכנס גלאוקומה בינלאומי גדול בפריס. בכנס הגלאוקומה נידון בהרחבה הניסיון שהצטבר עד כה בקרב מנתחי הגלאוקומה בעולם בכלל ובישראל בפרט ונראה היה שה"צינורית הישראלית" אכן מהווה פריצת דרך בניתוחי גלאוקומה ומעניקה תקווה חדשה לחולים במחלה.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז
הרפואי רבין
 מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש